Radost duši hladí, Honzák s Vostrou radí
Banner

Radost duši hladí, Honzák s Vostrou radí

Tisk

Voda na radost perexV téhle knížce žije humor a její autoři se pokoušejí o jeho analýzu. Dokládají nezbytnost smíchu pro „přepínání“ organismu v rámci antistresové očisty a poskytují rady, jak krmit a dojit krávu radosti. Výhodou publikace je, že není nutné ji číst od začátku do konce – lze si vybrat nějakou tu stránku třeba jen namátkou a slupnout pouze pár nabízených jednohubek obložených humorem a okořeněných smíchem. 

Radkin Honzák a Denisa Vostrá zvou čtenáře prostřednictvím stránek na cestu k navození radosti. Přitom se snaží vyhnout způsobu „neříct nic a říct to pokud možno vesele“ a jejich hlavním cílem je dosáhnout jedné z nejvzácnějších a nejprospěšnějších emocí – radosti, a to pokud možno společně prožívané.

- Tak jsem založil kvarteto.
- Kolik vás je?
- Tři, brácha a já.
- Ty máš bratra?
- Ne, proč?

Voda na radost je kombinací populárně vědeckého výkladu o principech radosti s příhodnými citáty, vtipy, historkami a básničkami. Čtenář se dozví například o zdrojích emocí a vlivu smíchu, o důležitosti doteků a hlazení, prospěšnosti sportu či jiných aktivit a dostane šanci využít četných tipů na zlepšení nálady. Ne vše je takzvaně „k popukání“, ale vyloudit úsměv na tváři určité pasáže rozhodně dokáží, obzvlášť když autoři mysleli na to, že přístup k humoru může být u čtenářů různý. Někdo má raději vtipy židovské, jiný o lordech, další o doktorech anebo ty poněkud peprnější. To vše je zde obsaženo - a ještě mnohem víc.

Jednohubky radosti si můžeme připravovat sami

Důležitým přínosem této publikace oslavující radost ve všech jejích podobách je citlivé usměrňování úhlu pohledu na události, které nás obklopují a ne vždy jsou příjemné. Autoři se snaží ukázat, že nic není tak černobílé, jak by se mohlo na první pohled zdát – protože co je pro někoho dobré, může být pro jiného špatné, a naopak.

Když nám řidič tramvaje zavře dveře před nosem, nemusí to být nutně zlomyslnost. Snad jen neměl takový výhled, aby si nás všiml. A pokud to udělal schválně, tak nejspíš jen potřeboval vybít svou negativní energii, což bychom mu rozhodně měli dopřát. Holt nám to není příjemné, ale on se tím možná uklidnil a poveze teď ostatní cestující s větším klidem, což prospěje přinejmenším bezpečnosti provozu. Než se v takové situaci hned naštvat, je o dost lepší si vybavit, kolikrát na nás nějaký tramvaják počkal, když jsme v poslední chvíli dobíhali na refýž. Určitě to bylo víckrát, než kolikrát nám ujel – to máme jen tendenci tyhle milé zážitky rychle zapomenout, protože je považujeme za samozřejmé. Ony ale samozřejmé nejsou!

Než jsem se do knihy začetla, chvíli mi to trvalo. Bylo to asi hlavně tím, že se nejedná o kompaktní celek, ale spíš o takové puzzle z mnoha různobarevných dílků, ke kterému se člověk musí posadit, uklidnit se, a teprve potom se systematicky pustí do skládání kompletního obrazu. Při troše dobré vůle potom může najít radost v každém kousku.

Voda na radost

Voda na radost
Autoři: Radkin Honzák, Denisa Vostrá
Žánr: humor
Nakladatelství: Universum, Euromedia Group, a.s.
Vydáno: 2023
Počet stran: 256

Hodnocení: 75 %

www.euromedia.cz/voda-na-radost/kniha/15862/
www.knizniklub.cz/knihy/633361-voda-na-radost.html


 
Banner

PřihlášeníRáda bych si zazpívala s Jaroslavem Svěceným

Zpěv ji okouzlil již v dětství. Studium na konzervatoři nevyšlo, touha po zpěvu ale zůstala a nakonec se na základě konkurzu dostala do operetního souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde pak zpívala i v opeře. Po odchodu z angažmá v divadle nadále hostovala. Pak několik let vystupovala v Německu a skandinávských zemích. Po návratu do Čech působila ve finančnictví a nakonec se ke zpěvu Miriam Čížková vrátila. Dnes nejen koncertuje, ale také vede dětský pěvecký kroužek Svět kvítek.

Olomoucká Liška B. je inscenace půvabná a svébytná i díky silné hudební složce

Kdysi jsem viděl v hukvaldském amfiteátru operu Příhody lišky Bystroušky, což na mě natolik zapůsobilo, že jsem se stal milovníkem hudby Leoše Janáčka. Jenomže očekávaná premiéra inscenace nazvaná Liška B., která proběhla v pátek 19. ledna v Moravském divadle Olomouc, je přece jenom jiná písnička. Nicméně i hudební stránka nové inscenace je velmi silná.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Karel Jordán: „Těšil jsem se z každého dne psaní, byla to krásná inventura.“

karel jordan200Karel Deniš Jordán se narodil 11. 11. 1952. Je to právník, šéfproducent, hudební redaktor, dramaturg a spisovatel. Mezi jeho knihy patří například vzpomínková kniha Petr Muk – Oceán, Shalom, Slavíci, on (a já), Tenkrát na Západě, Můj bratr...

Machiavelliho Vladař – cynik nebo realista?

Politika je umění, jak zacházet s mocí, aby se dosáhlo úspěchu. Má se zabývat tím, co je, nikoli tím, co by mělo být. V politice neexistují zcela bezpečné směry, obezřetnost spočívá ve výběru těch nejméně nebezpečných.

Čtěte také...

Začněte žít zero waste

Bez obalu200V nakladatelství Jota vyšla první česká kniha o životním stylu zero waste, tedy bez odpadu. Biblí tohoto způsobu života je kniha Domácnost bez odpadu od Bei Johnson a je fajn, že máme konečně plnohodnotného českého zástupce.


Literatura

Povídky modelované sochařem

cisty-skromny-zivot perexDeset povídek, deset vztahů, které drhnou. Druhý povídkový soubor výtvarníka a literáta Viktora Špačka se zabývá problémy s láskou, sebeúctou, dvojsečností úspěchu, strachem ze samoty či osobní ztráty s přesností, kte...

Divadlo

Inscenace Leviatan a Everyman uvede Ensemble Opera Diversa v brněnské Staré radnici

barton perex divadloRenomované hudební těleso Ensemble Opera Diversa uvede v pondělí 17. prosince v 19. 30 hodin ve freskovém sále brněnské Staré radnice inscenace Leviatan a Everyman. V obou vytvořil hlavní role dnes už pražs...

Film

Karlovarský filmový festival již po jedenapadesáté

karlove vary 200Na začátku července (přesně mezi 1. až 9. červencem 2016) se uskuteční v pořadí již jedenapadesátý Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary. Bohatý program, z něhož si každý zájemce dosyta vybere, co mu zachutná, je poskládán do řady s...