Chemie bez fobie. Je třeba se bát chemických látek?

Chemie bez fobie. Je třeba se bát chemických látek?

Tisk

Chemie bez fobieDnešní doba přináší velký zájem o alternativní styly života, stravování, používání kosmetiky, léčení, zkrátka celkově se preferování všeho přírodního dotýká všech oblastí života. Předním zájmem je vyloučit nadměrné používání chemických látek, které by mohly škodit našemu tělu i duši. Knížka Chemie bez fobie z nakladatelství Grada se však snaží ukázat, že bychom se chemie neměli zase tolik bát, protože tvoří přirozenou součást našeho života. Autor James Kennedy vysvětluje, které chemické látky mohou být pro nás a naši přírodu nebezpečné, a ze kterých zase nemusíme mít neopodstatněnou fobii jen proto, že se jedná o chemickou látku. Pojďme si knížku blíže představit a přiblížit si, co je jejím přínosem.

James Kennedy je učitel chemie na univerzitě Monash v Melbourne. Kromě přednášek také píše články a snaží se chemii popularizovat, aby se jí lidé nebáli. Tato kniha je jeho první publikace zaměřující se na popularizaci chemie a šíření erudovaných informací. Knížka je velice hezky udělaná, líbí se mi potištěné předsádky knihy a grafické zobrazení obsahu, který připomíná molekuly. Barevné obrázky, skvělá grafika celkově, takže po grafické stránce určitě jednička s hvězdičkou.

Začíná to banánem

Autor hned v úvodu biochemicky rozebírá banán a představuje jeho složení. Divili byste se, co všechno obsahuje. Dále vysvětluje, že konkrétní chemické látky někomu ublíží, kdežto jinému ne a nemají na něj žádné účinky, že vždy záleží také na množství a interakce s každým jedincem může být zcela jiná. Vše krásně dokládá na různých příkladech ze života, je to srozumitelné a zábavné. První kapitola začíná osvětlením potřeby návratu člověka k přírodě a jeho přirozenou touhu zbavit se nadbytku chemických látek, jež přináší civilizace. V knize je použito slovo biofilie, jež u mě vyvolalo úsměv na rtech. V další kapitole autor vysvětluje co je, a co není přírodní. Týká se to například potravin nebo všeho, čím se obklopujeme, a kde žijeme. Dále představuje chemii, chemické objevy v historii a spoustu zajímavostí, přínos v medicíně, věnuje se například i tématu očkování. V závěru vyzývá čtenáře ke kritickému myšlení a vysvětluje, jak čelit často zbytečné fobii z chemie.

Líbí se mi také, že je kniha opatřena vhodnými komentáři od českých vědců, které jsou v některých kapitolách na místě. Celkově si myslím, že kniha je přínosná pro mnohé z nás a určitě ji doporučuji.

Chemie bez fobie

Název: Chemie bez fobie
Autor: James Kennedy
Nakladatelství: Grada
Rok vydání: 2024
Počet stran: 218
Hodnocení: 80%

https://www.grada.cz/chemie-bez-fobie-12054/


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

I na operním jevišti jsem nikdy nepatřila k těm, kteří se postaví na rampu a předvádí jenom hlas, říká Dagmar Pecková

dagmar200I v rozhovoru s Dagmar Peckovou vám bude jasné, v čem je tato pěvkyně výjimečná, neskonale pracovitá, nebojácná a tvrdohlavá a přitom svá. Málokterá umělkyně její generace dává do ringu tolik energie, nápadů a mnohovrstevnatého talentu, který se projevuj...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Plevel na talíři? Proč ne!

plevel na taliri 200V nakladatelství Kazda vyšla kniha s názvem Plevel na talíři, která nejen zahrádkářům ukáže, jak se plevelu zbavit, nebo si na něm aspoň pochutnat.

...

Literatura

Naučte se pořádně využívat bylinky české zahrádky
 

bylinky 200Vydavatelství CPress se drží moderních trendů a tak vydalo knihu zaměřenou na bylinky z našich zahrad od zkušené farmářky z jižních Čech.

...

Divadlo

Biskupskému dvoru bude kralovat Eliška/Rejčka

EliskaRejcka 200Letní premiéra na Biskupském dvoře bývá již tradičně spojena s některou výraznou brněnskou osobností či událostí. Příběh o životě Elišky Rejčky se nabízel už několikrát a dramaturgie našeho divadla o něm často uvažovala. Vždyť tato dvojná...

Film

Brumbálovo tajemství pošlapala kritika. Důvodem je náročnost přesyceného diváka

brumbal1 (2)Třetí díl Fantastických zvířat dle předlohy J. K. Rowlingové s názvem Brumbálovo tajemství jsem zhlédla se zatajeným dechem. Neočekávala jsem absolutně nic. Motivací pro mě byl předchozí díl Grindelwaldovy zločiny,...