Doma u Hitlerů: Historky z kuchyně

Doma u Hitlerů: Historky z kuchyně

Tisk

doma u hitlera 200V rámci dvacátého ročníku divadelního festivalu Setkání Stretnutie přijelo do Zlína Štátne divadlo Košice s hrou Doma u Hitlerů: Historky z kuchyně. Tu speciálně pro Košice a vlastně celý slovenský stát upravil Arnošt Goldflam. Premiéru měla teprve v únoru tohoto roku a na režii se podílela zlínská umělecká šéfka Hana Mikolášková, čímž bylo spojení těchto národů dáno za dost.

 

 

Už název této satirické hry dává tušit, že nepůjde o žádné nudné historické drama plné faktografických údajů. S „Dolfím“ se seznamujeme na košickém nádraží, kdy je pln ideálů a nadšení – jede totiž prezentovat své malířské umění do Vídně a také se zde potkává se Stalinem a společně plánují budoucnost světa. O pár okamžiků dál už Adolf sedí s jeho milou Evou Braunovou u kávy a vychutnává si „bábovku od hodných strýců z SS“. Hitler je vykreslen jako obyčejný člověk a v rámci vyprávění se divák setká s mnoha historickými osobnostmi – s manžely Goebbelsovými, Jozefem Tisem, Heinrichem Himmlerem nebo Hermannem Göringem.

Nelehké role Hitlera se ujal Stanislav Pitoňák, který si s ním výborně poradil. Uměl působit vtipně i autoritativně a bylo vidět, že přípravě věnoval hodně práce. „Byly to Vánoce s Hitlerem. Žádná Popelka, ale Hitler,“ poznamenal s úsměvem při besedě po představení. Odkoukal tak spousty gest, grimas a celkové rétoriky spojené s vůdcem.

doma u hitlera

 

Hra chvílemi působila jako kabaret – její součástí byly hudební vsuvky a první řada byla VIP - diváci seděli u kavárenských stolečků a zasloužili si i sklenku vína. Za interakci s publikem rozhodně palec nahoru – jednou diváci i dostali mávátka, jindy příležitost přidat se k refrénu a celkově k nim bylo často promlouváno (nejen o stavu hokeje).

První půlka inscenace skvěle odsýpala – divák byl ihned vtržen do děje a napjatě sledoval, co se bude dít. Ta druhá oproti ní pokulhávala a zdála se i dost natažená. A konec? Ten byl vskutku nečekaný a také rozjásaný.

doma u hitlera2

 

Doma u Hitlera bylo uvedeno v Košicích s tím, že jde o jakousi poctu k začátku první světové války a konce druhé světové války, přičemž zaměření přímo na Košice je pro toto město reflexí. Také se dotýká kontroverzního chování Slovenska za války a jde o první takový počin. „Báli jsme se, aby nás nezažalovali. Ale jde o výsměch zlu, aby se už nestalo. Jsme přece svobodní a už se tomu můžeme smát. Rozhodně je třeba si to připomínat,“ dodala na toto téma režisérka inscenace Hana Mikolášková.

doma u hitlera 3

 

Název představení: Doma u Hitlerů: Historky z kuchyně
Žánr: satira
Uvádí (kde a které divadlo): Štátne divadlo Košice
Režie a úprava: Hana Mikolášková
Hrají: Stanislav Pitoňák, Tatiana Poláková, Henrieta Kecerová, Peter Cibula, František Balog, Peter Čižmár, Gabriel Grac, Peter Borza
Premiéra: 20. února 2015
Hodnocení:  85 %

Zdroj foto: Štátne divadlo Košice


 
Banner

Přihlášení



Občanská válka, draci a dvě dívky. Jak nás ovlivňuje původ naší rodiny?

Aurora a Eva. Dvě odlišné dívky. Aurora je sirota, o kterou se stará její babička. Eva má milující rodiče. Jejich cesty se protnou během války, která obě poznamená.

Knihy s úsměvem

Dagmar Pecková nežije z podstaty, neusíná na vavřínech a je kreativní, což dokládají i její alba

Mezzosopranistky Dagmar Peckové si vážím nejen pro její umění, ale je mi sympatická i tím, že je taková, jaká je. Přímá, bezprostřední a neskutečně agilní co se týče nejrůznějších uměleckých projektů – ať už je to hudební festival Zlatá Pecka nebo činoherní inscenace Mistrovská lekce, kde má hlavní roli. Jako jako jediná z pěvkyň své generace neustrnula, nežije z podstaty a neusíná na vavřínech. Jde o umělkyni hodně širokého záběru, o čemž svědčí i její tři „různobarevná“ alba…

www.dagmarpeckova.com

Banner

Hledat

Rozhovor

Nightwork: „Umění není zaměstnání, umění je životní styl.“

nightwork 200Víte co je Notifikační industrie gastronomických hybridních talířů workoholicky organizovaných radikálními kuchaři? Přece Nightwork! Odtajnil nám to Honza Maxián, který až z Beverly Hills odpověděl na mé zvídavé otázky.

...

Videorecenze knih

Kdo jsem a co tady dělám?

Novinkou nakladatelství Portál je knížka supervizora, lektora a poradce obětí trestných činů Rostislava Honuse s názvem Kdo jsem a co tady dělám? Tato publikace vycházející z existenciální filozofie nabízí praktickou sebezkušenost pro každého, kdo by jen na okamžik zapochyboval o tom, že je právě tam, kde má být a že jeho život má svůj smysl.

Portál

Čtěte také...

Dramatizace slavné literární klasiky Paní Bovaryová poprvé v Národním divadle moravskoslezském

pani bovaryova perexUž ve čtvrtek 16. listopadu se na jevišti Národního divadla moravskoslezského v Ostravě objeví poprvé dramatizace slavné literární klasiky – románu Gustava Flauberta Paní Bovaryová, a to v titulní roli s...


Literatura

Zapátrejte po tajných skandálech

Prisne tajne skandaly 200V Nakladatelství Epocha vyšla kniha Přísně tajné skandály od publicisty a badatele Jaroslava V. Mareše. Tato kniha mě zaujala, protože mi připomněla podobný titul Legendy kriminalistiky, který měl na svědomí taktéž pub...

Divadlo

Švandovo divadlo představuje dramaturgický plán na sezónu 2020/2021

Svandovo divadlo 200Klasický titul Cyrano z Bergeracu v novém přebásnění, světovou premiéru původní hry Srpnové světlo napsanou a zrežírovanou Martinem Františákem, adaptaci slavného románu 1984 George Orwella, světově úspěšné drama Ať vejde ten p...

Film

Nepřestávejte snít se Severskou filmovou zimou

sfz 200I v únoru letošního roku se fanoušci severské kinematografie dočkají festivalu Severská filmová zima. Na programu jsou filmy, které již bylo možné zhlédnout třeba při Severském filmovém podzimu, zimní festival s sebou nese mnohé novinky. Jako třeba film N...