Neviditelné ženy nám ukazují, jak je svět postavený pro muže a systematicky ignoruje polovinu populace
Banner

Neviditelné ženy nám ukazují, jak je svět postavený pro muže a systematicky ignoruje polovinu populace

Tisk

Neviditelné ženy

V Neviditelných ženách si Caroline Criado Perez klade za cíl odhalit zaujatost ve světě, který byl v mnoha ohledech, úmyslně či neúmyslně navržený muži a pro muže. Perez na nespočetně případových studiích předkládá důkazy o tom, jak se nezohledňuje pohlaví a muži se považují za standard a ženy za odchylku.

Muž je standardem, žena odchylkou

Jestliže se vám dobře četlo V pasti pohlaví, které taktéž vydalo nakladatelství Host, budou se vám dobře číst i Neviditelné ženy. Je dobré si tuto knihu dávkovat po částech, jelikož z nich budete naštvané a budete mít pocit, že všechno je špatně – od vědeckých výzkumů po veřejné toalety. Caroline C. Perez hromadí stovky dat a výzkumů a uvádí nesčetně příkladů, jak je svět utvářen pro muže a jak se běžná žitá realita orientuje podle jejich zkušeností.

Přestože je kniha plná dat, analýz a statistik, i tak je plně srozumitelná a skvěle čitelná. Připravte se však na to, že ve vás vyvolá minimálně nevoli, frustraci či rovnou vztek. Nejedná se o fakta, která budou šokovat všechny ženy. Už víme, že jsme placené méně, že doma děláme mnohem více neplacené práce a tak podobně. Co je v Neviditelných ženách nové, je onen rozměr, do jakých všech aspektů života tyto předpojatosti zasahují a jak každodenně negativně ovlivňují životy žen.

Kniha je uspořádána do šesti částí a pokrývá širokou škálu problémů. Od Každodenního života – městská doprava a dostupnost veřejných toalet; Pracoviště – jak jsou pravidla práce a standardy pro kariéru navrženy pro muže a od mužů; Design – příklady specifických produktů, které neuvažovaly o rozdílech v genderu, například bezpečnostní pásy; Návštěva lékaře – způsoby, jak lékařské výzkumy přehlíží potřeby žen, od špatné diagnózy po léky, které nezabírají; Veřejný život – jak sociální politika a zdanění znevýhodňují ženy; a poslední část Když se to pokazí reflektuje, jak v době nouze ženy nesou nepřiměřenou zátěž.

O (ne)vědomé zaujatosti

Mužská zkušenost má tendenci být považována za univerzální zkušenost, zatímco ženská zkušenost je okrajová. Navrhujeme věci pro lidi, ale ve skutečnost myslíme jen na muže a jejich potřeby. Genderově specifické výzkumy jsou totiž nákladné a zdlouhavé, proč to tedy neudělat levněji a „univerzálně“ s mužem jako výchozím bodem. Výsledkem je, že mnoho vedlejších účinků může u žen způsobit mnohem větší újmu, jelikož ženy nebyly testovány v tak velkém počtu nebo nebyly testovány vůbec. Jedná se o testování léků po vliv návykových látek, ale třeba i něco takového jako je testování bezpečnosti v autě.

Perez odhaluje způsoby, jak jsou ženy přehlíženy v takových oblastech jako je zdravotnictví, urbanistické plánování, uzpůsobení pracovišť až po technologie. Jak předpoklady a standardy, které jsou přizpůsobeny tělům a životním zážitkům mužů soustavně a nevědomě vylučují ženy. Jejich potřeby a perspektivy nejsou v datech brány v úvahu, při politickém rozhodování, designování produktů a navrhování celých systémů používání. Jelikož muž je univerzální a obě pohlaví mají podle tohoto nazírání stejnou životní zkušenost. Data žen pak podle tohoto prizmatu není potřeba sbírat, jelikož máme data od mužů, neboť muž je norma a univerzální parametr.

Perez netvrdí, že za většinou těchto příkladů existují škodné záměry mužské populace. Naopak popisuje jev, který je výsledek dominance muže ve všech aspektech života a tudíž si i popis reality vykládá na základě své zkušenosti. Muž rozhoduje co funguje pro průměrného člověka, co je dostatečné a účinné pro všechny lidi. Ženy jsou často považovány za zvláštní případ, odchylku od normy, spíše než za polovinu lidské populace.

