Nevšední zápisky nebo zážitky ze Šanghaje?

Nevšední zápisky nebo zážitky ze Šanghaje?

Tisk

nevsedni zapisky200V nakladatelství Pointa vyšlo v poslední době několik cestovatelských knih a jednou z nich byla i ta s názvem Nevšední zápisky ze Šanghaje od Lukáše Mohelského.

 

 

 

Lukáši Mohelskému se naskytla příležitost strávit tři roky na pracovním pobytu v Šanghaji, a to společně s manželkou i se dvěma malými dětmi. Nikdo z nich nevěděl, do čeho přesně jde, ale Lukáš se naštěstí rozhodl o tom psát.

Díky tomu vznikla kniha, u které se čtenáři pobaví a také se dozví spoustu zajímavosti o Šanghaji a místní realitě. Zjistíte tak například, jak funguje školka, jak se v Asii opravuje, jakou mají logiku, nebo co znamená Zlatý týden. Také budete často s rodinou soucítit a mít o ni strach, to, když se u ní vystřídají nejrůznější nemoci, nebo když si „užívají“ na nejrůznějších dovolených v okolí.

Autorův styl si mě ihned získal, zaujal mě jeho smysl pro humor a jeho přístup k životu mi byl sympatický. Měla jsem pocit, že jde o mého známého a moc mě zkrátka bavilo jeho řádky číst. I když s úsměvem přiznávám, že jako jeho manželka bych ho občas chtěla zabít.

Nevšední zápisky ze Šanghaje jsem vnímala jako zajímavou sondu do života jedné rodiny trávící čas v Asii, a navíc jsem se u nich dost bavila. Vše mi přišlo vyrovnané a ocenila jsem, že nešlo o jakýsi deník, ale že Lukáš Mohelský nabídl i něco navíc, a to bez nudného zabíhání do podrobností například o pracovních zkušenostech. Na prvotinu to byla opravdu dobrá kniha a doufám, že nezůstane jen u ní.

Lukáš Mohelský je mladoboleslavským patriotem, ale opakovaně projevuje touhu poznávat cizí kraje, aby vždy dříve či později zjistil, že nejlépe je mu stejně doma.

nevsedni zapisky

Nevšední zápisky ze Šanghaje
Autor: Lukáš Mohelský
Žánr: cestování, humor
Nakladatelství: Pointa
Rok vydání: 2022
Počet stran: 248
Hodnocení: 87 %

https://pointa.cz/project/c2b95e3c-15aa-11ea-8c8f-001dd8b72061

( 2 hlasů ) 


 

PřihlášeníBanner

Vznešená vyrovnanost hvězdné kariéry Dagmar Peckové pokračuje i po 43 sezónách

Vypadá to, jako by dosáhla met, přetěžko posunutelných dál. Ve svém žánru si udržovala několik desítek let pozici, u níž jsme nikdy zcela jasně neodhadli, není-li právě tou první – podle čeho se určuje nejtalentovanější a nejúspěšnější česká pěvkyně v zahraničí. Přitom vznešená vyrovnanost umělecké úrovně Dagmar Pecková pokračuje i v době, kdy „sestoupila“ z mezinárodních jevišť a pódií, ale přitom je stále hvězdou.

Otřesné svědectví o morálce dnešní doby

Možná vám to bude znít nadneseně, ale takový dojem ve mně zanechalo čtení knížky „Férová práce“ Kim Scottové. Sice píše o Americe, nemyslím si však, že u nás to bude o mnoho lepší. Nevím, jak je to v Česku s platy, zda je mzda mužů tolik odlišná od mzdy žen jako tam, avšak sexuální morálka, podle zjištění poslední doby (případy Feri, Cimický nebo šetření na vysokých školách), je přinejmenším stejná.


Jan Melvil Publishing
Banner

Hledat

Rozhovor

Václav Tobrman: Mám rád rozmanitost

Vaclav Tobrman 200Multiinstrumentalista a zpěvák Václav Tobrman patří mezi nejlepší pianisty České Republiky. V roce 2013 získal třetí místo v soutěži „Pianista roku“ a letos obsadil místo druhé. Přestože působí v několika profesionálních hudebních...

Videorecenze knih

Anketa

Červen, Mezinárodní den dětí, Světový den hudby. Co pro vás hudba znamená, vnímáte ji od dětství?
 
Banner

Co se stane, když naše vnitřní dítě mrzne?

Mít nějaký životní plán. To je to, co starší generace očekává od svých potomků. Jasnou vizi, do detailů promyšlenou cestu, po které by šli. Potomkové však nic takového nemají. Ano, vědí, co nechtějí, ale není jim jasné, jak by vlastně se svým životem měli naložit. Důležité je ale pro ně pořádně se vůči rodičům vymezit. Tyto rozdíly v očekávání pak způsobují střet generací, ve kterém není ani vítězů, ani poražených. A někde v tom všem zmatku mrzne naše vnitřní dítě…


divadlodisk.cz

Z archivu...


Literatura

Je-libo bizárek v komiksovém kabátku? Dobrodružství Jeronýma Moucherota

dobrodruzstvi jeronyma moucherota200Komiksové nakladatelství Crew vydalo v květnu v edici Mistrovská díla evropského komiksu Dobrodružství Jeronýma Moucherota od význačného francouzského autora Francoise Boucqa. Necháte se nalákat na...

Divadlo

Moderní zpracování klasického příběhu

Cyrano perexPaříž, 17. století. Cyrano z Bergeracu (Luboš Veselý) je nápadný nejen díky svému vtipu, pohotovosti a básnickému umění, ale především kvůli svému mimořádně velkému nosu. Miluje svou nádhernou sestřenici Roxanu (Natálie Řehořová), o kterou má ...

Film

Neoriginalita se dotkla i Hry o trůny

hra o truny 200Tvůrci scénáře seriálu Hra o trůny si můžou pogratulovat, jejich výtvor je už skutečně jen inspirován skutečnou Písní ohně a ledu od George R. R. Martina. Rozdíly mezi filmem a knihou s...