Chystáte se na chalupu? Pak si s sebou přibalte tuto knihu

Chystáte se na chalupu? Pak si s sebou přibalte tuto knihu

Tisk

Pochoutky z chaloupky 200Ve vydavatelství Radioservis vyšla kniha Pochoutky z chaloupky obsahující 100 původních chalupářských receptů na vynikající domácí jídla. Autorem je moderátor Českého rozhlasu Patrik Rozehnal.

 

 

Na začátku knihy najdete úvod autora a dále milá slova dalších protagonistů z pořadu Českého rozhlasu Pochoutkový rok. Šlo o kulinářskou soutěž pro posluchače, kde byli porotci kromě Patrika Rozehnala, šéfkuchaři Jaroslav Sapík a Pavel Pospíšil a herečka Naďa Konvalinková. Všichni zde Patrika Rozehnala chválí a z jejich slov jde cítit vděčnost.

S přibývajícími léty se má láska k jídlu zvětšuje. Nejen proto, že se člověk sám dobře nají, ale hlavně kvůli tomu, že velmi rád vařím a peču pro druhé. Není krásnějšího pocitu pro kuchaře, než když po nandání porce na talíř za zády u stolu slyšíte spokojené mlaskání a slova uznání. To zahřeje u srdce každého kuchtíka. Vařím moc rád, nadšeně listuji ve stoletých kuchařkách, hledám inspiraci a ze všeho nejraději se vracím k těm starým, už dávno objeveným a dnes tak trochu zapomenutým receptům,“ píše Patrik Rozehnal v úvodu.

Pochoutky z chaloupky se dělí na recepty slané, sladké a vánoční. Jedná se o poctivou českou kuchyni, která se opravdu hodí k přípravě na chalupě. I z fotografií přímo dýchá její atmosféra, a to se vším všudy: od nádobí, prostého vybavení, letních chvil i jedinečného klidu.

Hned na prvních stránkách jsem si s nostalgií přečetla recept na lehký bramborový salát, který dělávala má babička především k uzenému masu. Zapomeňte na majonézu, nebo více druhů zeleniny, zde s bramborami figurují okurky a cibule dotvářející společně se zálivkou velmi osvěžující přílohu. Dále mě k vyzkoušení nalákaly škvarkoví šneci se zelím, falešné klobásy s mletým i uzeným masem a toastovým chlebem, smažený květák ve vinném těstíčku nebo játrové lívance s česnekovou omáčkou. Ze sladkých receptů mě zaujaly zapečené palačinky (recept Slepé myši), čokoládový koláč s tvarohem a malinami, mrkvový dort a smetanové košíčky s meruňkami. O Vánocích musím vyzkoušet v knize opěvovaný vaječný koňak s whisky.

Tato kuchařka mě velmi mile překvapila a už se těším, až něco vyzkouším. Nechte se inspirovat i vy!

Pochoutky z chaloupky

Pochoutky z chaloupky
Autor: Patrik Rozehnal
Žánr: kuchařka
Nakladatelství: Radioservis
Rok vydání: 2021
Počet stran: 101
Hodnocení: 89%

https://www.radioteka.cz/detail/crobook-636348-patrik-rozehnal-pochoutky-z-chaloupky


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Vasil Fridrich: „Na to, že budu v Českých Vánocích hrát, jsem se mimořádně těšil.“

fridrich 6S hercem Vasilem Fridrichem z Městských divadel pražských bude na našem webu ke konci ledna online chat. Abyste se na něj naladili a inspirovali se k otázkám, začtěte se do tohoto rozhovoru, který se, kromě jiného, váže k příležitosti 50. reprízy...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Čtěte také...

Biodanza – tanec s vášní, vášeň pro tanec

Biodanza 5Na konci července jsem dostala příležitost zúčastnit se Biodanza Festivalu v Kohoutově na Královéhradecku. V přívětivých prostorách Centra Živá voda probíhala intenzivní pětidenní oslava života prostřednictvím tance a dalších speciálních technik pod v...


Literatura

Bernard – pivo dobré, majitel sympaťák

muz 200Vydání knihy Tvrdohlavý muž doprovázela celorepubliková billboardová kampaň s provokativními citáty „Pivo dobré, majitel magor.“ Do jaké míry byl tento tahák úspěšný, je diskutabilní, ale kniha stojí opravdu za to a potě...

Divadlo

Dům jako živá bytost?
ImageCo je to “domov”? Nelehká otázka, viďte? Pro každého z nás tento pojem může představovat něco naprosto odlišného, ale vždy velice osobního. Je to hnízdo, ze kterého jsme, sotva plnoletí, vyletěli vstříc nástrahám života? Nebo možná malá garsonka, ve k...

Film

Hvězdná pěchota

Pechota 200Sci-fi akční thriller Hvězdná pěchota (1997) je film o nepříliš vzdálené budoucnosti. Na planetě Zemi panuje jakýsi Federální režim a má problém s mimozemskými brouky. Co vypadá jako tradiční americká slátanina, je ve skutečnosti ...