Jsme naštvané a máme k tomu sakra dobrý důvod

V odborné literatuře jako jsou lékařské učebnice se setkáváme s normou „typického sedmdesátikilového muže“ jakoby jeho tělo bylo univerzální anatomie. A například při infarktu má klasickou bolest na hrudi jen jedna žena z osmi. Ženám se objektivně méně věří onemocnění a očekává se od nich, že jejich práh bolesti je větší (kdo rodí, přežije přeci kdejakou bolest). To má za následek, že se ženy mnohem častěji setkávají se zlehčováním jejich onemocnění, nebo rovnou jejich bagatelizací „že jim přece nic není“, nebo jsou posílány domů s mylnou diagnózou.

V designu můžeme uvést navrhování aut, kde bezpečnostní pásy byly po dlouhou dobu uzpůsobeny pro velikost muže a ženám neseděly. Trvalo až do roku 2011, než výrobci automobilů v USA začali používat figuríny s nárazovými testy založené na typickém ženském těle. Do té doby se při testování airbagů používaly figuríny, které jsou normovány jako mužské.

 files e 6106 neviditelne-zeny


Název: Neviditelné ženy – Jak data a výzkumy utvářejí svět pro muže
Autorka: Caroline Criado Perez
Překladatelka: Tereza Plachá
Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2024
Počet stran: 472
Hodnocení: 100%

https://www.hostbrno.cz/neviditelne-zeny/


 

Přihlášení



Anketa

Který kulturní trend vás v poslední době nejvíce zaujal?
 

Vincent a Sien. Příběh lásky slavného malíře a prostitutky

Kdo by neznal slavného malíře Vincenta van Gogha! Kromě svých slavných obrazů vešel ve známost také tím, že si uřízl ucho a rovněž i jeho smrt je opředena tajemstvím. Jeho osobní život nebyl nijak šťastný a tento geniální umělec byl, jak už to tak bývá, tak trochu podivín. Na ženy moc štěstí neměl, a tak se zamiloval do nešťastné prostitutky Sien Hoornik, která to taky rozhodně neměla jednoduché.

Tridsiaty ročník filmového festivalu v Sarajeve

V Sarajeve sa od 16. do 23. augusta uskutočnil najväčší filmový festival v juhovýchodnej Európe a jeden z najväčších filmových festivalov v Európe Sarajevský filmový festival. Predstavitelia občianskeho združenia Obala Art Centar premietli počas tohto týždňa pre divákov viac ako 250 filmov z celého sveta. Z nich sa do súťaže zapojilo 54 filmov v kategóriách hraný, dokumentárny, krátky a študentský film.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Francouzská klavíristka Justine Verdier: „Znám Dvořáka, Smetanu a Janáčka, už jsem hrála některé jejich skladby“

brick 200Nechte se tímto rozhovorem pozvat na vánoční závěrečný koncert "Festival Brikcius" - 3. ročník cyklu koncertů komorní hudby v Domě U Kamenného zvonu v Praze & Rok české hudby 2014 / VIOLONCELLO A KLAVÍR & PĚT JUBILANTŮ, který se koná ve čtvrtek 18....

Muzikant a básník všedního dne Karel Markytán má nové album a pokřtí jej ve Zlíně

Do světa harmonie, prosté krásy a působivého polohlasu nás může zavést aktuální album zlínského písničkáře Karla Markytána. I když ho mnozí znají jako člena legendární folk rockové skupiny AG Flek, tak i jeho druhé sólové album Je muzika! (před dvaadvaceti lety vyšlo první sólové album Konec sladkostí) je postaveno na kouzlu jeho písniček.

Čtěte také...

Česko a čtení – jak jsme na tom?

preknizkovano uvodkaZe svého okolí mám pocit, že se čtení buďto naprosto oddáte nebo ho naopak ignorujete. Pavel Trávníček se rozhodl nedat pouze na domněnky a ve svém třetím výzkumu věnovanému čtenářské kultuře v Česku se zaměřil na to, jak často ...


Divadlo

Malostranský hřbitov jevištěm site-specific představení

kyt 200Veřejnosti jinak nepřístupný pražský hřbitov otevře v polovině září své brány a poskytne kulisy jedinečnému hudebně-tanečnímu projektu Kytice – Mezigenerační dialog. Výsledek díla, které vzniklo v rámci Roku české hudby, můžete na již zmín...

Film

Úkryt v ZOO – snaha chránit, i přes vlastní nebezpečí

ukryt v zoo 2 (2)„Až za mřížemi byli konečně v bezpečí.“ Příběh válečného Polska a nebezpečí, v jakém se nacházeli nejenom Židé, ale všichni obyvatelé tehdejší Varšavy, umocněné prostředím malebné ZOO, vybombardované v první den obsazení...