Mystifikační balábile s velkým orchestrem
Banner

Mystifikační balábile s velkým orchestrem

Tisk

Krokodyl ze Svratky200Wolfgang Amadeus Mozart, asi nejnespornější génius evropské hudby. Pro mnohé dokonce symbol geniality jako takové, tolik úchvatné hudby stihl za pouhých pětatřicet let svého života vytvořit. Ze všech oslavných citátů na téma Mozart postačí jediný: „Mozart je největší ze všech skladatelů, jeho hudba je tak čistá a krásná, až má člověk pocit, že ji nevytvořil, ale prostě nalezl, že byla odevždy součástí skryté krásy vesmíru a pouze čekala, až bude odhalena.“ Neřekl to nikdo jiný než Albert Einstein.

 

Vytvářet další životopisný příběh na mozartovské téma se může zdát troufalé. Trojice osvědčených komediálních mystifikátorů Stanislav Slovák – Jan Šotkovský – Petr Štěpán na to ovšem šla odjinud. Historický fakt návštěvy jedenáctiletého Wolfganga Mozarta v Brně na přelomu let 1767 a 1768 doplnila o dvě skutečnosti, o kterých oficiální historie mlčí, ale nemůžeme vyloučit, že se staly – a pokud se nestaly, tak se jistě stát mohly.

První je Mozartovo setkání s druhým dětským hudebním géniem, stejně starým a stejně nadaným Jankem Skládalem ze Žarošic, které bylo dle našeho příběhu pro Mozarta osudové. Druhou je pak překvapivé vysvětlení, kde se v našem Brně doopravdy vzal krokodýl nazývaný „brněnský drak“. Do Brna tohoto krokodýla, který se jmenuje Friedrich, v našem spektáklu nepřiváží nikdo jiný než samotný Leopold Mozart, který se jej pokouší tajit před všemi okolo. I jeho však zaskočí, že právě Friedrich se malému Wolfgangovi stane největším životním zdrojem hudební inspirace…

Hravé mystifikační balábile nás provází Mozartovým životním osudem ve třech časových rovinách – kromě jeho brněnského pobytu se ocitneme v Praze roku 1787, těsně před premiérou Dona Giovanniho, kterého ovšem vždy lehce tvořící Amadeus náhle není schopen dokončit. A ocitneme se i na samotném konci Mozartova života, ve Vídni roku 1791, kdy za nemocným Mozartem přichází záhadný muž objednat si Requiem. I s ním je to ovšem nakonec jinak, než by se na první pohled zdálo… Celý kus pak v podání velkého orchestru doplní Mozartova hudba v často nečekaném aranžérském pojetí Františka Šterbáka.

Krokodyl ze Svratky

Tvůrčí tým inscenace tvoří Stanislav Slovák (režie), Dan Kalousek (hudební nastudování a dirigent), Jaroslav Milfajt (scéna), Andrea a Adéla Kučerovy (kostýmy), Hana Kratochvilová (choreografie), Zuzana Kadlčíková (asistentka dirigenta) a Klára Latzková s Janem Šotkovským (dramaturgie). V trojjediné hlavní roli se představí Kryštof Helbich (Wolfgang), Libor Matouš (Amadeus) a Marco Salvadori (Mozart). Komické trio brněnských konšelů Ponavu, Svitavského a Svrateckého ztvární Milan Němec, Robert Jícha a Jonáš Florián, v dalších rolích uvidíte Matyáše Mičulku (Janek Skládal), Dušana Vitázka (Leopold Mozart), Tomáše Saghera (Ředitel divadla), Martu Matějovou (Josefína Dušková), Pavlu Vitázkovou (Hraběnka Schrattenbachová), Barboru Slaninovou (Nannerl), Igora Ondříčka (Pan Rozumný), Patrika Földešiho (Pan Veselý), Jakuba Przebindu (Verkracht, Muž v masce), Lukáše Janotu (Schikaneder), Jana Valeše (Janek Skládal dospělý) a další.

Světová premiéra inscenace Krokodýl ze Svratky aneb Mozart v Brně proběhne na Biskupském dvoře 3. června 2023.

Více informací: www.mdb.cz


 

Přihlášení



Detaily jsou sugestivním románem – o lidech kteří utvářejí naši osobnost jen tím, že projdou naším životem

Kdesi v bezčasí Stockholmu se zmítá žena v horečce, která probouzí její paměť a z té se vynořují vzpomínky: na vztah s ženou, z níž se později stane celebrita, na excentrickou spolubydlící z univerzitních let, rozervaného bohéma, s nímž prožila románek, nebo na křehkou, traumatizovanou Birgitte. Vyprávění skládá do čtyř portrétů složených ze zdánlivě nedůležitých detailů a prostřednictvím nich nám vypráví o sobě samé.

Skrytý ráj. Fulviova poslední kniha o inkvizičních procesech v 17. století

Román Skrytý ráj mě opravdu zasáhl. Autora jsem doposud neznala, ale byla jsem velmi příjemně překvapena. Přestože má kniha 440 stránek, přečetla jsem ji za tři večery a četla dlouho do noci. Od napínavého příběhu této, skoro by se dalo říct, historické detektivky, se nebudete moct odtrhnout. Přenesme se teď společně do 17. století, doby nejtvrdších inkvizičních procesů.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Rozhovor s kapelou Mennu

200 mennuHudobnú skupinu Mennu založil pred štyrmi rokmi spevák, gitarista, skladateľ a textár Miloš Igaz so svojimi priateľmi. Jeho priatelia chceli zmeniť svoj spôsob života, prísť na nové myšlienky a zabudnúť na horké chvíle v živote. Smrť ich manželie...

Winterberg: nový projekt kolem Jaroslava Rudiše

Winterberg je nový hudebně-literární projekt, ve kterém se sešli Jaroslav Rudiš, Zdeněk Jurčík a Tomáš Neuwerth, spoluhráči z kapely Kafka Band. Společně složili a natočili několik písní inspirovaných Rudišovým románem Winterbergova poslední cesta, který právě vychází v anglickém překladu Kris Best v nakladatelství Jantar Publishing. Táhlá, silně atmosférická skladba The Beautiful Landscape je prvním singlem trojice, pojmenované po Winterbergovi, hlavní postavě cenami ověnčené knihy.

Čtěte také...

Divadelní Rozmarné léto na počest Vančury

altNa počest spisovatele Vladislava Vančury, kterého před sedmdesáti lety popravili nacisti, byly uskutečněny Vančurovské dny 2012 konané v pražské Zbraslavi.

 

...

Divadlo

Národní divadlo uvádí: Čarodějův učeň

carodejuv-ucen200Dne 28. února Národní divadlo uvedlo světovou premiéru celovečerního baletního představení s názvem Čarodějův učeň. Ambice tohoto baletu jsou veliké. Oslovit co nejvíce generací, včetně té náctileté. ...

Film

Mise: mistrovství Norska v patchworku

nazapadZ letošní Severské filmové zimy jsme vám představili film Heavy trip o víceméně úspěšné finské kapele, která nakonec putuje za svým snem. Jako druhý vybíráme norské drama, ve kterém otec a syn podnikají misi - dopravit se společně na norské mistrovství v ...