Letní divadelní program pod petropavelskou katedrálou

Letní divadelní program pod petropavelskou katedrálou

Tisk

biskupsky dvur 200Malebný kout Zelného trhu ožívá neochvějně každé léto už čtrnáct let poutavými příběhy z dílny Městského divadla Brno. I tentokrát je pro vás již připravena vskutku rozmanitá programová nabídka plná hvězd, které můžete obdivovat na letním nebi nad vámi i na jevišti před vámi! Herecký soubor se ze svých kamenných scén v Lidické ulici opět přemístí i na svou třetí scénu v podmanivém prostoru Biskupského dvora, aby zde pro vás v romantických kulisách katedrály sv. Petra a Pavla rozehrál napínavé, dojemné i komické, historické i pohádkové příběhy oděné do zpěvoherního hávu.

Letos MdB své účinkování pod širým nebem zahájí na začátku měsíce června, odehraje tu pro vás dohromady 29 představení a na výběr přitom budete mít ze sedmi různých titulů!

Letní produkce inscenací Městského divadla Brno na Biskupském dvoře ve vnitřním areálu Moravského zemského muzea bude probíhat v období od 3. června do 11. července 2023, se začátky vždy od 20.30 hodin, ve venkovních prostorách a za každého počasí. Představení MdB tak jaksepatří odstartují již čtrnácté Léto na Biskupském dvoře, což je seriál programů nejen brněnských institucí, který vznikl a je pořádán ve spolupráci MdB s Moravským zemským muzeem a reklamní společností SNIP & CO.

Vstupenky si ovšem můžete zajistit od 15. února 2023, a to buď v pokladnách divadla na Lidické ulici 16, nebo online na www.mdb.cz. Hromadné objednávky vyřídíte přes komerční oddělení MdB (tel.: 533 316 352, e-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript ). Doprodej vstupenek pak bude probíhat vždy hodinu před začátkem představení v pokladně Dietrichsteinského paláce Moravského zemského muzea na Zelném trhu.

Oblíbené tituly MdB pod odkrytým nebem

Cyklus představení MdB otevře světová premiéra autorské inscenace Krokodýl ze Svratky aneb Mozart v Brně tvůrců Slovák – Šotkovský – Štěpán, v níž bude představen velkolepě koncipovaný průřez tvorbou největšího génia evropské hudby: zazní zde operní árie i hudba koncertní, Mozartovy melodie uslyšíte tak, „jak je znáte“, ale i v původních a osobitých rockových a jazzových aranžích. To vše s mohutným, symfonicky znějícím orchestrem MdB. Hlavní osou zápletky bude napínavé detektivní vyprávění, které se týká Mozartovy návštěvy Brna v roce 1767 a které zároveň vysvětlí, kde se v Brně doopravdy vzal krokodýl, nazývaný rovněž „brněnský drak“. Inscenace v režii Stanislava Slováka se tak má 3.–9. 6. a 9.–11. 7. díky zdravému humoru a citacím hudby světového autora stát oslavou lidské kreativity.

I následující tituly jsou zárukou pohodově strávených letních večerů. Třeba pozoruhodná hra Cyrano z Bergeracu s prolínajícími se hrdinskými, romantickými, komickými a historickými rovinami je působivou podívanou, jež nabízí mimořádné herecké příležitosti. Využijte i vy možnosti přenést se do časů, v nichž hraje prim čest, galantnost a rytířskost. Všechny tyto vlastnosti v sobě snoubí udatný gaskoňský šermíř Cyrano v podání Igora Ondříčka, o čemž se přesvědčíte 11.–13. 6.

Biskupsky dvur cyrano

17.–20. 6. Biskupský důr ovládne inscenace Eliška/Rejčka a v ní dvě panovnice – Rejčka a její nevlastní dcera Přemyslovna – jež mezi sebou svedou působivý souboj o moc, štěstí i lásku. Hra ale nestraní ani jedné z nich, záleží tedy jen na vás, která Eliška si získá vaše sympatie. Obě současnice totiž sice chtěly to samé, každá se svých cílů ale pokoušela dosáhnout vlastním způsobem.

