Letní divadelní program pod petropavelskou katedrálou

Letní divadelní program pod petropavelskou katedrálou

Tisk

biskupsky dvur 200Malebný kout Zelného trhu ožívá neochvějně každé léto už čtrnáct let poutavými příběhy z dílny Městského divadla Brno. I tentokrát je pro vás již připravena vskutku rozmanitá programová nabídka plná hvězd, které můžete obdivovat na letním nebi nad vámi i na jevišti před vámi! Herecký soubor se ze svých kamenných scén v Lidické ulici opět přemístí i na svou třetí scénu v podmanivém prostoru Biskupského dvora, aby zde pro vás v romantických kulisách katedrály sv. Petra a Pavla rozehrál napínavé, dojemné i komické, historické i pohádkové příběhy oděné do zpěvoherního hávu.

Letos MdB své účinkování pod širým nebem zahájí na začátku měsíce června, odehraje tu pro vás dohromady 29 představení a na výběr přitom budete mít ze sedmi různých titulů!

Letní produkce inscenací Městského divadla Brno na Biskupském dvoře ve vnitřním areálu Moravského zemského muzea bude probíhat v období od 3. června do 11. července 2023, se začátky vždy od 20.30 hodin, ve venkovních prostorách a za každého počasí. Představení MdB tak jaksepatří odstartují již čtrnácté Léto na Biskupském dvoře, což je seriál programů nejen brněnských institucí, který vznikl a je pořádán ve spolupráci MdB s Moravským zemským muzeem a reklamní společností SNIP & CO.

Vstupenky si ovšem můžete zajistit od 15. února 2023, a to buď v pokladnách divadla na Lidické ulici 16, nebo online na www.mdb.cz. Hromadné objednávky vyřídíte přes komerční oddělení MdB (tel.: 533 316 352, e-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript ). Doprodej vstupenek pak bude probíhat vždy hodinu před začátkem představení v pokladně Dietrichsteinského paláce Moravského zemského muzea na Zelném trhu.

Oblíbené tituly MdB pod odkrytým nebem

Cyklus představení MdB otevře světová premiéra autorské inscenace Krokodýl ze Svratky aneb Mozart v Brně tvůrců Slovák – Šotkovský – Štěpán, v níž bude představen velkolepě koncipovaný průřez tvorbou největšího génia evropské hudby: zazní zde operní árie i hudba koncertní, Mozartovy melodie uslyšíte tak, „jak je znáte“, ale i v původních a osobitých rockových a jazzových aranžích. To vše s mohutným, symfonicky znějícím orchestrem MdB. Hlavní osou zápletky bude napínavé detektivní vyprávění, které se týká Mozartovy návštěvy Brna v roce 1767 a které zároveň vysvětlí, kde se v Brně doopravdy vzal krokodýl, nazývaný rovněž „brněnský drak“. Inscenace v režii Stanislava Slováka se tak má 3.–9. 6. a 9.–11. 7. díky zdravému humoru a citacím hudby světového autora stát oslavou lidské kreativity.

I následující tituly jsou zárukou pohodově strávených letních večerů. Třeba pozoruhodná hra Cyrano z Bergeracu s prolínajícími se hrdinskými, romantickými, komickými a historickými rovinami je působivou podívanou, jež nabízí mimořádné herecké příležitosti. Využijte i vy možnosti přenést se do časů, v nichž hraje prim čest, galantnost a rytířskost. Všechny tyto vlastnosti v sobě snoubí udatný gaskoňský šermíř Cyrano v podání Igora Ondříčka, o čemž se přesvědčíte 11.–13. 6.

Biskupsky dvur cyrano

17.–20. 6. Biskupský důr ovládne inscenace Eliška/Rejčka a v ní dvě panovnice – Rejčka a její nevlastní dcera Přemyslovna – jež mezi sebou svedou působivý souboj o moc, štěstí i lásku. Hra ale nestraní ani jedné z nich, záleží tedy jen na vás, která Eliška si získá vaše sympatie. Obě současnice totiž sice chtěly to samé, každá se svých cílů ale pokoušela dosáhnout vlastním způsobem.

22.–24. 6. se díky muzikálové pohádce O statečném kováři naladíte na veselou notu s kovářem Mikešem a jeho kamarády, kteří se vydají do světa na zkušenou a jednoho dne je jejich cesta zavede do království, jež je zahaleno smutkem kvůli zmizení králových dcer. A tak jejich putování získává jasný cíl – záchranu princezen ze zajetí Černého krále. A když jim k tomu bude hrát hudba Petra Ulrycha, nemůžou selhat.

