Vydejte se Dodávkou po Evropě s německými sympaťáky

Vydejte se Dodávkou po Evropě s německými sympaťáky

on the road 200Lui a Stephanie procestovali ve své přestavěné dodávce 45 zemí Evropy a své postřehy zachytili v knize On the Road s podtitulem Dodávkou po Evropě. Ta vyšla v nakladatelství Grada a neměl by si ji nechat žádný milovník cestování na čtyřech kolech.

 

 

Autoři se v úvodu představují a vysvětlují, proč se rozhodli právě pro země Evropy a v další kapitole se věnují nákupu auta a jeho přestavbě. To je praktické především pro ty, kteří zvažují podobné výpravy. Následuje celkem 38 tour, a to od Itálie (včetně San Marina a Vatikánu), přes Česko a Slovensko až po Maltu.

U každé tour čtenář najde mapu cesty a díky rámečku se dozví, odkud a kam dorazili, jaká byla délka trasy i jízdy a zajímavosti. V samotném textu je popis nejrůznějších míst i zážitků, včetně dojmů autorů. Přišlo mi, že kniha je méně o místních lidech, naopak se hodně zaměřuje na přírodu, další památky a také jídlo. V tomto ohledu je praktické, že pokud zde Stephanie Rickenbacher a Lui Eigenmann zmiňují nějaké ubytování (kempy), nebo gastronomické podniky, přidávají zde i název s adresou, často i s GPS souřadnicemi. Vše doplňují i názorné fotografie, kterým nechybí ani popisy.

Mě z hlediska povídání i fotografií hodně nadchla Albánie, Slovinsko a také Řecko. Korintský průplav, Akropolis, další památky i popisovaný gyros mě opravdu lákaly k výletu! Velmi zajímavé bylo číst si z pohledu cizince o České a Slovenské republice – v našem případě navštívili Brno a zmínili, že ne vždy musí turisté navštěvovat hlavní města. Zasmála jsem se u popisu tajného podzemního baru ve Lvově, kde se každý, kdo utrousí proruský komentář dostane do barového vězení, ze kterého smí ven až tehdy, když zazpívá alespoň jednu sloku ukrajinské hymny. Obecně se mi líbilo, že tito cestovatelé volili pro své cesty zajímavé cíle a představili tak i méně známé památky.

„Dnes půjdeme do Steffina ráje: Hay-on-Wye je první a stále největší vesnice knih na světě! Celé domy jsou od sklepa po střechu plné knih Novinky, staré knihy, romány, odborné nebo populárně-naučné publikace, historické knihy – sen každého knihomola. V městečku je celkem přes čtyřicet antikvariátů, tedy knihkupectví specializujících se na obchod s použitými knihami a mnoho dalších běžných knihkupectví s novými knihami. Regály s knihami najdete i venku v ulicích, spousta se dá koupit v informačním centru stejně jako v kavárnách a za malou symbolickou částku je zakoupíte i v zámecké zahradě.“ (str. 198, Tour Velká Británie).

On the Road patří k těm lepším knihám o cestování, a to díky vyváženým popisům (osobní věci versus texty o památkách), skvělým fotografiím, a hlavně praktickým informacím. Ty tvoří velkou přidanou hodnotu a nutí mě k tomu si knihu hýčkat v knihovně, než někam (třeba do Řecka) vyrazím.

Stephanie Rickenbache a Lui Eigenmann spolu už podnikli cestu kolem světa. Lui pracuje jako šéfredaktor a Stephanie jako referentka cestovního ruchu. Když jim cestování začalo chybět, rozhodli se pro procestování Evropy vlastní dodávkou s vnitřní vestavbou. Svá životní dobrodružství zveřejňují na blogu comewithus2.com a pod stejným heslem najdete i jejich videa na YouTube.

on the road

On The Road – Dodávkou po Evropě
Autor: Stephanie Rickenbacher, Lui Eigenmann
Překlad: Eva Hermanová
Žánr: cestování
Nakladatelství: Grada
Rok vydání: 2022
Počet stran: 304
Hodnocení: 88 %

https://www.grada.cz/on-the-road-dodavkou-po-evrope-13075/


 

PřihlášeníSoutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

Petr Vurbs: Chytré knihy o tom, jak být dobrým tátou, jsem nikdy nedočetl do konce.

vurbs perexAutorovi knihy A život je tu! Petru Vurbsovi se radikálně změnil život po narození dcery. Brilantně zpracoval humorný pohled na události, které se svou dcerou denně prožívá. Najednou se musí vyrovnávat s ranním vstáváním v pět, ř...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Z archivu...


Literatura

Pro děti i dospělé: Sedmý kámen

sedmy kamen200V listopadu vyšla v nakladatelství Bookmedia dobrodružná kniha italského autora Guida Sgardoliho Seedmý kámen. Ač je určena čtenářům od 14 let, pokud máte rádi legendy a tajemno, zaujme i vás!

...

Divadlo

Na podzim do divadla: A voda stoupá

200divO prázdninách divadla nehrají představení, ale připravují se na další sezonu. Díky nám si můžete vybrat, na co se v podzimních měsícíchzejdete podívat. V listopadu si můžete vyrazit do Divadla Rokoko na komedii A voda stoupá.

...

Film

Dvě televizní zastavení s GODARDEM
ImageRozbořil veškeré konvence, které filmová vyprávění ovládala až do konce 50. let. Původem švýcarský režisér JEAN-LUC GODARD (narozen 1930), nejprve pracující jako filmový kritik, se zapsal do dějin ...