Vydejte se Dodávkou po Evropě s německými sympaťáky

Vydejte se Dodávkou po Evropě s německými sympaťáky

Tisk

on the road 200Lui a Stephanie procestovali ve své přestavěné dodávce 45 zemí Evropy a své postřehy zachytili v knize On the Road s podtitulem Dodávkou po Evropě. Ta vyšla v nakladatelství Grada a neměl by si ji nechat žádný milovník cestování na čtyřech kolech.

 

 

Autoři se v úvodu představují a vysvětlují, proč se rozhodli právě pro země Evropy a v další kapitole se věnují nákupu auta a jeho přestavbě. To je praktické především pro ty, kteří zvažují podobné výpravy. Následuje celkem 38 tour, a to od Itálie (včetně San Marina a Vatikánu), přes Česko a Slovensko až po Maltu.

U každé tour čtenář najde mapu cesty a díky rámečku se dozví, odkud a kam dorazili, jaká byla délka trasy i jízdy a zajímavosti. V samotném textu je popis nejrůznějších míst i zážitků, včetně dojmů autorů. Přišlo mi, že kniha je méně o místních lidech, naopak se hodně zaměřuje na přírodu, další památky a také jídlo. V tomto ohledu je praktické, že pokud zde Stephanie Rickenbacher a Lui Eigenmann zmiňují nějaké ubytování (kempy), nebo gastronomické podniky, přidávají zde i název s adresou, často i s GPS souřadnicemi. Vše doplňují i názorné fotografie, kterým nechybí ani popisy.

Mě z hlediska povídání i fotografií hodně nadchla Albánie, Slovinsko a také Řecko. Korintský průplav, Akropolis, další památky i popisovaný gyros mě opravdu lákaly k výletu! Velmi zajímavé bylo číst si z pohledu cizince o České a Slovenské republice – v našem případě navštívili Brno a zmínili, že ne vždy musí turisté navštěvovat hlavní města. Zasmála jsem se u popisu tajného podzemního baru ve Lvově, kde se každý, kdo utrousí proruský komentář dostane do barového vězení, ze kterého smí ven až tehdy, když zazpívá alespoň jednu sloku ukrajinské hymny. Obecně se mi líbilo, že tito cestovatelé volili pro své cesty zajímavé cíle a představili tak i méně známé památky.

„Dnes půjdeme do Steffina ráje: Hay-on-Wye je první a stále největší vesnice knih na světě! Celé domy jsou od sklepa po střechu plné knih Novinky, staré knihy, romány, odborné nebo populárně-naučné publikace, historické knihy – sen každého knihomola. V městečku je celkem přes čtyřicet antikvariátů, tedy knihkupectví specializujících se na obchod s použitými knihami a mnoho dalších běžných knihkupectví s novými knihami. Regály s knihami najdete i venku v ulicích, spousta se dá koupit v informačním centru stejně jako v kavárnách a za malou symbolickou částku je zakoupíte i v zámecké zahradě.“ (str. 198, Tour Velká Británie).

On the Road patří k těm lepším knihám o cestování, a to díky vyváženým popisům (osobní věci versus texty o památkách), skvělým fotografiím, a hlavně praktickým informacím. Ty tvoří velkou přidanou hodnotu a nutí mě k tomu si knihu hýčkat v knihovně, než někam (třeba do Řecka) vyrazím.

Stephanie Rickenbache a Lui Eigenmann spolu už podnikli cestu kolem světa. Lui pracuje jako šéfredaktor a Stephanie jako referentka cestovního ruchu. Když jim cestování začalo chybět, rozhodli se pro procestování Evropy vlastní dodávkou s vnitřní vestavbou. Svá životní dobrodružství zveřejňují na blogu comewithus2.com a pod stejným heslem najdete i jejich videa na YouTube.

on the road

On The Road – Dodávkou po Evropě
Autor: Stephanie Rickenbacher, Lui Eigenmann
Překlad: Eva Hermanová
Žánr: cestování
Nakladatelství: Grada
Rok vydání: 2022
Počet stran: 304
Hodnocení: 88 %

https://www.grada.cz/on-the-road-dodavkou-po-evrope-13075/


 
Banner

PřihlášeníSlavná herečka a její studentka. Která z nich si zahraje v nově otevřeném Národním divadle?

Eliška Pešková (Miroslava Pleštilová) je divadelní hvězda, úspěšná učitelka herectví a žena divadelního podnikatele Pavla Švandy ze Semčic. Otýlie Malá (Iveta Hlubučková) je zas mladá dívka, která ze všeho nejvíc touží stát se herečkou.

Začala jsem svým snům rozumět a vykládat je i druhým

Nejdříve psala básničky, které, jak sama přiznává, byly spíše jakési přetlaky emocí a jejího silného vnímání. Pak přišly novelky ze života, v nichž mohla uplatnit svoji fantazii, která pracovala na plné obrátky. Později si jen tak vydala básnickou sbírku Proudy, novelku Mimo prostor a čas a v roce 2021 již pod nakladatelstvím Albatros Media knihu Tajemství snů a jak ho rozluštit, na jejímž pokračování pracuje. Také má rozepsaných několik románů a jako šéfredaktorka vede internetový magazín Kultura21.cz.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Vadim Petrov: Novou hudbu již neskládám, ale některé skladby formuji do koncertní podoby

Vadim Petrov PEREXUznávaný český hudební skladatel Vadim Petrov je ve svém oboru osobností, která požívá v uměleckém prostředí vážnosti a respekt. Při našem setkání na zahradě jeho domu v Hlubočince u Prahy z něj sršela životní energie a ochotně se...

Tvrdý jak voda - varování před totalitou "kulturních revolucí"

Tvrdý jak voda je tvrdá politická satira, román, kde se mísí humor a emoce. Univerzální lidské drama o povaze moci, nebezpečí pýchy a síly touhy, jež se valí navzdory všemu a všem, jen směr nikdo z nás nezná. Román Tvrdý jak voda se odehrává v místech, kde se autor narodil, na Oradelské vrchovině uprostřed Číny. Je jaro roku 1968, zuří kulturní revoluce a hlavní hrdina, Kao Radboj odchází z armády, aby "přenesl plamen nového myšlení na rodnou hroudu".

Z archivu...


Literatura

Kniha o Nesmrtících zbraních potěší hlavně odborníky

nesmrtici zbrane 200V nakladatelství Universum vyšla kniha Nesmrtící zbraně a další technické prostředky. Pojďte do ní nahlédnout.

 

...

Divadlo

Městské divadlo Mladá Boleslav uvede premiéru mystické komedie Hotel mezi dvěma světy

premiera200Hru francouzsko-belgického autora Erica - Emmanuela Schmitta Hotel mezi dvěma světy uvede v pátek 21. dubna Městské divadlo Mladá Boleslav. Inscenaci, která se hraje v překladu Michala Lázňovského, režíruje Petr Mikeska.

...

Film

Zkrocení slizkých duchů

altFilm Krotitelé duchů byl uveden už v roce 1984, a přestože se o podobných příbězích u nás tenkrát téměř nevědělo, vznikl v podstatě jako odpověď na tehdy už velmi různorodé filmy o hrdinech. Krotitelé duchů jsou jiní ...