22.–24. 6. se díky muzikálové pohádce O statečném kováři naladíte na veselou notu s kovářem Mikešem a jeho kamarády, kteří se vydají do světa na zkušenou a jednoho dne je jejich cesta zavede do království, jež je zahaleno smutkem kvůli zmizení králových dcer. A tak jejich putování získává jasný cíl – záchranu princezen ze zajetí Černého krále. A když jim k tomu bude hrát hudba Petra Ulrycha, nemůžou selhat.

Mistr komických charakterů Molière ukazuje způsoby manipulace, klamu a přetvářky v prostředí rodiny, v níž, jakmile jde o peníze, neplatí pravidla vzájemné slušnosti či úcty. Komedie Lakomec nabízí výpověď o stavu lidského ducha a 27.–29. 6. nabídne též skvělou zábavu, neboť mistrem komických charakterů je i Boleslav Polívka v titulní roli.

Biskupsky dvur lakomec

Stejně jako hrad Karlštejn ve veselohře Noc na Karlštejně očekává příjezd svého krále, i vy se jistě nemůžete dočkat, až se pod věžemi petropavelskými rozezní nezaměnitelné melodie písní Karla Svobody, jež oznamují, že Karel IV., jeho manželka Eliška, zbrojnoši i pážata jsou 1.–3. 7. připraveni zpříjemnit vám začátek léta úsměvným příběhem o údajném zákazu vstupu žen na Karlštejn.

Biskupsky dvur noc na karlstejne

Kultovní filmová komedie Světáci vás pobaví také v divadelní verzi, v níž jsou známé postavy a příběh doplněny o nové písně, postavu vypravěče i oktet, jenž notoricky známý děj rozšiřuje o pěveckou a taneční složku. Prožijte ve vybrané společnosti divadelních „světáků“ a „dam“ krásné vlahé letní večery 5.–7. 7.

LÉTO NA BISKUPSKÉM DVOŘE 2023

Pořadatelé: Městské divadlo Brno, Moravské zemské muzeum, SNIP & CO, reklamní společnost
Místo konání: Biskupský dvůr MZM
Termín: 3. června – 11. července 2023

Biskupsky dvur 2023

Více informací: www.mdb.cz


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

"Jsem klasický scenárista," říká o sobě Václav Šorel

vaclav sorelV loňském roce vyšlo kompletní vydání komiksů, na kterých se jako scenárista podílel pan Václav Šorel – Zlatá kniha komiksů. My, dnes věkem zralí, nad stránkami vzpomínáme, jak jsme netrpělivě čekali na nová a nová čísla čas...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Čtěte také...

Orwellovo proroctví "1984" nyní ve Švandově divadle

Orwell perexŠvandovo divadlo v Praze přichází s divadelní adaptací kultovního románu George Orwella 1984. Premiéra byla v sobotu 28. ledna 2023, nejbližší reprízy jsou naplánovány na 17. února a dále na 3., 16. a 23. března 2023.


Literatura

Michelle A. Motuzas: Šamanské léčení

samanske leceni perexKaždá naše myšlenka, každý čin je energie. Nějak reagujeme, a to se promítá i do světa kolem nás. Tato pavučinka vnímání je příjemným oživením světa. Zkuste si to s náladou. Jak je doma rozdílná atmosféra, a i se dějí rozdí...

Divadlo

Smějte se! Přichází jeho urozenost Leonard z Prasečkova

pan-z-praseckova 200Více jak po půl století se vrací na české jeviště Molièrova komedie-balet Pán z Prasečkova. Hra, která sloužila pro pobavení šlechty po náročném lovu, se teď snaží získat diváky, pod režijním vedením Han...

Film

Film JFK o pozadí atentátu na prezidenta Kennedyho konečně vyšel v režisérské verzi

jfk perexNa přelomu osmdesátých a devadesátých let byl americký režisér Oliver Stone (Četa, Narozen 4. července, Vítězové a poražení) na absolutním vrcholu, každý jeho film byl událostí a navíc dokázal vyvolat bouřlivé emoce, protože se vždy věnoval kontrover...