Životní příběh Jana Mikoláška - léčitele, který zkoumal moč

Životní příběh Jana Mikoláška - léčitele, který zkoumal moč

Tisk

mikolasekJeště stále si můžete zajít do kina na premiéru filmu Šarlatán, za kterým stojí úsilí režisérky Agnieszky Holland a scénáristy Marka Epsteina. Film má i svou knižní podobu, na níž pracoval také Josef Klíma. Film byl natočen podle námětu knihy Životní příběh Jana Mikoláška, jejímž autorem je Mikoláškův prasynovec Martin Šulc, který knihu sepsal se svou manželkou Ivanou.

Nakladatelství Mladá fronta vydalo velmi působivě a kontroverzně napsanou biografii o slavném léčiteli Janu Mikoláškovi (1889 - 1973). Na knize pracoval Mikoláškův prasynovec Martin Šulc se svou ženou. Vycházel z vlastního rodokmenu, vyprávění pamětníků, ale i dosud nezveřejněného deníku léčitele Mikoláška, ve kterém léčitel popisuje své  - až někdy neuvěřitelné zážitky. V důkladně zpracované knize si čtenáři mohou prohlédnout i spoustu fotografií, které nebyly nikde publikovány, množství osobní korespondence, předpisy léčitele a další dokumenty, které přibližují Mikoláškův život. Kniha se se velice dobře čte a je zajímavá - dokáže ukojit zvědavost každého, koho zajímá, jak to vlastně s tím Janem Mikoláškem bylo.

Byl to opravdu úředně zkoušený léčitel, jak sám o sobě tvrdil, anebo jen obyčejný šarlatán, zloděj a podvodník, za kterého byl považován v době komunistického režimu? Jaký vlastně doopravdy byl? Povahově určitě dost svérázný - to potvrzuje mnoho lidí, kteří ho znali. Existuje tisíce děkovných dopisů těch, kterým Mikolášek svou naprosto přesnou diagnózou z moče a doporučením bylinek pomohl a zachránil život, ale existuje i řada udání, výčitek, obvinění, pomluv a dalších faktů dokumentujících to, že Mikolášek občas pochybil, a to jak ve své práci, tak ve svém osobním životě, ve svých činech a ve svých rozhodnutích.

lecitel

Zdroj foto: https://www.novinky.cz/zena/styl/clanek/trpky-osud-slavneho-ceskeho-lecitele-40293136

Léčitel, nebo šarlatán?

Každopádně o svou popularitu a o to, že na něj lidé nezapomněli, se svérázný léčitel Jan Mikolášek určitě postaral, a to velmi důkladně. Léčil celou řadu známých osobností. Stal se slavným, vyhledávaným a velmi bohatým. Za vším ale stojí jeho vlastní úsilí a neustávající práce. Den co den před jeho vilou stála fronta nemocných lidí s lahvičkami s močí. Jeho život byla jedna velká sinusoida - zažil několikrát vězení, ztrátu majetku, podvody a krádeže, obě světové války a křivdy, které se na něm dopustili druzí. Zažil popotahování u soudů i lidskou závist. Pocházel z velké rodiny plné dětí, ale se svými sourozenci nevycházel příliš dobře. Někteří jeho bratři zahynuli za války. Vlastně chtěl být možná jen zahradník, který si bude pěstovat své bylinky. Jedno zahradnictví převzal po bratrovi, jiné časem vyženil. Ale protože byl velmi zdatný obchodník a šel si za tím, co chtěl a uměl, dokázal uzdravit mnoho lidí a ještě provozovat velmi výnosný byznys. Jeho deníky ale místy obsahují takové informace, které se ne vždy zakládají na pravdě - jeho prasynovec Martin Šulc jistě bádal důkladně.

