Hojení vnitřních ran aneb jak se vypořádat s duševním zraněním

Hojení vnitřních ran aneb jak se vypořádat s duševním zraněním

Tisk

hojeni (2)Kdo by někdy nezažil ten pocit křivdy, lítosti, bezmoci, urážky, nepochopení, ublížení a zranění! Jsou to zkrátka rány, které na našem těle na první pohled nejsou vidět, protože nemáme modřiny a nekrvácíme. Ale to neznamená, že nám nekrvácí srdce a že necítíme bolest. I vnitřní bolest dokáže člověka pěkně potrápit, ba přímo často zasáhne mnohem více, než facka nebo herda do zad. Knihu, která se věnuje tomu, jak pracovat se svým vnitřním zraněním, napsal Rolf Sellin a vydalo ji nakladatelství Portál. Co od ní lze čekat?

Nemusíte být bolestínci nebo lidé, kteří prožili hluboké trauma, abyste po knize sáhli. Knížka velmi srozumitelným způsobem promlouvá ke každému, kdo se kdy cítil psychicky špatně a vnímal psychickou bolest a citové zranění. Tímto zraněním se může stát cokoliv, i méně závažné věci. Nedá se posoudit, kdo je na tom hůře a co považovat za trápeníhodné a co nikoliv, protože každý člověk je jedinečná bytost, máme různě citlivou nervovou soustavu, odlišné osobnosti a prožíváme stejné události různě. Rolf Sellin se věnuje vysoce citlivým lidem, kteří opravdu prožívají své emoce velice silně a do hloubky. Někdy stačí jen jediné slovo od kolegyně z práce a už se citlivý člověk může začít cítit velmi špatně.

Ve svých předchozích knihách Vysoce citliví lidé mezi námi (Portál 2021) a Blíž tě nepustím (Portál 2019) o nastavování hranic již ukázal, jak pracovat s emocemi a udržet se při dobrém psychickém zdraví, i když jsme neustále pod palbou vnějších vlivů, které musíme zpracovávat. Rolf Sellin je původním vzděláním architekt, ale když zjistil, že i on patří mezi HSP, tedy vysoce citlivé osoby, začal se touto tématikou zabývat hlouběji a na toto téma napsal několik knih.

Jako cíl této knihy vnímám to, že učí a nabádá lidi k tomu, aby si uvědomovali jak se cítí a proč se tak cítí, aby své skutečné emoce nepotlačovali, ale uměli je konstruktivně zpracovávat tak, aby to nezpůsobovalo problémy ani jim, ani jejich okolí. Citová zranění v nás totiž mohou zůstávat velmi dlouho a ovlivňují naše další chování v různých situacích a vůči druhým lidem, ovlivňují celý náš způsob života.

Knížka je zaměřena prakticky. Kromě konkrétních příkladů různých situací ukazuje psychologické techniky, pomoci nichž si můžete sami ledacos v sobě vyřešit. Setkat se můžete s návody na to, jak odpustit sobě i druhým, jakým způsobem převyprávět to, co se vám stalo a srovnat se s tím, různé způsoby vizualizace a mnoho dalšího. Je vidět, že si s tím autor vyhrál a je neskutečně kreativní. Knihu určitě doporučuji citově labilním a velmi citlivým lidem, zejména mladým lidem, kteří neví, co se sebou – mohla by jim pomoci. Pokud už máte svoje techniky, metody a způsoby, jak si zpracovávat vlastní emoce, máte už ledacos odžito a věci tolik neprožíváte, knížku v podstatě nepotřebujete a nemusí vás rušit zbytečné a sáhodlouhé analýzy jak na to. Jestliže ale v sobě nosíte spoustu nevyřešeného, nebojte se do knihy ponořit a třeba se i v něčem inspirovat. Ruku na srdce, kdo má čistý stůl?

hojeni


Název: Hojení vnitřních ran
Autor: Rolf Sellin
Nakladatelství: Portál
Rok vydání: 2023
Počet stran: 199

https://obchod.portal.cz/detailsklk.aspx?sklk_id=LVBK100101


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

PEPSON SNĚTIVÝ

pep 200Jak se stalo, že se z ekonoma stal spisovatel? - Spíš bychom se měli ptát, jak se z hudebně a literárně orientovaného člověka stal ekonom – byť pouze inženýrským diplomem, ne zaměřením či snad nedejbože mentalitou. V šedi osmdesátých let byly v Jablon...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Čtěte také...

Nemoci a syndromy nazvané podle lékařů, kteří je vymysleli

eponyma v medicíněNakladatelství Grada vydalo velice zajímavou publikaci s názvem Eponyma aneb po kom to slovo je. Autorem je docent Petr Bartůněk, lékař a známý autor mnoha populárně naučných knih se zaměřením na etické problémy v medicíně a další témat...


Literatura

Přichází čas pro spravedlnost. Pro Zúčtování

Zúčtování, perexTemné období amerického jihu dvacátého století. Čas krátce po druhé světové válce. Zdánlivý poklid maloměsta naruší zločin. Ruce vraha jsou rukama válečného hrdiny, váženého a důvěryhodného občana. Pachatel zachovává stoický klid. O t...

Divadlo

Láska je až dvanáctá síla ve vesmíru, po gravitaci a vteřinovém lepidle

moskyti 200Městské divadlo Zlín uvedlo v české premiéře hru Moskyti od Lucy Kirkwood. Tato hra měla premiéru v v londýnském National Theatre v roce 2017 a mluvilo se o ní jako o události sezony a dodnes je považována za jeden z nejvýraznější divadelních te...

Film

Všechno nejhorší 2

vsechno nejhorsi  perexVysokoškolačka Tree byla nucena pořád dokola prožívat ten samý den, na jehož konci ji vždycky zabil vrah v masce maskota její univerzity. Z téhle časové smyčky se dostala tak, že odhalila totožnost svého vraha a poslala...