Tajná šifra odhalena

Tajná šifra odhalena

zavet krystofa200Všichni jsme se je učili zpaměti, někteří je znají dokonale, jiní občas tápou. Proto je dobré si je občas zopakovat. O čem hovořím? O vyjmenovaných slovech, která je potřeba znát, aby člověk nebyl za moulu. A Závěť Kryštofa Prevíta, pána z Povidliček a Satelitů opakování usnadní.

 

Slova s ypsilonem

Markéta Chaloupková vytvořila napínavé vyprávění o velké záhadě, kterou máme v naší gramatice. Rozluštili ji Linda s Kamilem z rodu skřítků. Neměli to vůbec lehké, protože vše se točilo kolem vyjmenovaných slov. Dobře se ví, že naučit se je a dobře užít není nic snadného. Taky udržet je v hlavě a nedělat chyby. V našem případě nešlo jen o čtení a naslouchání, Linda a Kamil museli pátrat v katakombách a snažili se rozluštit tajné zprávy, aby našli cestu k důležitému poselství.

Cesta k tajemství

Možná jsme všichni tušili, že vyjmenovaná slova jsou čímsi jiná, mnozí chtěli jejich záhadu objasnit, ale nešlo to jen tak. Bez našprtání se základních slov prostě člověk dál nepostoupil. Autorka nám udala cestu, krok za krokem odhalila, jak je třeba se na tuto gramatickou záhadu dívat, a ještě se jí povedlo do příběhu zasadit pátrání po ztraceném tatínkovi trpasličí slečny Lindy.

Markéta Chaloupková si umí hrát se slůvky. Proto se pěkně čte její vyprávění s velmi vytříbenými větami a bohatou slovní zásobou. Navíc skládá zapeklitá vyjmenovaná slova do celistvého příběhu, aby se čtenáři lépe zapamatovala. Po přečtení pohádkového vyprávění už nikoho nikdy nenapadne napsat myš s měkkým i.

Obrázky jako malované

Příjemné autorčino čtení osvěžila ilustracemi Lucie Novotná, která ke každému slovu přidala patřičný obrázek. Dohromady tak před sebou máme výtečné opakování nejen na prázdniny. Malí školáci i jejich unavení rodiče mají šanci si připomenout, co nesmí žáci zapomenout pro další školní rok.

Proto chutě do čtení, čtenáři malí i velcí, čeština volá. I když se o prázdninách učit nikomu nechce, tento způsob opakování zdá se být velmi příhodným. Na závěr jen připomínám, že Závěť Kryštofa Prevíta, pána z Povidliček a Satelitů se dá číst i ve školním roce!

zavet krystofa

Název: Závěť Kryštofa Prevíta, pána z Povidliček a Satelitů
Autor: Markéta Chaloupková
Ilustrace: Lucie Novotná
Žánr: dětská literatura
Nakladatelství: Jonathan Livingston, s. r. o.
Rok vydání: 2022
Počet stran: 72
Hodnocení: 80 %

Zdroj foto: archiv nakladatelství

Odkaz na web: www.jonathanlivingston.cz


 

Hledat

Literární soutěže jsou jednou z nejlepších cest, jak dát o sobě vědět

Lucie Hlavinková, která se poprvé proslavila knížkou pro děti, je patronkou naší literární soutěže, která právě skončila a čeká na vyhlášení svých vítězů. Lucie nám na sebe prozradila, jak se stala spisovatelkou, čemu se nejraději věnuje a co nového připravuje pro své čtenáře.

Literatura

Multikulti pindy jedný český mindy

multi kulti pindy 200Multikulti – Pindy jedný český mindy je v pořadí již devatenáctou vydanou knihou české spisovatelky Ivy Pekárkové. Publikaci dělí do šesti částí, na které se nyní podrobněji zaměřím.

...

Divadlo

Nechte se očkovat Shakespearem a léto bude fajn!

shakespeare boure 200Užijte si léto ve společnosti anglického divadelního génia a těch největších českých hereckých hvězd. Předprodej Letních shakespearovských slavností startuje 4. května 2021 na www.shakespeare.cz a v síti Ticketmaster. Generáln...

Film

Petr Jákl povyprávěl, jak bylo na festivalu v Karlových Varech

Kopie souboru Petr Ja╠ükl 1 (2)Producent a režisér velkofilmu Jan Žižka Petr Jákl dorazil do Karlových Varů na filmový festival s tajným plánem, který mu vyšel. Nakonec se přeci jen odchýlil od původní varianty, protože občas neumí...