Nejen moderátorka, ale i čtivá vypravěčka

Nejen moderátorka, ale i čtivá vypravěčka

Tisk

terezina dobrodruzstvi200V nakladatelství CPress vyšla kniha Terezina dobrodružství s podtitulem s krosnou, kufrem, kočárem. Její autorkou není nikdo jiný než známá moderátorka nejen Autosalonu Tereza Tobiášová, která díky zkušenostem s dětmi a cestováním přináší vtipné i praktické dílo.

 

Nejsem pravidelným divákem Autosalonu, ale když na něj narazím, tak se na něj většinou dodívám. Tereza Dobiášová je mi velmi sympatická a když jsem zjistila, že je nová kniha o cestování od ní, byla jsem moc zvědavá. Také jsem pak při čtení měla pocit, že jde o vyprávění nějaké mé známé, což bylo bezva.

V předmluvě autorka popisuje, že jde o knihu pro rodiče klasického typu, což jejími slovy znamená, „makám skoro furt, víkendy relaxuju, v létě se na týden urvu na dovolenou“ a také knihu o tom, jak se rozhoupat a vykročit z komfortní zóny.

Celkem se v knize nachází 9 kapitol s dovolenými a výlety odehrávajícími se od roku 2013 do 2022. Díky tomu můžete sledovat, jak se Tereze Tobiášové mění život i přístup a vše to dává smysl a zapadá do sebe. Vyprávění jsou doplněna praktickými vsuvkami například o tom, co je dobré si přibalit, nebo na co si dát pozor. Jedná se o něco navíc, což oceníte především ve chvíli, kdy vás Tereza naláká k nějakému výletu.

„Jo aha! To je pijavice! To není ten červ… No uf! Je to lepší varianta, že jo? Vždyť pijavice se lidem nasazovaly, aby jim ulevily. Tak to nebude tak vážné.
„Ona si k nám vlastně šla jako do hospody, napije se a odpadne,“ chci být vtipná, hlavně aby nebylo vidět, že jsem hysterická, a k tomu žoviálně rozhazuju rukama. Bohužel kolem mě právě prochází náš průvodce s mačetou. Prsty mi zavadí o čepel. Všichni strnou. Koukají na mě. Protože mačety tady nejsou na okrasu, ale mají svůj účel a nebrousí se jednou za pět let jako u nás doma nože. Jsou ostré. Moje prsty zázračně drží pohromadě. Trocha krve. Hahaha, usmějeme se na sebe. Zázračná Srí Lanka.“ (str. 134)

Byla jsem velmi mile překvapená, jak dobře se kniha četla. Původně jsem myslela, že si ji budu dávkovat a číst tak postupně, a nakonec jsem ji zvládla asi na dva zátahy. Mnohdy jsem tajila dech, jindy autorku obdivovala, nebo se smála. O spoustě věcí jsem také vykládala manželovi a musím říct, že bych klidně uvítala jednou tolik stránek. Ani mi nevadila horší kvalita fotografií a jejich menší formát, protože tentokrát pro mě nehrály tak důležitou roli. Každopádně, pokud bude mít kniha nějaké pokračování, určitě po něm sáhnu.

Tereza Tobiášová vystudovala Literární akademii se zaměřením na scenáristickou tvorbu. Její magisterská práce Dudatkové číslo byla vzápětí použita jako předloha pro film v rámci série Soukromé pasti s pozměněným názvem Tři do páru. Scenáristice se pak Tereza věnovala jako člen týmu píšící scénář seriálu Ulice. Jejím hlavním povoláním je dlouhodobě moderování, věnuje se mu naplno už od střední školy. Literární ambice zúročila právě v této knize.

 terezina dobrodruzstvi

Terezina dobrodružství
Autor: Tereza Tobiášová
Žánr: cestování, humor
Nakladatelství: CPress (Albatros Media)
Rok vydání: 2022
Počet stran: 224
Hodnocení: 88 %

https://www.albatrosmedia.cz/tituly/81796963/terezina-dobrodruzstvi/


 
Banner

PřihlášeníKdo zabil Malého prince?

Autor policejních detektivek Michel Bussi se nechal inspirovat záhadnou smrtí Saint-Exupéryho a napsal napínavý příběh, který je hrou nejrůznějších náznaků a stop a zároveň je výjimečnou poctou Saint-Exupérymu a jeho malému hrdinovi.


JOTA

Dobrodružství mývala Gianlucy začínají na půdě malířské dílny mistra Leonarda da Vinciho

Fantasy plná napětí, záhad a humoru, odehrávající se v renesanční Itálii, se sice tváří jako četba pro děti a mládež, ale vůbec tomu tak nemusí být. Autor knihy Adam Folta totiž stvořil hrdinu – mývala Gianlucu, šibala, pohádkáře, dobrosrdečného naivku – který je sympatický jak svými kladnými vlastnostmi, tak svými nedokonalostmi.


65. pole
Banner

Rozhovor

Dřevo, knihy, ženy – tři múzy Martina Patřičného

patricny 200Věnuje se jim s důslednou pečlivostí – svědčí o tom jeho publikace, výstavy i televizní pořady. S nádherným nadhledem se dívá kolem sebe a nás ostatní se učí dívat, učí hledat krásu kolem sebe. V polovině května letošního roku (2014) vyšla jeho...

Hledat

Epocha nároků: Christopher Caldwell o soumraku demokracie

Epocha nároků s podtitulem Zákon o občanských právech a soumrak americké demokracie popisuje na příkladu Ameriky od šedesátých let do současnosti, jak se může dobře míněný zákon zvrhnout ve svůj protiklad. Dílo v překladu Aleše Valenty vychází v edici Agora, ve které nakladatelství Leda představuje nekonformní knihy zaměřené na politiku a společnost.


LEDA

Z archivu...


Literatura

Děsivější než bomby pršící z nebe je žena v černém

zena 200Píše se rok 1940. Skupina školáků se dvěma učitelkami prchá do bezpečí z německými bombami trýzněného Londýna. Utíkají před nálety a měli by najít útočiště v Domě u Úhořího močálu. Je sice zpustlý, ale měl by být daleko od zkázy pršící z nebe. Rázná ...

Divadlo

Homo eroticus - zajímavý projekt brněnského divadla Buran Teatr

Homo eroticus 2Koncem září uvedlo profesionální divadlo plné mladých lidí erotickou baladu Homo eroticus, aneb láska v době těla. Režisérka Gabriela Ženatá spolu s týmem realizátorů vytvořili férii, složenou z několika obrazů, ve kterých se bez obalu ...

Film

Twilight sága: Rozbřesk – 2. část: Dívejme se do očí zpříma

twilight saga rozbreskVe čtvrtek 15. listopadu 2012 byl uveden do 11 českých multikin nový americký film Twilight sága: Rozbřesk (2. část). V této (druhé) závěrečné části světoznámé upírské ságy (prý) už naposl...