Vlastivědná procházka Rudým Žižkovem
Banner

Vlastivědná procházka Rudým Žižkovem

rudy zizkov 2 perexRudý Žižkov. Takový název nesla vlastivědná vycházka Žižkovem, kterou v druhé půli srpna uspořádal obvodní výbor KSČM Praha 3. Uličkami a náměstíčky této čtvrti, která se může pochlubit bohatou historií i geniem loci, prováděli místopředseda KSČM Milan Krajča a Pavel Ambrož z třetí městské části.

 

„Vycházka je tentokrát věnována 100. výročí vzniku komunistické strany (nejen) na Žižkově a jejím cílem jsou místa spjatá s bohatými dějinami komunistického a dělnického hnutí v naší městské části,“ uvedl v úvodu Milan Krajča. Sraz byl u pomníku Jaroslava Seiferta.

rudy zizkov 1

Pomník Jaroslava Seiferta u tramvajové zastávky Lipanská

V rámci procházky bylo možné připomenout si dávné časy například na Havlíčkově náměstí, místu někdejších dělnických demonstrací, zavzpomínalo se na hostinec Bezovka, kde se ve velkém sále v roce 1905 konala akce „Za 1. máj 1890“, přičemž hostinec byl zbořen v roce 1936. Milan Krajča informoval i o Kapslovně, první a největší továrně na Žižkově, založené v roce 1827. Konávaly se tam stávky, přičemž první stranickou buňku tam vedla Anežka Hodinová Spurná. Další štací byla ulice Jeseniova, kde po roce 1913 žil novinář a předseda Slovenské republiky rad Antonín Janoušek.

rudy zizkov 2

Lidový dům, někdejší hostinec „U bílého beránka“ či „U beránků“

Socha Jaroslava Haška i byty Franty Sauera

Zastávka byla i u Lidového domu, kdysi hostinci „U bílého beránka“ či „U beránků“, kde působil ochotnický spolek Jiřího Wolkera. Na Žižkově je též socha humoristy a autora švejkovských příběhů Jaroslava Haška. Vzpomínka byla věnována i hostinci U Brabců, kde koncem roku 1920 působila Černá ruka, která zabírala prázdné byty, jež rozdávala chudým, kteří neměli kde bydlet. Tam působil i bouřlivák Franta Sauer (který je znám především tím, že vedl akci, kdy dav lidí v roce 1918 zbořil Mariánský sloup na Staroměstském náměstí). Milan Krajča ukázal i domy, kde žil. A mnoho dalšího, zastávek bylo více než deset. Procházka byla ukončena v hostinci v Jeronýmově ulici, která kdysi byla místem setkávání politických činovníků. Dobré pivo tam mají dodnes. Účastníci akce dostali pamětní list.

rudy zizkov 3

Účastníci vlastivědné vycházky u sochy Jaroslava Haška

Foto: autorka


 

PřihlášeníSoutěže

Má cesta za štěstím - autobiografie Mistra

gottPrávě vychází unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech.
SUPRAPHON

V hlavní roli Tomáš Holý a jeho nesnadný život i tragický konec

Český spisovatel, básník a držitel Magnesie Litera – Kosmas Ceny čtenářů za rok 2018 Ota Kars přichází s již druhou knihou o jednom z nejslavnějších českých dětských herců. V hlavní roli Tomáš Holý, tentokrát prostřednictvím krásně zpracovaného grafického románu.
Nakladatelství Argo

Rozhovor

PETR HORKÝ: V ŠEDESÁTI BYCH CHTĚL VYPADAT JAKO PAN ZIKMUND V PĚTADEVADESÁTI

HORKY PEREXPetr Horký, režisér a dokumentarista, cestovatel a publicista, toho zažil tolik, že jednou on sám bude „výborným materiálem“ pro filmaře. Zatím je to ale on sám, kdo připravil dokument o výjimečném M...

Hledat

Videorecenze knih

Vymazlené dítě harfistky Jany Bouškové – sólové album Má vlast

Dokážete si představit harfu jako plnohodnotný sólový nástroj, který dokáže znít jako celý symfonický orchestr? Harfistka Jana Boušková pojala tuto otázku jako výzvu a v průběhu čtyř let upravila vybrané skladby českých velikánů, jakými jsou Smetana, Dvořák a Suk, do zcela unikátní podoby.
Supraphon

Z archivu...


Literatura

Tenkrát v ráji – příběh, který vám zlomí srdce

raj 200Období druhé světové války stále inspiruje různé umělce ke zpracování. Josef Urban k nim určitě patří. Jistě jste už zaznamenali například film Habermannův mlýn nebo 7 dní hříchů, kde autorem knižní předlohy a ve druhém případě i scénáře je právě Josef...

Divadlo

Šestnáctá Flora nabízí desetidenní porci divadla

altCelkem osm scén bude hostit 16. ročník mezinárodního festivalu Divadelní Flora, který se tentokrát v Olomouci uskuteční 10. – 20. května. Tradiční nesoutěžní přehlídka divadelní tvorby českých i zahraničních soubor...

Film

Ranhojič v přestrojení

ranhojic perexVýpravnou historickou podívanou Ranhojič natočil německý režisér Philipp Stölzl podle stejnojmenného románu Noaha Gordona, známého též z českého překladu. Diváky zavádí do Ang...