Po dlouhé době kuchařka, co se mi trefila do chutí

Po dlouhé době kuchařka, co se mi trefila do chutí

varime beze zbytku200V nakladatelství Grada vyšla kuchařka Kateřiny Bičíkové s názvem Vaříme beze zbytku: Recepty od kořínku až po květ. Už po letmém prolistování jsem věděla, že z ní budu vařit!

 

 

 

Kuchařky zaměřené na zužitkování zbytků jsou v době, kdy se čím dále více hovoří o plýtvání jídlem, velmi oblíbené. Několik z nich se mi už dostalo do rukou a mám pocit, že málokdy v nich najdete něco nového, nebo opravdu praktického. A nyní jsem konečně narazila na výjimku!

Kateřina Bičíková v úvodu vysvětluje, že se k takovému vaření dostala prostřednictvím práce kulinární redaktorky, když bylo potřeba zužitkovat zbytky a něco z nich připravit. Už na této úvodní straně si získala mé sympatie a neztratila je ani na dalších stránkách. Líbilo se mi, jak působí lidsky a často mě rozesmála.

„Pokud jste měli s výrobou kimči veliké oči a stihlo vám přezrát natolik, že už vám připadá moc výrazné, je ten správný čas pustit se do slané palačinky kimchijeon. Ano, chápeme se správně, že kimči je proto vždycky dobré vyrobit o něco více, aby vám právě na ni nějaké zbylo.“ (str. 40)

Recepty jsou rozdělené na tři větší části, kdy se první zaměřuje na zpracování příloh a zbytků, druhá obsahuje recepty s využitím celé zeleniny včetně natí a závěrečná potěší sběrače. Tedy lidi, kteří si z procházky nebo výletu vždy donesou něco na zpracování. Některé recepty byly známé, jako například francouzský toast z vánočky, knedlíky s vajíčkem, moje oblíbené řepné brownies nebo smrkový sirup. To však vůbec nevadilo, protože se našla stále spousta nových a lákavých dobrot jako krokety ze zbylé rýže či rizota, čínská kaše congee ze zbylé rýže, chlebový salát Panzanella, kari z vařených vajec a mungo fazolí s jogurtovými plackami nebo celý pečený květák či brokolice s fazolovým humusem.

Úspěšní zahrádkaří ocení recept na cuketové halušky s uzeným tempehem, lilky a cukety plněné orientální čočkou nebo nakládané ředkvičky a pesto z ředkvičkové natě. Některé návody jako například trhané „maso“ z banánových slupek nebo čatní z melounových slupek mě pak opravdu překvapily a láká mě je vyzkoušet.

Kniha Vaříme beze zbytku pro mě tedy byla velmi milým překvapením a kdyby Kateřina Bičíková pokračovala v psaní kuchařek, tak budu jedině ráda!

varime beze zbytku

Vaříme beze zbytku
Recepty od kořínku až po květen
Autor: Kateřina Bičíková
Žánr: kuchařka, hobby
Nakladatelství: Grada
Rok vydání: 2022
Počet stran: 176
Hodnocení: 91 %

https://www.grada.cz/varime-beze-zbytku-12017/


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada

Videorecenze knih

Rozhovor

Wisdom: „Naše česká fanouškovská základna je pravděpodobně nejfanatičtější“

wisdom 200Na festivalu Made of Metal se v pátek 15. srpna představí maďarská metalová skupina Wisdom. Jakou plánují show, jak se těší a jaká je hudební scéna v Maďarsku? To se dozvíte v tomto rozhovoru.

...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Čtěte také...

Nechte se vyvést ze začarovaného kruhu negativních myšlenek

vystupte z myslenkovych pasti perexMotáte se v začarovaném kruhu negativních a někdy až katastrofických myšlenek? Dostaňte se z něj ven! Pomůže vám kniha založena na kognitivně-behaviorální terapii, která prostřednictvím nejrůznějš...


Literatura

Mýtné – co je jednou moje, to už nevydám

mytne 200Mladý pár si vyrazí na svatební cestu do kempu, do oblasti močálů a tak trochu do území nikoho. Není tu pořádně signál, ale novomanžel Titus to bere právě jako dobrou věc – odpočinout si od moderní doby a techniky. Jeho žena Melanie, si to vůbecnemy...

Divadlo

15 let soudobé hudební scény Městského divadla v Brně


15 let MDB perexJe to až neuvěřitelné, ale skutečně uběhlo patnáct let od premiéry muzikálu VLASY, díla, které mělo premiéru na své Hudební scéně. Od prvního uvedení v roce 2005 do konce září 2019 zde bylo uvedeno šedesát osm (!) premiérových tit...

Film

Víkend na Festivalu krátkých filmů v Praze
ImageNa Festival krátkých filmů zavítaly naše redaktorky Klára Scholzová a Martina Černá. Dvě reportáže v jednom vydání vás nalákají na příští ročník.
...