Jana Štrausová: Poselství dětí nového věku

Jana Štrausová: Poselství dětí nového věku

Tisk

Poselstvi deti perexSestoupit z hlavy do srdce je největší dar, který můžeme sami sobě i svému dítěti dát. A právě toto sestupování nás bude po celou dobu fascinovat. Rezervujte si pro sebe dost času, protože knihy Jany Štrausové nás vedou do dětského světa, rozpomínají nás na vlastní dětství, což považuji asi za nejsilnější zážitek z knihy.

 

Zážitek ale ryze individuální. Dětské vyjadřování, popisy jednoduchých a tak pravdivých emocí dětí, jejich slova, jejich přemýšlení, jejich náhled na svět. Ať už jste od dětství jak chcete vzdáleni, tohle vás může vtáhnout zpět během několika stránek.

A dlouho jsem pak chodila v hlavě s myšlenkami na něco, co nemělo jasný tvar. „Načatá“ a připravená přijmout bleskové vhledy, které přijdou. Které možná měly být už dávno pohřbeny v zaprášených krabičkách s nápisem „dětství“. A čekala jsem…. A i když důvodů může být více, během pár týdnů se mi skutečně vracely vzpomínky. I ty, na které jsem už chtěla zapomenout. Vracely se i ve snech. Tedy to je taková malá osobní zkušenost. Věřím, že autorce právě o tohle nešlo, ale berte to jako malý, leč silný, vedlejší účinek knihy.

Autorka přináší zpovědi dětí tzv. „indigového věku“ a dělí se o fascinující příběhy. Vyslechla je ve své praxi, přišla k nim během meditací s dětmi a znovu vám dojde, jak komplexní a moudré bytosti děti jsou. Všechny příběhy mají společné to, že děti si ještě pamatují spoustu věcí z minulých životů. Vidí, vnímají, některé mají aktivní třetí oko. Jiné jsou jasnovidné. Jsou spojeny s minulostí, ale také s budoucností, a právě proto se nám mohou stát přinejmenším zajímavými rádci.

Děti jsou zrcadlem rodičů, děti jsou darem.

Některé chyby se musí stát, aby nám umožnily růst.

„Vesmír nás vždy několikrát prověří, zda už stojíme s vnitřní pevností a stabilitou sami za sebou. Zda jsme pochopili to, co jsme minule ještě neprohlédli. Rozhodující je ve všech ohledech náš pocit. Jak se cítíme po tomto rozhodnutí – dobře, nebo špatně? Pokud dobře, je nám z našich slov a skutků dobře. Pokud jsme se rozhodli špatně, dobře nám z dané situace není. Některé zkoušky jsou nám natolik skryté, že je prostě nejsme schopni prohlédnout. I to má svůj důvod. Měli jsme to zažít: Právě pro tuto zkušenost a prožitek jsme tady. Vždy ve správný čas, na správném místě.“

Rodičovství je o zrání, dospívání, o vlastní dospělosti, která není konečným stavem, ale procesem učení, kdy učitelem je právě dítě. A právě to dítě nás někdy může stavět na ty křižovatky s dotěrným dotazem, jestli už jsme něco pochopili, nebo ještě ne.

Zasvěcení, jemnost, hloubky a touhy nenaplněných lásek

Jaký je tón knihy? Zasvěcený tím, jak sama autorka se cítí to tohoto mystéria zasvěcena. Fascinuje a úchvacuje nás svými příběhy, naladěním a důrazností, s jakou nám příběhy vypráví, jak o nich přemýšlí a jak je sama, i s dětmi, terapeuticky zpracovává. V části knihy řeší také to, co s z dětství neseme a na co si my, jako dospělí, můžeme rozpomenout a pochopit tak nešťastné vztahy, nenaplněné lásky, nezpracované události nebo dědictví myšlenkových vzorců, které způsobují opakující se nemoci.

Částečně je to psychologie, částečně psychosomatika, vždy však terapie. To malé, nenápadné nahlédnutí pod pokličku dětských duší je jednoduše jedinečné. Proto takto detailně popsanou křišťálovou duši dětí jen tak někde nenajdete.

