Odmaskovaný autismus

Odmaskovaný autismus

Tisk

Autismus200Kde jsou ty chvíle, kdy žena byla žena a muž byl muž. Nyní žena může být mužského pohlaví a muž může být pohlaví ženského, jak to definuje i Cambridgeský slovník. Je v tom takhle jistý zmatek, ale to se poddá. Přinejmenším si to myslí i Devon Price, autor nebo autorka knihy „Odmaskovaný autismus“. (Alespoň já pořád nevím z jejího či jeho vyjadřování, je-li to ten, či ta. Vám jako čtenářům to možná bude jasnější, já však tápu. Možná by pomohlo nazývat věci pravými jmény: ženy ženami, transmuže transmuži atp.)

 

Takových záhad je v knize vícero, však jistě dala po jazykové stránce překladateli zabrat, když měl zachytit všechny jejich nuance. Přiznám se, že jsem z toho byl místy na rozpacích a genderové pátrání po tom, jaké je přirozené (při rození konstatované) pohlaví autorské osoby, ve mně překrylo zájem o podstatná sdělení textu. Ten se soustřeďuje na výklad problémů lidí s poruchou autistického spektra, i když jsem byl i zde na vážkách, a to zda slovo „spektrum“ není třeba chápat jako slovo „duha“, kterou si do štítu vsadilo hnutí LGBTQ+.

Jinak jsem z popisu rysů autisty měl dojem, že jejich škála pokryje skoro všechny lidi, tedy i, jak říká Devon, neurotypické, a že je vykazuje víceméně každý. Jako by nás autor/ka chtěl/a přesvědčit, že jsme všichni autisti maskovaní morálkou, kterou je třeba odvrhnout. Tak daleko jsem totiž došel ve svých úvahách o smyslu čteného textu. Spíš ale mám dojem, že jde o snahu nově definovat normálnost, normalitu, a tak ve většinové společnosti najít místo i pro autisty. To bych ale nechal na vašem posouzení.

Omlouvám se všem, že moje recenze není politicky korektní, jak by být měla, ale já ji jinak napsat nedokážu. Může za to nejspíš ideologický odér recenzovaného textu.

autismus-bez-masky

Autismus bez masky
Autor: Devon Price
Původní název: Unmasking Autism (2022)
Žánr: popularizující literatura
Nakladatelství: Jan Melvil Publishing
Rok vydání: 2024, měkká vazba
Počet stran: 368

www.melvil.cz/kniha-autismus-bez-masky/


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Michaela Linková, někdejší Televizní dívka Líza, se dnes věnuje i klasické hudbě

linkova200Populární zpěvačkou se stala Michaela Linková v osmdesátých letech. Tehdy zaujala původními písničkami, ale i zvláštním zabarvením hlasu a přirozeným vokálním a jevištním projevem. Zabodovala ve Zlatém slavíkovi, vystupovala v televizi i na koncert...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Kouzelník ze Lhasy. Novic, kvantový fyzik a prastaré tajemství

Kouzelník ze LhasyKdyž vtrhne Rudá armáda do Tibetu, je Tändzin Dordže, novic buddhistického kláštera, pověřen misí, která dá jeho životu skutečný smysl. V nejtemnější hodině své vlasti má překročit strmé štíty Himalájí a vynést do bezpečí dva starobylé posvátné texty nevyčíslitelné ...


Literatura

Hellboy číslo 6 uzavírá s Podivnými místy jednu kapitolu

hellboy6 200Nakladatelství Comics centrum vydalo v únoru druhé upravené vydání Hellboye s pořadovým číslem šest a lákavým názvem Podivná místa. Poslední Mignolou kreslený díl přináší dva temné příběhy a ukazuje, jak komplexní je svět kolem Hellboye.

...

Divadlo

Bratři Karamazovi – herecký koncert v Divadle Petra Bezruče v Ostravě

karamazovi  foto perexRomán Fjodora Michajloviče Dostojevského Bratři Karamazovi patří k vrcholným dílům světové literatury. Nesmrtelný příběh o otcovraždě měl v dramatizaci a režii Jana Holce premiéru v Divadle Petra Bezruče v Ostravě 10. pros...

Film

Knick - doktoři bez hranic

knick 200Newyorská nemocnice Knickerbocker, v níž se desetidílný seriál Knick - Doktoři bez hranic odehrává, skutečně existovala (na rohu 131. ulice a Convent Street) už od dob občanské války, svému účelu sloužila do 60. let m...