Mistr komických charakterů Molière ukazuje způsoby manipulace, klamu a přetvářky v prostředí rodiny, v níž, jakmile jde o peníze, neplatí pravidla vzájemné slušnosti či úcty. Komedie Lakomec nabízí výpověď o stavu lidského ducha a 27.–29. 6. nabídne též skvělou zábavu, neboť mistrem komických charakterů je i Boleslav Polívka v titulní roli.

Biskupsky dvur lakomec

Stejně jako hrad Karlštejn ve veselohře Noc na Karlštejně očekává příjezd svého krále, i vy se jistě nemůžete dočkat, až se pod věžemi petropavelskými rozezní nezaměnitelné melodie písní Karla Svobody, jež oznamují, že Karel IV., jeho manželka Eliška, zbrojnoši i pážata jsou 1.–3. 7. připraveni zpříjemnit vám začátek léta úsměvným příběhem o údajném zákazu vstupu žen na Karlštejn.

Biskupsky dvur noc na karlstejne

Kultovní filmová komedie Světáci vás pobaví také v divadelní verzi, v níž jsou známé postavy a příběh doplněny o nové písně, postavu vypravěče i oktet, jenž notoricky známý děj rozšiřuje o pěveckou a taneční složku. Prožijte ve vybrané společnosti divadelních „světáků“ a „dam“ krásné vlahé letní večery 5.–7. 7.

LÉTO NA BISKUPSKÉM DVOŘE 2023

Pořadatelé: Městské divadlo Brno, Moravské zemské muzeum, SNIP & CO, reklamní společnost
Místo konání: Biskupský dvůr MZM
Termín: 3. června – 11. července 2023

Biskupsky dvur 2023

Více informací: www.mdb.cz


 

PřihlášeníBanner

Roky od nobelistky Annie Ernaux jsou výjimečnou mnohogenerační zpovědí

Spisovatelka Annie Ernaux získala v roce 2022 Nobelovu cenu za literaturu za to – podle vyjádření švédské akademie – „s jakou odvahou a klinickou ostrostí odhaluje ve svých literárních textech odcizení a kolektivní omezení osobní paměti“. Právě tento motiv figuruje i v jejím starším díle zvaném Roky, které teď konečně po 15 letech vyšlo i v českém překladu.

Host

Já, smrt = zdařilá česká young adult

V nakladatelství Cosmopolis vyšla další kniha mladého autora Aleše Novotného, young adult thriller Já, smrt.

Cosmopolis

Banner

Hledat

Rozhovor

Red Bull Tour Bus = „Tisíce hodin práce, litry potu a neuvěřitelné výkony zlatých českých ručiček.“

Nacest200Nedávno jsme vás informovali o původním českém dokumentu s názvem Na cestě, který je věnovaný unikátnímu tour autobusu značky Škoda ŠL 11 ze 70. let. Na začátku května tento dokument odvysílala stanice Prima ZOOM a my vám nyní přinášíme rozhovor s Ja...

Videorecenze knih

Anketa

Červen, Mezinárodní den dětí, Světový den hudby. Co pro vás hudba znamená, vnímáte ji od dětství?
 
Banner

Fifty aneb Když je trojka životním snem

Představení Fifty Dejvického divadla bylo vrcholem čtvrtého dne zlínského divadelního festivalu Setkání Stretnutie, jehož cílem je upozornit na aktivní vztahy českých a slovenských divadel a divadelníků a ukázat výsledky jejich spolupráce.

Městské divadlo Zlín

Čtěte také...

„Panenky“ Dolls – hračky nebo iluze?

Dolls 200Dolls jako návrat do dětství, na samý počátek všeho. Dolls jako výpověď o nás samých. Ve zbrusu novém prostoru pro umění a divadlo Jatka78 bylo před několika dny představeno nové vystoupení Cirku La Putyka s názvem Dolls. Premiéru mělo ovšem již n...


Literatura

DVOJRECENZE: Tři vteřiny

Tri vteriny 200Stačí tři vteřiny zachránit život Paule?
Před časem vzbudila pozornost kniha Milénium švédského spisovatele Stiega Larssona. S neméně strhujícím románem přichází ke čtenářům i švédská sp...

Divadlo

Komédia Sladký domov na odozvu slovenského diváka ešte len čaká

Sladky domov 200V priestoroch Mestského divadla P. O. Hviezdoslava v Bratislave sa 5. mája uskutoční premiéra hry v slovenskom preklade Sladký domov od  maďarského autora Györgya Spiróa.

 

...

Film

Téměř ztracené Brehy nehy se vracejí

altFero Fenič natáčel svůj televizní hraný debut Brehy nehy v roce 1982 (jak nasvědčuje i datum na školní tabuli) a v témže roce jej dokončil, protože záhy - v měsíčníku Film a doba 3/1983 - na něj v rámci širší studie upozorňuje...