Otevřený deník

Otevřený deník

Tisk

Otevreny deník perexOtevřený deník není bulvár, nýbrž otevřená názorová zpověď v době, která opět začíná hrozit zavíráním za názor. Jde o komplexní pohled na to, co se kolem nás děje, od autora, který se vždy vyjadřoval volně a chce si svobodu slova uchovat.

 


V nakladatelství LEDA, v edici Agora vychází rozsahem útlá, ale obsahově hutná až burcující kniha Rudolfa Červenky Otevřený deník.

Autor odsuzuje "očividně antidemokratické a protiústavní snahy" plánovaného zákona boje proti dezinformacím. Nechce znovu zažít "monitorování zaměstnanců státu s následnou identifikací osob šířících antisystémové nálady". Takové kroky hodnotí jako snahy, které "evidentně odporují tradici svobody v našich zemích". Soudí, že "pravda vzniká jedině v diskusi, nikdy pod nátlakem". "Nelze ustavit Ministerstvo Pravdy, jak se o to tady někdo pokouší, pouze Ministerstvo Strachu".

Otevreny deník 3

Autor reaguje na úslužný voluntarismus dnešní žurnalistiky. Tvrdí, že bez poctivého úsilí o pravdu společnost upadne, protože jen pravda přináší příslib budoucnosti. Opakovaně se odvolává na T.G.Masaryka. Rudolf Červenka má k Masarykovi myšlenkově blízko, nedávno vydal v luxusní sběratelské edici, v omezeném číslovaném nákladu, Čapkovy Hovory s T.G.M. Z celého textu Červenkovy knihy je zřejmé, že má Masaryka nejen dobře nastudovaného, ale souzní s ním především proto, že "Masaryk mluví k našemu dnešku". V protikladu k tomu stojí autorovy dopisy současnému prezidentovi, které, jak uhodnete, zůstávají bez odpovědi.

Rudolf Červenka pochybuje, že „v lásce a ve válce je dovoleno všechno“, tíží ho, že „v lodním boku je díra jako hrom a dovnitř se valí voda“, a tak se ptá: "Odkud jdeme, kde jsme a kam bychom měli mířit?" Prohlašuje: "Potřebujeme změnu, pomozme jí!" a zachází tak daleko, že předestírá body stručného politického programu.

V knize zaujme i zasvěcená úvaha o knihách jako zboží. Psaná s nadhledem a humorem, přitom vlastně smutná. "Nakladatel dobré knihy dnes přestává být podnikatelem a stává se dobrodincem."

Otevreny deník 2

Červenka je vskutku renesanční osobnost, intelektuál s širokým rozhledem v literatuře, historii a politice, doprovází své texty citacemi českých i světových humanistů. Sám si je vědom toho, že "slova mají velikou moc". A platí to i o jeho slovech:
Citace z knihy:
"Diverzita, česky různorodost je paradoxně používána při prosazování jediné pravdy. Pod heslem boje proti dezinformacím jsou mnohdy šířeny lži."
"Pravda není nic pevně daného, není to kámen, daleko víc připomíná proud, je to společenský proces."
"Zdravá společnost má dost protilátek, aby se s protivenstvími vyrovnala. Autoritářské společnosti jsou naopak v jádru nemocné, proto cenzurují."
"Pokud je literatura do jisté míry odrazem skutečnosti, pak v Česku skutečnost neexistuje."

Otevřený deník je sbírka esejů, úvah, otevřených dopisů, glosovaných citátů, několika básní a jednoho obsáhlého rozhovoru, který s autorem vedl redaktor Jiří Hroník. Zahrnuje období posledního roku s občasnými odkazy do minulosti. Ostrá, ale trefná politická vyjádření zjemňuje úvodní báseň, kterou autor věnuje svému vnukovi ke druhým narozeninám. Autorovi záleží na tom, abychom zachovali normální svět pro budoucí generace. "V dětech žijeme věčně, v nich jsme věčně mladí, od nich získáváme nesmrtelnost, tedy životní čas, a to tolik času, kolik jim ho sami věnujeme."

Kniha je psána vytříbenou češtinou, naléhavostí, moudrostí i vtipem oslovuje podobně naladěného čtenáře. A pokud i náhodného čtenáře donutí k zamyšlení, splní svůj účel. Někdo může s autorem polemizovat, ale právě to je cílem edice Agora.

O autorovi

RNDr. Rudolf Červenka (*1947), původním povoláním matematik a programátor, dnes vydavatel knih, publicista a překladatel, spoluzaložil v roce 1993 nakladatelství LEDA, které od té doby řídí. Vydává jazykové učebnice, romány, ale i "libri prohibiti", literaturu faktu s nemainstreamovými názory, autorů jako Thilo Sarrazin, Yoram Hazony, Douglas Murray, Ben Shapiro, Václav Cílek, Alexander Tomský, Robert Kotzian. Zejména v edici Agora, která klade důraz na svobodnou diskusi, a kde vychází i jeho Otevřený deník. Autor vždy stál mimo praxi politiky. Sám se charakterizuje jako člověk, který je "smýšlením venkovan, hledá právo měst na existenci, odhaluje zástěrku „nezištné“ solidarity zahraničních spojenců, porovnává kvality generálů naší současnosti a minulosti, odmítá slova, jimiž se nám cizí síly snaží vnutit pokřivené vidění světa, na prstech sčítá poslance a senátory obdařené morálkou, svědomím a zodpovědností". Ale, seznamte se s ním sami v jeho knize Otevřený deník.

Otevreny deník 1

Otevřený deník
Autor: Rudolf Červenka
Ilustrace: René Senko
Žánr: Eseje; politika, společnost
Nakladatelství: LEDA, edice Agora
Rok vydání: 2023
Počet stran: 176

Hodnocení: 100 %

Zdroj foto: nakladatelství LEDA https://leda.cz/Titul-detailni-info.php?i=964 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Hudební skladatel, klavírista a spisovatel Zdenek Merta zažívá napínavé pracovní léto

zdenek merta 200Zatímco 23. srpna představí Zdenek Merta v závěru Chopinova festivalu v Mariánských Lázních nový šansonový projekt s Helenou Vondráčkovou, na podzim to bude jedna premiéra za druhou. Budou to nejen dva nové filmy s jeho hudbou, ale aktiv...

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Čtěte také...

Ověřte, nevěřte. Operátor startuje s dlouhodobou kampaní zaměřenou na fake news

overte neverte 200Vítězové pražského hackathonu Robothon míří do O2 a vyvíjí aplikaci na rozpoznávání fake news. Učitelé se mohou zapojit do výzkumu k mediální gramotnosti Český učitel ve světě médií. Fakt nebo Fake? si ověří každý na sociálních sítí...


Literatura

Tak trochu jiný pohled na bratry Mašínovy

Masinovi perexÚtěk bratrů Mašínových z republiky zůstává i po několika desetiletí kontroverzním tématem. Názory na jejich činy se pořád různí. Někteří lidé je považují za hrdiny a bojovníky za svobodu, pro další jsou to jen obyčejní vrahové.

Divadlo

Největší příběh všech dob

Nejvetsi pribeh 200Hra Patricka Barlowa „Největší příběh všech dob“ (Greatest story ever told). Divadelní „road movie“ se vrací! Aneb všechny cesty vedou na Golgotu...

 

...

Film

Filmový festival inakosti v pěti městech už v březnu
ImageFilmový festival inakosti nabídne v březnu filmy o homosexuální menšině v pěti slovenských městech. Přehlídka startuje 1. března v Žilině, Bytči a Trenčíně. Opomenuta nezůstane ani slovenská metropole, kdy festival mohou diváci na...