Deník z budoucnosti

Deník z budoucnosti

Tisk

denik1

Jaké by to bylo, kdybychom mohli cestovat do minulosti? Osobně vidět i zažít vybrané více či méně záhadné události a jevy spojené s dějinami lidstva i přírody jako takové? Já si myslím, že by to bylo báječné a vzbudilo by to ve mně spousty otázek. Podobný pocit měla i má desetiletá dcera, která knihu Deník budoucnosti z nakladatelství Grada přečetla za dva večery.

Mě osobně překvapil nízký věk autorky (*2009), i přes tento fakt je kniha napsaná čtivě, svižně, užívá jazyk přiměřený věku dětí, pro které je napsaná. Jednotlivé kapitoly mají spád, jsou napínavé, čtenář se okamžitě pouští do četby další. Podněcují i k zamyšlení nad nečekanými zápletkami vysvětlujícími originálním způsobem rozličné záhady, které hlavní hrdinové zažívají během svých dobrodružství. Jediné, co lze knize vytknout, je, že by autorka mohla z některých neotřelých nápadů vytěžit více, ale možná by pak jednotlivé kapitoly ztratily na poutavosti.

Hlavní hrdinka, dvanáctiletá Lucka je dívka, která žije v současnosti a má ráda historii. Jednoho dne nachází záhadný předmět, který je ve skutečnosti deník stejně staré dívky z budoucnosti. Tato dívka v rámci školní výuky cestuje se svou třídou zpátky časem. Třída je plná rozdílných dětí, které možná mají technologie třetího tisíciletí, ale stále zůstávají dětmi, proto dochází k různým humorným nedopatřením a malérům. Dospělí se je sice snaží „vyžehlit“, ale pořád mají nemalý vliv na průběh vybraných záhad současného světa.

Pohled desetileté čtenářky:

Na knížce se mi líbilo, jak Sára cestovala do minulosti z budoucnosti se svou třídou, z roku 2998 a jak
Lucka s údivem četla, co Sára zažila. Úplně nejvíce se mi líbilo, jak letěli do druhohor a jak tam Matěj
udělal další blbost. Ta kapitola se mi líbila, protože se ráda dozvím, co dělali dinousauři kdysi, nevím
jestli je to tedy pravda, ale možná že jo. Moc se mi nelíbil příběh, jak letěli do Prahy v době
středověku, protože jsem to moc nepochopila. Ta knížka ubíhala rychle, kapitoly se mi moc líbily a
dobře se četly.

Anotace knihy:

Když jednoho dne najde Lucka zdánlivě obyčejnou baterku, nemá ani tušení, jaký poklad se jí dostal do rukou. Skrývá se v ní totiž hologram deníku z budoucnosti. Sára žije v roce 2998. Její škola vlastní stroj času, díky kterému mohou žáci cestovat do minulosti. A Sára si všechna dobrodružství zaznamenává do deníku, který nešťastnou náhodou ztratí při jedné z výprav. Pusťte se spolu s Luckou a Sárou do dobrodružné výpravy za poznáním a odhalte původ nejznámějších záhad, které mnohým zamotaly hlavu. Možná přijdete i na to, jak to ve skutečnosti bylo s kletbou hrobky faraona Tutanchamona nebo jak se do Skotska dostala lochnesská příšera.

Autorky:

Markéta Tomková (*2009) navštěvuje základní školu a má spoustu koníčků. Miluje ruční práce a kreslení, fantasy literaturu, historii, záhady a zajímá se o japonskou kulturu i historii. Navštěvuje také školu japonského bojového umění Jujutsu. 

Natálie Plachá (*2002) je vyučená cukrářka, ale momentálně slouží jako voják z povolání. Ve svém volném čase kreslí a sleduje sci-fi filmy. Její kresby postaviček jsou ve stylu japonských mang. 

deník z budoucnosti

Název: Deník z budoucnosti
Autor: Markéta Tomková
Ilustrace: Natálie Plachá
Nakladatelství: Grada
Počet stran: 104
Pro čtenáře: od 9 let
Hodnocení: 80%

https://www.grada.cz/denik-z-budoucnosti-12988/


 

Přihlášení



Anketa

Která je vaše nejoblíbenější česká vánoční pohádka?
 
Banner

Hledat

Dvojalbum Evergreeny Heleny Vondráčkové přináší žánrové vlny a hudební skvosty

V letošním roce, kdy slaví Helena Vondráčková šedesát let pěvecké kariéry a kdy zaznamenala několik nemalých úspěchů, vychází i dvojalbum Evegreeny, jehož podtitul zní 60 let na scéně. Člověk by řekl, že jde o „bestovku“, ale ono je to trošku jinak. I když jde o 160 minut hudby, tentokrát nezní velké Heleniny hity, nýbrž písně, které jste už možná někdy někde slyšeli, ale na nosičích nikdy nevyšly.


Divadlo

Městské divadlo v Mladé Boleslavi uvádí legendární hru bratří Mrštíků Rok na vsi

rok na vsi200V režii Zdeňka Bartoše a v dramatizaci Miroslava Krobota uvádí už od letošního prosince Městské divadlo v Mladé Boleslavi hru bratří Mrštíků Rok na vsi. V inscenační úpravě režiséra a Kristýny Čepkové se představení prakticky celý soubor. Kr...

Film

Svůj třetí celovečerní film Vlny natočil Jiří Mádl jako strhující podívanou, jeho drama nemá chybu

vlny 200Když jsem byl před pár dny v kroměřížském kině Nadsklepí na silném filmu Vlny, tak mě kromě vynikajícího snímku potěšil i potlesk po projekci. Jako svůj třetí film jej natočil Jiří Mádl a podle mého je to strhující podívaná díky příběhu, jeho zpracování...