Být sama nemusí být žádná tragédie

Být sama nemusí být žádná tragédie

Tisk

sama-a-stastna200U knihy Sama a šťastná od Marie Luise Ritterové je napsáno, že je o rozdílu mezi samotou a osamělostí. Jak napovídá i obálka, chce ukázat, jak si užít čas, který trávíme sami se sebou.

 

 

 

V předmluvě autorka vysvětluje, že je kniha o samotě a o tom, jak ji snášet, o pocitu být sám, blízko sobě a místech, kde se cítíme jako doma s tím, že jde o to přehodnotit význam slova sám a oddělit ho od výrazu „osamělý“. Přiznává zde, že je o tom, zařídit si sám pro sebe opravdu hezký život, což má však i zápory.

U nich se mi moc líbilo, že se je Marie nebojí popisovat a také s nimi pracovat. Díky tomu čtenář může sledovat autorčin přerod a její vývoj. Je s ní na cestě k umění říkat ne nebo také k většímu sebevědomí a vyrovnanosti. Díky tomu mi byla hodně sympatická. Hned z předmluvy jsem si opsala větu, že život není čekárna a měli bychom si ho užít a nepromrhat z něj ani vteřinu. Někdy je důležité si to připomenout.

Knihu můžete vyhrát v naší soutěži: Naučte se, jak si užít čas sami se sebou

Osobně jsem málokdy sama, mám ráda společnost, a to jak doma, tak venku. Z toho důvodu jsem si myslela, že kniha půjde úplně mimo mě. Začala však vyprávěním z cest, kde nechybělo ani loni navštívené Skotsko a velmi brzy mě začala autorka bavit. Někdy jsem obdivovala její odvahu, jindy spontánnost a byla jsem zvědavá na každý její zážitek. Zajímalo mě, s kým se potká, co bude podnikat a podobně.

„Každý den děláte tisíce malých rozhodnutí, zejména když jste žena a jde o vaši bezpečnost. Někdy prochodím hodiny tmou, jindy se vyhýbám temným uličkám, pokud mám nějaké pochybnosti, raději si vezmu Uber. Když se necítím bezpečně, napíšu přátelům, kde jsem. Kromě všech těchto opatření se řídím svojí intuicí a důvěrou. Považuji se za člověka, který se všude cítí dobře a bezpečně. Nebojím se, když jdu potmě sama po ulici. Možná je to tím, že jsem poměrně vysoká, možná tím, že jsem nebyla doma vedená k tomu, abych se nějak zvlášť bála, nebo možná tím, že se mi na cestách ještě nikdy nic zlého nestalo.“ (str. 90)

Skvělé mi přišly i různé tipy, například jak se lépe poznat nebo jak se naučit snášet samotu. Jako zajímavou jsem hodnotila kapitolu o tom, proč potřebujeme fyzický kontakt a překvapilo mě, že v holandštině existuje dokonce slovo pro „hlad po kůži“ (huidhinger). Myslím si, že spoustě lidí mohou tyto tipy a také vlastně celá kniha pomoci a že si na stránkách knihy každý může něco najít.

Marie Luise Ritterová (*1991) je novinářka a spisovatelka žijící v Berlíně. Na Instagramu (@luiseliebt) nechává čtenáře nahlédnout do svého každodenního života a zve je i na cesty za stále novými dobrodružstvími. Nedávno si splnila svůj sen a přestěhovala se na pár měsíců k moři.

sama-a-stastna

Sama a šťastná
Jak si užít čas, který trávíme sami se sebou
Autor: Marie Luise Ritterová
Překlad: Martin Richter
Žánr: populárně-naučná
Nakladatelství: Kazda
Rok vydání: 2024
Počet stran: 208
Hodnocení: 80 %

https://www.knihykazda.cz/sama-a-stastna/


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Výtvarnice Iveta Autratová: „Výzva je pro mě všechno, co jsem ještě nenakreslila a co se mi líbí“

autratova200Začtěte se do rozhovoru s výtvarnicí a ilustrátorkou Ivetou Autratovou. Je autorkou naší hlavičky, tudíž můžete zjistit, jak kresba vznikala a co tomu předcházelo. Důležitým prvkem rozhovoru jsou i zvířata, která paní Au...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Jak se neztratit v digiworldu?

Myty-a-nadeje perexDigitální svět se před nás staví jako otázka a problém. Stále přináší nové věci a vyžaduje, abychom se v něm znovu a znovu orientovali. Tohoto faktu je si vědom i Patrick Zandl a přichází s rukovětí k pochopení současného světa,...


Literatura

Atlas vyhubených živočichů vás nadchne

atlas vyhubenych zivocichu 200V květnu vyšla ve spolupráci nakladatelství B4U Publishing a Albatros výborná encyklopedie nejen pro děti Atlas vyhubených živočichů. Srozumitelné a pozoruhodné vyprávění ve spojení s úžasnými ilustracemi vy...

Divadlo

Pětatřicátý ročník festivalu Mezinárodní týdny tance proběhne on-line

mezinardodni tydny tance 200Pětatřicátý ročník Mezinárodních týdnů tance, nejstaršího festivalu současného tance ve střední Evropě, proběhne pouze ve virtuálním prostředí. Pořadatel festivalu, konzervatoř Taneční centrum Praha, rozhodl, že ...

Film

Nakladatelství Argo se představuje

argo-logoNakladatelství Argo nabízí knihy velice různorodé, vedle divácky atraktivního čtiva (kde nechybí ani comics) vydává i výsostně odborné publikace, které se týkají dějin – ať již zkoumají takříkajíc jejich každodennost, skryté tend...