Lidové noviny mají výstavu v Brně

Lidové noviny mají výstavu v Brně

Tisk

LN200V Brně, v Dietrichsteinském paláci (Zelný trh 8) byla 31. října vernisáží zahájena výstava „Nastoupil jsem co redaktor… Literatura a literáti v Lidových novinách 1893–1939“, jež potrvá od 1. 11. 2023 do 3. 9. 2024. Je to po výstavách o Ondřeji Sekorovi a komiksu již třetí výstava, kterou tu pořádá Moravské zemské muzeum, tentokrát ke 130. výročí založení Lidových novin Adolfem Stránským. Soustřeďuje se na jejich prvorepublikové období, kdy se postupně staly z brněnského deníku celostátním listem jak po stránce záběru, tak i po stránce významu a vyprofilovaly se jako orgán pražského Hradu. Soustředily tehdy kolem sebe osobnosti literární, kulturní, národohospodářské, politické a další.

 

Za vedení Arnošta Heinricha, šéfredaktora v l. 1919 až 1933, spolupracovali s novinami autoři několika generací a literárních směrů jak příležitostně, tak i v pravidelných rubrikách. V publikování povídek a poezie tu často začínaly nakladatelsky (13 ročníků Knihovna Lidových novin) vycházet i knihy. S Lidovými novinami jsou spjata taková jména, jako Karel Čapek, Rudolf Těsnohlídek, Eduard Bass, Karel Poláček. Svou kariéru tu zahájil Vladimír Neff, František Kožík, Eduard Valenta, Bedřich Golombek, vyšel tu Bassův Cirkus Humberto a Jirotkův Saturnin.

Mozaika složená do obrazu literárního dění

Naznačené peripetie se snaží poctivě zmapovat výstavní expozice Hany Kraflové. Mezi exponáty najdeme jak knižní produkci Knihovny LN, tak originální texty či korespondenci osobností Lidových novin, včetně reprodukcí zajímavých čísel LN či článků z nich. Tato mozaika se skládá do obrazu literárního dění, jak k němu přispěly Lidové noviny. Připomenutí zaslouží i rozmnožené materiály, které jsou návštěvníkům k dispozici.

Výstava připomíná jedno ze slavných období Lidových novin, které se z dnešního pohledu jeví jako nositel standardu kvality informační, kulturní i morální. To druhé významné období začíná jejich samizdatovou obnovou v r. 1987 a pokračuje vydáváním po r. 1989. V současnosti je vlastní A. Babiš.

LN450

Nastoupil jsem co redaktor...
Literatura a literáti v Lidových novinách 1893-1939
Dietrichsteinský palác, Zelný trh 8, Brno
1. 11. 2023 - 3. 9. 2024

www.mzm.cz/nastoupil-jsem-co-redaktor-literatura-a-literati-v-lidovych-novinach-1893-1939


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

O výstavách v Asii i exotickém jídle s Tomášem Řízkem

rizek deti perexVýtvarník Tomáš Řízek se vloni na podzim téměř odstěhoval do Asie. Vystavoval tam své obrazy a ilustrace, podnikl několik výtvarných dílen a přenášek. Tak jsme se ho zeptali, jak jeho asijské putování dopadlo. 

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Z archivu...

Čtěte také...

Agresivita a kriminalita školní mládeže

agres200Tahle knížka mi přišla do ruky pár dní poté, kdy jsem byla „na koberečku“ v ředitelně a v hlavě mi zněla jediná věta paní ředitelky: „Uvědomte si, že chování vašeho syna už hraničí se šikanou…“ Zvedla jsem obočí v údivu a zaskočena tímto tvrzením jsem po...


Literatura

Mentati Duny


mentan 200Píše se rok 2014 a na pulty knihkupectví se dostává další ze série románů Briana Herberta a Kevina J. Andersona, zasazený do vesmíru Duny, který vytvořil skoro před půl stoletím Frank Herbert.

...

Divadlo

Hledá se vrah

posledni vikend 200V české premiéře se ve Východočeském divadle v Pardubicích představila detektivní hra Agathy Christie Poslední víkend.

...

Film

Boj o Řím: návrat historického velkofilmu

boj o rimHistorické velkofilmy prožívaly svůj zenit v 50. letech, avšak v půli 60. let jsou již diváci těmito kolosálními produkcemi přesyceni. Smrtelnou ránu žánru zasahují především dva filmy, Kleopatra J. L. Mankiewicze, které utržila v ...