Mýcení mýtů o zdravém stravování

Mýcení mýtů o zdravém stravování

Tisk

Genialni-potraviny 201Hlavní autor knihy „Geniální potraviny“ Max Lugavere se ke svým myšlenkám o tom, jak strava předurčuje naše zdraví, dostal přes snahu pomoci své mamince, když jí diagnostikovali alzheimera a parkinsona. Max přitom nastudoval spoustu literatury a výsledek tohoto úsilí předkládá i nám.

 

Na své cestě se setkal se spoustou překážek, zejména se musel vypořádat s řadou mýtů v oblasti zdravého stravování, kterými se i sám do té chvíle řídil.

Tuky a obezita, vejce a cholesterol?

Možná i vy si pamatujete na dobu, kdy panoval názor, že převaha tuků ve stravě nejenže vede k obezitě, ale i k srdečním nemocem, že není vhodné jíst vejce, protože obsahují cholesterol, který měl způsobovat srdeční choroby, že je dobré pít mléko a není dobré jíst máslo.

Lugaverovi se podařilo naproti tomu zjistit, že z mléčných výrobků prospívá máslo a také jogurt a naopak ostatní mléčné výrobky a mléko nám nedoporučuje pro jejich intoleranci. Máslo, nahrazované kdysi umělými tuky a rostlinnými oleji kvůli regulaci krevního tlaku, na rozdíl od nich užívat radí spolu s dalšími nasycenými tuky. Rostlinné oleje a margaríny podle něj díky technickému zpracování vadí. Jako se dříve uznávaly, coby zdravé, potraviny nízkotučné a bez cholesterolu a objevil se důraz na cukr, ovoce, sladké nápoje a sacharidovou stravu, Lugavere oproti tomu brojí vůči sacharidům ve stravě, pšenici, rýži, bramborám, sladkému ovoci, a navrhuje do našeho jídelníčku svoje favority: extra panenský olivový olej, avokádo, borůvky, hořkou čokoládu, vejce, hovězí z pastvy, tmavou listovou zeleninu, brokolici, divokého lososa a mandle.

Pročištěním toho, co jíme, doufá dosáhnout nejen prevence demence, ale i zdraví vůbec. Do detailu promýšlí možnosti realizace svého plánu, který představuje v závěru spolu s recepty na zdravá jídla.

Lugaverovo řešení představuje zásadní převrat ve stravovacích zvyklostech a je na každém z nás, abychom zvážili svoje možnosti. Budeme-li však předpokládat, že v tržní společnosti poptávka určuje nabídku, mohla by tato cesta k ozdravění být schůdná.

Genialni-potraviny obalka 2D-2-201x300
Geniální potraviny. Jídlem proti špatné náladě, únavě, mozkové mlze a demenci
Autor: Max Lugavere & Paul Grewal
Původní název: Genius Foods: Become Smarter, Happier, and More Productive While Protecting Your Brain for Life (2018)
Žánr: populárněvědná literatura
Nakladatelství: Jan Melvil Publishing
Rok vydání: 2023, brožovaná vazba
Počet stran: 432

Hodnocení: 100 %

Zdroj foto: https://www.melvil.cz/kniha-genialni-potraviny/


 

PřihlášeníBanner

Vznešená vyrovnanost hvězdné kariéry Dagmar Peckové pokračuje i po 43 sezónách

Vypadá to, jako by dosáhla met, přetěžko posunutelných dál. Ve svém žánru si udržovala několik desítek let pozici, u níž jsme nikdy zcela jasně neodhadli, není-li právě tou první – podle čeho se určuje nejtalentovanější a nejúspěšnější česká pěvkyně v zahraničí. Přitom vznešená vyrovnanost umělecké úrovně Dagmar Pecková pokračuje i v době, kdy „sestoupila“ z mezinárodních jevišť a pódií, ale přitom je stále hvězdou.

Otřesné svědectví o morálce dnešní doby

Možná vám to bude znít nadneseně, ale takový dojem ve mně zanechalo čtení knížky „Férová práce“ Kim Scottové. Sice píše o Americe, nemyslím si však, že u nás to bude o mnoho lepší. Nevím, jak je to v Česku s platy, zda je mzda mužů tolik odlišná od mzdy žen jako tam, avšak sexuální morálka, podle zjištění poslední doby (případy Feri, Cimický nebo šetření na vysokých školách), je přinejmenším stejná.


Jan Melvil Publishing
Banner

Hledat

Rozhovor

Rozhovor s významnou trenčianskou osobnosťou

atletika 200Trenčiansky športovec v atletike Dušana Čikela, ktorý je rodákom z Beckova.

...

Videorecenze knih

Anketa

Červen, Mezinárodní den dětí, Světový den hudby. Co pro vás hudba znamená, vnímáte ji od dětství?
 
Banner

Co se stane, když naše vnitřní dítě mrzne?

Mít nějaký životní plán. To je to, co starší generace očekává od svých potomků. Jasnou vizi, do detailů promyšlenou cestu, po které by šli. Potomkové však nic takového nemají. Ano, vědí, co nechtějí, ale není jim jasné, jak by vlastně se svým životem měli naložit. Důležité je ale pro ně pořádně se vůči rodičům vymezit. Tyto rozdíly v očekávání pak způsobují střet generací, ve kterém není ani vítězů, ani poražených. A někde v tom všem zmatku mrzne naše vnitřní dítě…


divadlodisk.cz

Čtěte také...

Zjistěte, jak nechat vyrůst radostné, odolné a samostatné děti

Svobodna hra 200Kniha, která ještě před vydáním vyvolala obrovský zájem rodičů i odborné veřejnosti. Věříme, že se jedná o průlomovou knihu a v současné době izolace a omezení kroužků a společenských aktivit velmi aktuální a vnese do každé a domácnosti...


Literatura

Ďábel je taky jenom člověk

Dabel je clovek perex
Představte si, že máte před sebou dílo člověka, který psaní miluje a je tak trochu kancelářský nomád, tu pracuje doma, tu někde ve sdílené kanceláři a všude s sebou nosí psychoterapeuta Jakoba Jakobiho a jeho smlouvu s ď...

Divadlo

Hosté v zajetí „dobrých“ mravů

Slavnost 200Upřímnost nebo takt. Rozhodně hlavně neurazit.  Za každou cenu stát za svým názorem nebo být součástí stáda a myslet si své pouze pro sebe? Podobné otázky si vzali na paškál tvůrci z pražského Studia Hrdinů a pohráli si s původním scénářem česk...

Film

Jiřího Menzela léta rozmarná i hořká

menzelobalka perexObčas se i mezi režiséry vyskytne takový, který zatouží svým divákům sdělit, co všechno prožil a jak se kdy zachoval, zpravidla s výraznou tendencí hájit svá někdejší rozhodnutí a počiny. Tak si počínali pánové Jiří Weiss, Otakar Vá...