Dospívání není černobílé, ale tato kniha ano
Kultura21.cz

Dospívání není černobílé, ale tato kniha ano

tajemstvi-humly-hanssonove 200V nakladatelství HOST vyšla kniha Tajemství Humly Hanssonové, který je určená mládeži, ale pobaví se u ní i dospělí.

 

 

 

Anotace knihy představuje Humlu Hanssonovou takto: „Až vám potomci odrostou z muminků a dětí z Bullerbynu a rošťácká Pipi jim bude připadat pro prťata, nabídněte jim Humlu. Humla je taková její emoverze pro mládež, která v našem turbulentním světě roste rychleji než bambus.“

Hrdinka příběhu má 11 let a chodí do páté třídy. Má svou nejlepší kamarádku, které se svěřila se svými tajemstvími, a umělecky založenou tetu. Měla by prima život, kdyby se to vše nezkomplikovalo. Teta skončila na psychiatrii, rodiče Humly prožívají partnerskou krizi, a hlavně se její kamarádka Nour chytla špatné party. Tu tvoří rajťačky, které jsou pořádnými primadonami a ve škole mají své vydobyté místo. Navíc jediný, kdo se s Humlou chce kamarádit, je nudný Palčák mající ze všeho strach.

Humla se s tím vším musí nějak poprat. Je silná, odhodlaná, a především opravdu jedinečná. Do jejího stylu vyjadřování se musíte zamilovat hned po několika stránkách. Někdy je to k pousmání, ale jindy si člověk zavzpomíná a říká si, jak jsou její myšlenky přesné a trefné. A vše doplňují stylové černobílé ilustrace, které stojí za to!

„Jelikož má mamka v nočním stolku kondomy a jelikož JÁ jsem na světě, mám podezření, že spolu dělají víc než jen líbání. Ale když si představím TAMTO, dostanu nepřekonatelnou chuť nalít si do uší jar na nádobí a vypláchnout si mozek z hlavy.“ (str. 54)

Tajemství Humly Hanssonové je krátká knížečka, ale věřím, že se nejen k puberťačkám dostane v té správné chvíli a ty ji pak nedají z ruky.

Kristina Sigunsdotterová (nar. 1981) je švédská autorka knih pro děti i dospělé. Píše také poezii, písňové texty a divadelní hry. Kromě toho vede básnické workshopy pro děti.

tajemstvi-humly-hanssonove

Tajemství Humly Hanssonové
Autor: Kristina Sigunsdotterová
Překlad: Helena Stiessová
Žánr: pro děti, humor
Nakladatelství: HOST
Rok vydání: 2022
Počet stran: 112
Hodnocení: 80 %

https://www.hostbrno.cz/tajemstvi-humly-hanssonove/


 

Hledat

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Literatura

Virtue, Valentine: Andělské tarotové karty

karty 2perexJPGTaroty z jemnějšího úhlu pohledu. Nové styly výkladů, nově pojaté cesty tarotového bádání a hlavně perfektně probraná jedna karta za druhou. Andělské tarotové karty od Doreen Virtue a Radleigha Valentina ...

Divadlo

Mezinárodní hvězdy Magdalena Kožená a Sir Simon Rattle obdrží čestný doktorát JAMU

jamu doktorat200Čestný doktorát Janáčkovy akademie múzických umění získá česká operní a koncertní pěvkyně Magdalena Kožená a také britský orchestrální i operní dirigent Sir Simon Rattle. Obě hvězdy mezinárodního hudebního nebe si mimořádné ocenění převez...

Film

Musí se do práce, i kdyby se nechtělo!

200filmFilm Já to tedy beru, šéfe…! reaguje na tehdejší podnikovou a ekonomickou stabilitu v Československu. Pracovních míst bylo mnohem více než práceschopných a kdyby nebylo zaměstnání ze zákona povinné, museli by se lidi k činnosti přemlouvat.

...