Třešně v rumu jsem zhltla jako malinu
Kultura21.cz

Třešně v rumu jsem zhltla jako malinu

tresne v rumu200V nakladatelství Cosmopolis vyšla kniha novinářce Michaele Janečkové s názvem Třešně v rumu, která pojednává o její cestě na Kubu.

 

 

 

Na knize mě velmi zaujala anotace, protože kdo by se v tomhle nenašel? „Dovolená s cholerickým dědou (!) komunistou (!!) na Kubě (!!!). Štvou vás příbuzní u nedělního oběda? Nemůžete pochopit, koho to zas volili, proč si vzájemně přeposílají konspirační maily, nadávají na novináře a skuhrají, že za jejich mládí bylo líp? Vydechněte a počítejte do deseti. Ne vždy je hloubení příkopů mezi generacemi ten nejlepší nápad.“

Michaela Janečková se rozhodla udělat dobrý skutek a vzít svého dědu na dovolenou na Kubu. Cítila totiž, že po smrti babičky potřebuje nějaký šílený plán, jako „vyznavač a šiřitel socialistické ideologie“ se tam celý život toužil podívat a ona neměla plán na léto. Už z prvních řádků knihy je patrné, že je děda Evžen opravdové číslo, a navíc se k němu přidává dalších šest penzistů, které Michaela získává na starost a je jasné, že na Kubě bude o zábavu postaráno.

Autorčin styl psaní mi velmi rychle sednul, často jsem se smála nahlas a musela úryvky předčítat manželovi. Nejčastěji byly zdrojem humoru popisované situace, ale často mě dostala také nejrůznější přirovnání. Autorka je ode mě o rok starší, takže mi navíc byla velmi blízká a často jsem přesně věděla, o čem píše. Například tady: „Když jsem večer koukla do šrajtofle, vypadala zhruba jako třetí den mého oblíbeného metalového festivalu Brutal Assault. Mnohem míň papírovek, než by člověk čekal, a ty, co zbyly, jsou nějaký divně zmuchlaný a navlhlý. Celý to doplňuje pár archaických kováků, který už podle mýho ani neplatěj, nějaký záhadný tkaloun, zapík a žvýkačka.“ (str. 117).

Třešně v rumu možná nejsou klasickým cestopisem, jsou hodně zaměřené na nejrůznější zážitky, ale právě z nich se dozvíte, jak to v této zemi chodí. A to bez jakýchkoliv příkras, nebo obhajování. Zjistíte tak například, jak složité je na Kubě s internetem, jaký je rozdíl mezi místními a turisty, jak je to se stravováním, nebo také, jak levný je tam rum. Ten je pro skupinu velmi často záchranou a je to pochopitelné.

Původně jsem myslela, že budu knihu číst postupně – že si každý večer přečtu jednu, dvě kapitoly, ale to se nedalo. Neodolala jsem a knihu přečetla za dva večery, hodně se u ní pobavila i dozvěděla. Jsem také ráda, že ji díky nakladatelství Grada mám i s podpisem a bude mít čestné místo v poličce s cestopisnými knihami.

Michaela Janečková vystudovala žurnalistiku na Karlově univerzitě a nyní pracuje jako novinářka. S psaním začínala jako redaktorka Lidových novin, ve kterých rozkrývala například podhoubí tuzemské extrémní pravice. Informace z jejích článků přispěly k odsouzení takzvaných žhářů z Vítkova. Poté vyměnila tužku za mikrofon a přešla do České televize, kde za ekonomickou redakci točí už více než deset let reportáže pro Události a edituje pořad Byznys ČT24. Příležitostně spolupracuje s Deníkem N a magazínem Forbes. Ale kdyby to šlo, nejraději by se jenom proháněla na koni po lesích a střílela z luku.

tresne v rumu

Třešně v rumu
Autor: Michaela Janečková
Žánr: beletrie
Nakladatelství: Cosmopolis (Grada)
Rok vydání: 2022
Počet stran: 192
Hodnocení: 89 %

https://www.grada.cz/tresne-v-rumu-12832/


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Pyrografie aneb antistresové tvoření pro milovníky dřeva

V nakladatelství Grada vyšla kniha Vypalování do dřeva aneb Pyrografie pro každého, která potěší každého kreativně založeného milovníka dřeva.
Grada

Třešně v rumu jsem zhltla jako malinu

V nakladatelství Cosmopolis vyšla kniha novinářce Michaele Janečkové s názvem Třešně v rumu, která pojednává o její cestě na Kubu.
Cosmopolis (Grada)

Videorecenze knih

Rozhovor

Signal festival je povinnost!

200signalPraha se chystá na festival světla – Signal. Půjde o půvabné videomappingové projekce, které přiveze dohromady 30 domácích i zahraničních umělců světového formátu. Praha bude zářit a svítit! Více nám o tom prozradili členové skupiny Telenoika a Caitl...

Hledat

Anketa

Pomalu nastává čas dovolených. Kde byste tu svou nejraději strávili?
 

O čmelácích vážně i nevážně

V nakladatelství Kazda vydali další knihu přírodovědce Dava Goulsona. Po Divočině v zahradě přichází Návrat čmeláků.
Kazda

Z archivu...


Literatura

Robert Galbraith: Hedvábník

Hedvabnik 200Když se na trhu objevila nová detektivka od jistého bývalého vojáka, nesklidila žádné velké ohlasy. Před vydáním ji údajně dokonce tři nakladatelství odmítla a po vydání se o ní hovořilo jen jako o ucházejícím debutu. Pak ale vyšlo najevo, kdo...

Divadlo

Je tanec vaše vášeň? Pak vás zveme na TANCESSE 2012

altV květnu 11.-13. května Brno opět ožije tancem a pohybem.  Již počtvrté se sem sjedou soubory z nejrůznějších končin republiky.  Zahraniční hostem festivalu bude soubor z Polska Akro Dance Theatre Torun. Festival pořádá

Film

Jiřího Menzela léta rozmarná i hořká

menzelobalka perexObčas se i mezi režiséry vyskytne takový, který zatouží svým divákům sdělit, co všechno prožil a jak se kdy zachoval, zpravidla s výraznou tendencí hájit svá někdejší rozhodnutí a počiny. Tak si počínali pánové Jiří Weiss, Otakar Vá...