Tajná šifra odhalena
Kultura21.cz

Tajná šifra odhalena

zavet krystofa200Všichni jsme se je učili zpaměti, někteří je znají dokonale, jiní občas tápou. Proto je dobré si je občas zopakovat. O čem hovořím? O vyjmenovaných slovech, která je potřeba znát, aby člověk nebyl za moulu. A Závěť Kryštofa Prevíta, pána z Povidliček a Satelitů opakování usnadní.

 

Slova s ypsilonem

Markéta Chaloupková vytvořila napínavé vyprávění o velké záhadě, kterou máme v naší gramatice. Rozluštili ji Linda s Kamilem z rodu skřítků. Neměli to vůbec lehké, protože vše se točilo kolem vyjmenovaných slov. Dobře se ví, že naučit se je a dobře užít není nic snadného. Taky udržet je v hlavě a nedělat chyby. V našem případě nešlo jen o čtení a naslouchání, Linda a Kamil museli pátrat v katakombách a snažili se rozluštit tajné zprávy, aby našli cestu k důležitému poselství.

Cesta k tajemství

Možná jsme všichni tušili, že vyjmenovaná slova jsou čímsi jiná, mnozí chtěli jejich záhadu objasnit, ale nešlo to jen tak. Bez našprtání se základních slov prostě člověk dál nepostoupil. Autorka nám udala cestu, krok za krokem odhalila, jak je třeba se na tuto gramatickou záhadu dívat, a ještě se jí povedlo do příběhu zasadit pátrání po ztraceném tatínkovi trpasličí slečny Lindy.

Markéta Chaloupková si umí hrát se slůvky. Proto se pěkně čte její vyprávění s velmi vytříbenými větami a bohatou slovní zásobou. Navíc skládá zapeklitá vyjmenovaná slova do celistvého příběhu, aby se čtenáři lépe zapamatovala. Po přečtení pohádkového vyprávění už nikoho nikdy nenapadne napsat myš s měkkým i.

Obrázky jako malované

Příjemné autorčino čtení osvěžila ilustracemi Lucie Novotná, která ke každému slovu přidala patřičný obrázek. Dohromady tak před sebou máme výtečné opakování nejen na prázdniny. Malí školáci i jejich unavení rodiče mají šanci si připomenout, co nesmí žáci zapomenout pro další školní rok.

Proto chutě do čtení, čtenáři malí i velcí, čeština volá. I když se o prázdninách učit nikomu nechce, tento způsob opakování zdá se být velmi příhodným. Na závěr jen připomínám, že Závěť Kryštofa Prevíta, pána z Povidliček a Satelitů se dá číst i ve školním roce!

zavet krystofa

Název: Závěť Kryštofa Prevíta, pána z Povidliček a Satelitů
Autor: Markéta Chaloupková
Ilustrace: Lucie Novotná
Žánr: dětská literatura
Nakladatelství: Jonathan Livingston, s. r. o.
Rok vydání: 2022
Počet stran: 72
Hodnocení: 80 %

Zdroj foto: archiv nakladatelství

Odkaz na web: www.jonathanlivingston.cz


 

Hledat

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Literatura

Paříž, splněný sen jedné Američanky

Zivot v parizi perexPocítili jste někdy chuť odstěhovat se do jiné země a začít tam nový život? Newyorčanka Lisa Anselmo to udělala a svou zkušenost se rozhodla sdílet. Nejprve prostřednictvím blogu My (Part-Time) Paris Life, z něhož posléze ...

Divadlo

Zažijte atmosféru Glasgow ve Švandově divadle

johnny2 uvodkaV sobotu 17. října uvedlo Švandovo divadlo první premiéru nové sezóny. Hra skotského autora D. C. Jacksona se na české jeviště dostává po roce od její světové premiéry. Glagow, město s nejvyšší kriminalitou ve...

Film

Rok konopí hrozí novou vlnou nespokojenosti s naší legislativou
ImageRok konopí je vyčerpávající český dokumentární film, který se snaží dobrat odpovědi, zda je marihuana skutečně tak zázračným lékem, jak mnozí tvrdí, a proč je tak těžké její využití legalizovat. Tvůrci filmu sbírali víc n...