Divadlo ve Zlíně uvede premiéru Muže pod postelí

Divadlo ve Zlíně uvede premiéru Muže pod postelí

Tisk

muz pod posteli200Docela jiného Dostojevského, než jak jej mnozí znají: Dostojevského komediálního, zábavného a zároveň zajímavého, který přinese vhled do žárlivostí zatemněné duše jednoho muže. To je téma novinky, kterou Městské divadlo Zlín uvede v premiéře v sobotu 11. února v 19 hodin ve Velkém sále. Inscenaci Muž pod postelí režijně připravuje umělecký šéf divadla Patrik Lančarič.

 

 

Šabrin byl prý směšný! Říkali o něm, že je blázen. Vždycky, snad od samého narození, o tom věděl. Rok od roku v něm rostlo a upevňovalo se přesvědčení, že je absolutně směšný člověk. Ještě donedávna. Pak se totiž stala ta politováníhodná událost. A on najednou přestal být směšný. “Co se stane, když žena oklame svého muže?”, ptá se žárlivostí sklíčený Šabrin.

Ke komedii o tom, co s člověkem udělá podezření, žárlivost a do jakých absurdních situací ho může dostat, říká režisér Patrik Lančarič: “Príbeh je o žiarlivom mužovi, ktorý chce nachytať svojho rivala so svojou manželkou. Téma poviedky je ako stvorená pre našu súčasnosť. Dostojevského text v Pavlacovej adaptácii ma uchvátil tým ako veľmi je muzický a nesie v sebe i prídavok poézie plnej bizarností a erotickej fantázie. Prostredníctvom tejto poviedky môžeme spoznať úplne iného Dostojevského. Dostojevského s klaunským nosom.”

Původní Dostojevského povídku Cizí žena a muž pod postelí pro divadelní jeviště adaptoval slovenský dramatik Peter Pavlac, který pro zlínské divadlo dříve napsal komedii Agent František ve službách Sherlocka Holmese, životopisné drama Já, Baťa či hru Masaryk/ Štefánik. „Keď som dostal otázku, či by som poskytol tento text zlínskemu divadlu, neváhal som ani chvíľu. Komediálny potenciál súboru som mal tú česť spoznať už pri Agentovi Františkovi… potenciál, ktorý spočíva na humore intelektu, s jasne nastavenou laťkou, čo mi samozrejme imponuje a teším sa z toho. A presah toho, čo sme sa pred rokmi uvedením tohoto textu snažili povedať, ide ponad dobu, ponad konkrétny priestor, aj žáner a divadelnú formu, a nie je len o zlyhaní charakteru, ale o zlyhaní toho, čomu hovoríme ľudské. A pritom ide o čosi tak konkrétne a hmatateľné, až to človeka prítomnosti vlastne desí. Teda… ak sa rozhodneme si to pripustiť. Pripustiť, že aj my sme “smiešni”...”, říká autor adaptace Peter Pavlac.

Inscenace je velkou hereckou příležitostí především pro Zdeňka Lambora, který se bude muset popasovat s extrémně širokou paletou komických poloh žárlivostí ničeného Šabrina.

„Práce na Šabrinovi je specifická v tom hereckém myšlení, které probíhá uvnitř hlavy postavy. Ta je složitá nejen rozsahem textu, ale také tím, že text obsahuje obrovské množství střihů, které já jako herec musím naplnit, vymyslet jim motivaci,“ říká představitel hlavní role Zdeněk Lambor.

Jeho ctěnou manželku Glafiru ztvární Markéta Holcmanová. V dalších rolích se představí například Marek Příkazký, Štěpán Princ, Adam Kořán, Jan Leflík, Rostislav Marek a další.

Scénografie Michala Syrového a kostýmy podle návrhů Michaely Semotánové nás zavedou do doby měšťanské společnosti 19. století, zároveň nám ale umožní nahlédnout do Šabrinovy hlavy, ztratit se v realitě a v tom, co je a není reálné. Společnou práci obou výtvarníků mělo možnost zlínské publikum vidět v úspěšné inscenaci Donaha!.

muz pod posteli

F. M. Dostojevskij, P. Pavlac
MUŽ POD POSTELÍ
režie: Patrik Lančarič
překlad a dramaturgie: Katarína Kašpárková Koišová
scéna: Michal Syrový
kostýmy: Michaela Semotánová
choreografie: Hana Achilles
hrají:
Zdeněk Lambor - Šabrin
Markéta Holcmanová - Glarifa
Štěpán Princ - Tvorogov
Jan Leflík – Alexander
Karolína Vlčková, j. h. - Lizaveta
Rostislav Marek - Lékař
Marek Příkazký - Hrabě
Anna Randárová, j. h. – Káťa
Nikola Zavřelová - Julietta
Adam Kořán - Kapitán

premiéra: 11. února 2023 ve Velkém sále

Více informací: www.divadlozlin.cz


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

JAK A PROČ PSÁT RODOVOU KRONIKU?

frantovapomykalova200Více o kurzech, které nemají v České republice obdoby, přestože genealogických spolků a společností je již desítky let plno, se dočtete v rozhovoru s lektorkou Zuzanou Pomykalovou, členkou České genealogické a heraldické společ...

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Z archivu...

Čtěte také...

Vánoční zázrak v Divadle Broadway

vanocni zazrak divalo brodway ledeckyRomantický vánoční muzikál Janka Ledeckého, který měl premiéru v loňském roce, se na prkna pražského Divadla Broadway vrací i letos. Vánoční zázrak, aneb Sliby se maj plnit o Vánocích


Literatura

Kniha o vlhkosti v domě je hlavně pro odborníky

vlhkost v dome200V nakladatelství Grada vyšla kniha Vlhkost v domě s podtitulem Odstraňování a prevence.

 

...

Divadlo

Pestrý podzim v divadle - Divadlo Radka Brzobohatého

200divAby vaše podzimní dny byly co nejpestřejší, přinášíme vám říjnové divadelní tipy, tentokrát z Divadla Radka Brzobohatého.

...

Film

Vesmírná filmová poezie

gravity plakat 200Mexickému režisérovi Alfonsu Cuarónovi (Harry Potter a vězeň z Azkabanu) se ve filmové branži podařilo vše, na co sáhl. Ani jeho nejnovější film Gravitace není výjimkou. Filmovým...