Čtěte se zlínským muzeem

Čtěte se zlínským muzeem

Tisk

muzeum 200Letošní rok se v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně nese ve znamení značné publikační aktivity. Všechny nové tituly, na nichž se muzeum podílelo, jsou úzce provázány s odbornou činností muzea a některé přímo navazují na současné či nedávné výstavní projekty.

 

Brožura Poznáváme léčivé stromy a keře vznikla jako reakce na velmi příznivé ohlasy a doslova poptávku návštěvníků úspěšné výstavy Léčivé stromy z roku 2018. Její autorka a kurátorka v jedné osobě, botanička muzea Petra Hanáková, v ní představuje 36 u nás rostoucích dřevin a možnosti jejich využití v bylinářství. „Každý profil jednotlivých dřevin zahrnuje vyobrazení, údaje o výskytu, informace o využívaných částech, o potížích, při nichž se využívají i o způsobech jejich zpracování,“ představuje svou práci autorka. „Doplněna jsou propojení s lidovou tradicí, informace o správném sběru a základní návody na domácí léčebné přípravky.“ Publikace tak navazuje na již dříve vydaný receptář Léčivé stromy.

muzeum stromy

Malý kapesní „atlásek“ Broučci, které bychom měli znát je provázán se současnou stejnojmennou výstavou muzea ve Zlíně. Na jeho stránkách je představeno 79 víceméně běžných brouků naší přírody, jak je ve svých půvabných kresbách zachytil a komentáři opatřil někdejší známý dlouholetý popularizátor entomologie Vladimír Javorek. Vedoucí přírodovědného oddělení muzea Dušan Trávníček atlas doplnil předmluvou, fotografiemi i životopisem autora a výrazně se zasadil o publikování materiálu, který ležel v šuplíku více jak dvacet let. Tato kniha mohla být vydána díky finanční podpoře Ministerstva kultury ČR.

muzeum broucci

Geoložka Andrea Dovicová a zoolog Dušan Trávníček připravili letos na hradě Malenovice sezónní výstavu Jantar ze Študlova, perla moravských Karpat. Aby mohli návštěvníci informace o tomto geologickém fenoménu studovat i doma, sepsala Andrea Dovicová ve spolupráci s Jaroslavem Bednaříkem, externím odborníkem na mineralogii, také stejnojmennou brožuru přibližující vše podstatné o minerálu študlovitu z třetihor.

Po roce spatřilo světlo světa další dvoučíslí odborného společenskovědního časopisu Acta Musealia, na němž se vydavatelsky podílí Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně a Muzeum regionu Valašsko. Na čtenáře tentokrát čeká 6 původních recenzovaných badatelských studií a 7 drobnějších příspěvků z oborů etnografie, historie, archeologie, nechybí profily muzejních osobností.

Poslední z titulů je Příběh vizovického pečiva etnografky zlínského muzea Jany Koštuříkové. Výpravná publikace, kterou vydalo město Vizovice, shrnuje vše, co by si každý se zájmem o toto figurální pečivo mohl jen přát. „Kniha shrnuje výsledky několikaletého terénního výzkumu a je současně zpracováním fondu vizovického pečiva, který se v Muzeu jihovýchodní Moravy nachází,“ říká autorka. Připravila pro čtenáře kapitoly o historickém vývoji ozdobných figurek, o významu jednotlivých tvarů, zařazeny jsou i profily nejznámějších tvůrců minulých i současných. Pro zájemce o rukodělné tvoření jsou velkým bonusem návody na samotné těsto i jeho zpracování do základních tvarů s fotografickými návody. Součástí knihy je i pracovní sešit pro děti, jehož autorkou je muzejní lektorka Adéla Šimová.

muzeum pribeh

Všechny uvedené publikace jsou k zakoupení na recepci 14|15 BAŤOVA INSTITUTU nebo prostřednictvím webu muzea www.muzeum-zlin.cz


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!


Literatura

Otevřeně a přece elegantně - tak vzpomíná Alena Mihulová na Karla Kachyňu

mihulova 200Padesátka je možná ten správný věk na to, aby člověk rekapituloval, ohlédl se a možná i zavzpomínal  - pokud je na co - formou knižních memoárů. V případě  čerstvé padesátnice Aleny Mihulové to sedí v každém ohledu. Jednak už v životě leccos pro...

Divadlo

Faust na deskách Buran Teatr v Brně

Faust 200Nejdřív několik základních informací:  BURANTEATR se zrodil v létě 2003 v hlavách dvojice studentů Divadelní fakulty JAMU Zetela a Jana Šotkovského – z potřeby realizovat své představy o divadelním provozu mimo existující divadla. Zakladatelé se tehd...

Film

Fichtelberg vypráví příběh mladého rytíře

Fichtelberg nataceni 00Do konce října natáčí režisér Šimon Koudela podle vlastního námětu a scénáře film Fichtelberg. Vypráví příběh mladého rytíře – sirotka, který se hnán touhou po lásce a uznání vydává na cestu, odkryje kriminální k...