O autorce: Jana Štrausová působila sedmnáct let jako učitelka pražské mateřské školy; v současné době učí na prvním stupni základní školy a vede vlastní terapeutickou praxi pro děti i dospělé. Od roku 2016 pořádá přednášky a pravidelné meditace pro děti od šesti do dvanácti let. Jako první u nás při studiu obhájila diplomovou práci na téma indigových dětí.

Poselstvi deti

Poselství dětí nového věku
Autor: Jana Štrausová
Vydalo nakladatelství Eminent
Rok vydání: 2022

Hodnocení: 90 %

www.eminent.cz/kniha/659_poselstvi-deti-noveho-veku 


 
Banner

PřihlášeníKdo zabil Malého prince?

Autor policejních detektivek Michel Bussi se nechal inspirovat záhadnou smrtí Saint-Exupéryho a napsal napínavý příběh, který je hrou nejrůznějších náznaků a stop a zároveň je výjimečnou poctou Saint-Exupérymu a jeho malému hrdinovi.


JOTA

Dobrodružství mývala Gianlucy začínají na půdě malířské dílny mistra Leonarda da Vinciho

Fantasy plná napětí, záhad a humoru, odehrávající se v renesanční Itálii, se sice tváří jako četba pro děti a mládež, ale vůbec tomu tak nemusí být. Autor knihy Adam Folta totiž stvořil hrdinu – mývala Gianlucu, šibala, pohádkáře, dobrosrdečného naivku – který je sympatický jak svými kladnými vlastnostmi, tak svými nedokonalostmi.


65. pole
Banner

Rozhovor

Znovuotevřený zámek Třešť nabízí nejen elegantní ubytování a wellness, říká Pavla Pěkná

pavla pekna200Co má společného zámek v Třešti se spisovatelem Franzem Kafkou a k čemu zámek slouží, na to odpověděla v následujícím rozhovoru ředitelka zámeckého hotelu Pavla Pěkná. Sama o znovuotevřeném novorenesančním sídle tvrdí, že to byla láska na pr...

Hledat

Epocha nároků: Christopher Caldwell o soumraku demokracie

Epocha nároků s podtitulem Zákon o občanských právech a soumrak americké demokracie popisuje na příkladu Ameriky od šedesátých let do současnosti, jak se může dobře míněný zákon zvrhnout ve svůj protiklad. Dílo v překladu Aleše Valenty vychází v edici Agora, ve které nakladatelství Leda představuje nekonformní knihy zaměřené na politiku a společnost.


LEDA

Čtěte také...

Upečte si doma něco svátečního

moje svatecni peceni 200Po úspěchu předchozí knihy Moderní česká kuchařina se nakladatelství Albatros Media rozhodlo vydat další kuchařku Josefa Maršálka. Ta je tentokrát zaměřená na sváteční pečení a rozhodně stojí za to.


Literatura

Oslava dialógu v živote človeka

Ja a ty perexKniha zaoberajúca sa mystickým poňatím okolitého sveta jednotlivcaa sa sústreďuje na tri pojmy Ja – Ty – Ono. Čo jednotlivé slová znamenajú v kontexte k svetom ostatných ľudí a k Bohu, rozoberá Buber ako základnú tému celej knihy.

Divadlo

Vánoční zázrak v Divadle Broadway

vanocni zazrak divalo brodway ledeckyRomantický vánoční muzikál Janka Ledeckého, který měl premiéru v loňském roce, se na prkna pražského Divadla Broadway vrací i letos. Vánoční zázrak, aneb Sliby se maj plnit o Vánocích

Film

Gambler, kterého nezajímá výhra, ale prohra

gambler 200Film The Gambler (2014) je velmi zajímavé a přitom vtipné drama o hazardérovi (hraje Mark Wahlberg), který pořád hraje i když mu to očividně moc nejde. Hraje každý den, za velké peníze, nedá si přitom pokoj i když dluží spousty peněz a začíná mu j...