Jan Mikolášek byl velmi talentovaný člověk, který něco dokázal. Nikdo netvrdí, že byl svatý. Právem se však může řadit mezi významné osobnosti našeho lidového léčitelství. Názor si na něj můžete udělat sami - zajděte si do kina a přečtěte si knihu Životní příběh Jana Mikoláška od manželů Šulcových.

lecitel1

Zdroj foto: https://msgenealogie.webnode.cz/osobni-stranky/zajimavi-pribuzni/mikolasek-jan-znamy-bylinar/

O autorech:

Martin Šulc vystudoval obor archivnictví a pomocné vědy historické na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Přes dvacet let se věnoval genealogii. Během bádání ve svém rodokmenu objevil léčitele Jana Mikoláška. Na základě jeho filmového námětu natočila režisérka Agnieszka Holland film Šarlatán (2020).

Ivana Šulcová pracuje v České rozhlasu. Profesionálně se věnuje genealogii.

Ukázka z knihy:

Lidé jsou lůza bez citu a vděku. Ne všichni, ale většina . Závist, udavačství, lež, ctižádostiví sobci. Kdo dostal do koncentráků tolik Čechů? Ta udavačská banda! A dnes to nedělají lépe!

Úcta, slušnost, povinnost dětí k rodičům a rodičů k dětem, víra, naděje a láska člověka k člověku zmizely. Tvorstvo se proměnilo v ostudu a prostituci. Uhel začíná doutnat, aby plameny zkázy zničily svět, plnou zásluhou.

Na peníze jsem byl úzkostlivý, vždyť jsem věděl, čeho všeho je potřeba, aby se vydělaly. Z téhož důvodu jsem se také dlouho celkem stranil krásného pohlaví. Viděl jsem, kolik peněz to stálo mé známé, a mimo to jsem měl k ženám nedůvěru, neboť jsem poznal, že ženy bývají vypočítavé a že muž na to obvykle přijde pozdě.

Co o mně kukají kuchařky, když o mně řekly, že se líbám s chlapama, to je jen závist…

(z dopisů a deníků Jana Mikoláška)

mikolasek


Název: Životní příběh Jana Mikoláška
Autor: Martin Šulc a Ivana Šulcová
Žánr: biografie
Vydáno: 2020
Stran: 320
Vydalo nakladatelství: Mladá fronta
Hodnocení: 100 %


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

„Jsem z těch tkalců, co pracují současně na více stavech,“ prozrazuje na sebe spisovatelka Martina Drijverová

altPo dlouhých čtrnácti letech se Albatros vrátil ke knize Domov pro Marťany. Už její první vydání se vleklo neuvěřitelných 8 let. Nakladatelé, jako kdyby se této knížky báli. Veřejnost odborná ji vřele přijala – získala pět lit...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Videorecenze: Kniha o pivu pro správné chlapy

Kniha o pivuNakladatelství Smart Press vydalo v roce 2020 originální encyklopedii o pivu a zároveň pivní kuchařku s názvem Kniha o pivu. Autory jsou Pavel Borowiec a Marcela Titzlová. Kniha může být také skvělým tipem na vánoční dárek pro manžela, p...


Literatura

Miloš Kratochvíl pasoval prvňáčky na čtenáře

altDne 6. června zaplnili refektář Emauzského kláštera především prvňáčci. Přišli se svými pedagogy, ale i rodiči, prarodiči, sourozenci na velkou slavnost. Podle toho byli i našňoření – někteří mládenci měli motýlky, slečny byly v slavnostních (někdy až princezno...

Divadlo

MACBETH – Too Much Blood, klasika tak trochu jinak

ldy MacbethDivadelní adaptace jednoho z nejznámějších děl mistra dramatu, Williama Shakespeara, v podání českého filmového a divadelního režiséra a dramatika Davida Jařaba svou nevšedností a minimalismem, až komiksovou stručností textů a precizním zpodobn...

Film

Pravidla moštárny - srdcervoucí klasika

mostarna perexPravidla moštárny – už jste určitě slyšeli aspoň tento název, že? Nebo jste dokonce četli knižní předlohu filmu, o kterém je právě řeč. V každém případě – podívejte se, nebo se podívejte znovu, protože jde o j...