Scapino a mafiáni na jevišti zlínského divadla
Banner

Scapino a mafiáni na jevišti zlínského divadla

Tisk

MDZ Scapino 200Ostře nabitou komedii Scapino v režii Romana Groszmanna uvede Městské divadlo Zlín v sobotu 4. listopadu v 19 hodin ve Velkém sále. Méně známou Molièrovu komedii Scapinova šibalství nastudoval režisér ve vlastní adaptaci. Původní příběh, který se odehrává v Neapoli, přesadil do Chicaga 30. let, do doby mafiánských gangů a boje o moc a dal jí přímočarý název. Do titulní role obsadil ostříleného představitele komediálních rolí Radovana Krále.

 


„Hlavní postava Scapina je výjimečná a originální. Zápletka a samotný příběh můžou zaujmout a až groteskní rozuzlení pobavit. Tak jsem se rozhodl, že zariskuji a napíši o Scapinovi novou hru. Není v ní jediná věta od Molièra, ale na všem hodnotném z jeho původního textu je vystavěna. Kdo bude znát originál, věřím, že mi dá za pravdu. Nakonec, kdyby dnes Molière žil, určitě by to přepsal a bylo by z toho geniální dílo hrané po celém světě,” říká režisér Roman Groszmann.

Přesazení do světa mafie je v nové adaptaci podle dramaturga inscenace Vladimíra Fekara jen posílením toho, na čem Molière příběh své hry postavil. „Molière buduje zápletku hry na dominanci otců a důležitosti sňatku pro rodinu. Každá mafie má svého bosse, kápa, dona či padreho a jednotlivé gangy se označují jako rodiny. A jsou ve světě i mafie, například kalabrijská ´Ndrangheta, pro které je rodinné pouto základní podmínkou jejího fungování. Proto nám spojení Molièra s mafií přišlo docela přirozené,” říká dramaturg Vladimír Fekar.

Komedie staví především na hereckých výkonech. Role dvou sveřepých a přísných otců, kteří se dohodnou, že spojí své mafiánské klany díky sňatku svých dětí, svěřil režisér Radoslavu Šopíkovi (Geronte) a Rostislavu Markovi (Arganto). Jenomže jejich synové Ottavio (Štěpán Princ) a Leonardo (hostující Jan Šťava) jsou zamilováni, nebo dokonce ženatí s jinými dívkami. Dívkami jejich života jsou Jacinta (hostující Adéla Ondrušová) a Zerbinetta (Nikola Zavřelová). V mafiánské variantě je to najednou zápletka na život a smrt. A kdo může mladým v této situaci pomoct? Pravá ruka bosse Arganta Silvio (Josef Koller) to není. Tak kdo? Jedině Scapino!

S postavami komických sluhů, které mají kořeny v komedii dell´arte, má představitel titulní role Radovan Král bohaté zkušenosti. V Městském divadle Zlín exceloval v roli Truffaldina ve Sluhovi dvou pánů nebo jako Figaro ve Figarově svatbě.

„Goldoniho Sluha dvou pánů je možná největší komediální klasikou. Scapinova šibalství se objevují na jevištích zřídka. Přitom postava Scapina je stejně zábavná jako postava Truffaldina. Akorát má Scapino smůlu, že se ocitl v horší hře. Naší inscenací se snažíme výjimečnost Scapina dokázat,“ doplňuje režisér.

Jméno Scapino souvisí s italským slovem scappare, což znamená utéci, uprchnout, uniknout, zmizet, ztratit se, frnknout... „Scapino lze tedy přeložit jako mistr útěků a kličkování. Výskyt postavy přímo v commedii dell’arte je datován do posledních let 16. století,“ přibližuje dramaturg inscenace Vladimír Fekar.

Radovan Král s přenesením Molièrovy komedie do prostředí mafie souzní. „Miluju mafiánské filmy. Coppolův Kmotr patří v mé filmografii do první pětky (všechny díly). Krutost, láska a dobrodružství, to z nich cítím. A pevně věřím, že náš Scapino k tomu přidá i notnou dávku úsměvu,“ říká Radovan Král.

Obsazení titulu je komorní, přesto se mohou zlínští diváci těšit na nové tváře. Oba hostující herce pedagogicky formoval Roman Groszmann na brněnské konzervatoři. Jan Šťava je již absolventem a má za sebou úspěšné angažmá v divadle v Šumperku, Adéla Ondrušová je doposud studentkou konzervatoře.

Kromě toho mohou diváky svými výkony překvapit i členové jevištní techniky, kteří se s vervou ujali rolí mafiánských gangsterů obou znesvářených mafiánských rodin.

Atmosféru Chicaga třicátých let podpoří i scéna a kostýmy Michala Hejmovského a stylová jazzová hudba Richarda Mlynáře.

V letošním roce si připomínáme výročí 350 let od narození Molièra.

MDZ Scapino plakat

J. B. Molière
Roman Groszmann
SCAPINO
režie a adaptace: Roman Groszmann
dramaturgie: Vladimír Fekar
scéna a kostýmy: Michal Hejmovský
hudba: Richard Mlynář
Osoby a obsazení:
Scapino – Radovan Král
Silvio – Josef Koller
Ottavio – Štěpán Princ
Leonardo – Jan Šťava, j. h.
Arganto – Rostislav Marek
Geronte – Radoslav Šopík
Zerbinetta – Nikola Zavřelová
Jacinta – Adéla Ondrušová, j. h.
Argantovi muži –
Fabio – Karel Matuška
Renzo – Pavel Slíva*
Gennaro – Jan Krejčí*
Gerontovi muži –
Ravacco – Petr Škrabal*
Carlo – Petr Lukáš
Pontino – Michal Brož*

Premiéra: 4. listopadu 2023 v 19 hodin ve Velkém sále

Více informací: www.divadlozlin.cz


 
Banner

PřihlášeníRáda bych si zazpívala s Jaroslavem Svěceným

Zpěv ji okouzlil již v dětství. Studium na konzervatoři nevyšlo, touha po zpěvu ale zůstala a nakonec se na základě konkurzu dostala do operetního souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde pak zpívala i v opeře. Po odchodu z angažmá v divadle nadále hostovala. Pak několik let vystupovala v Německu a skandinávských zemích. Po návratu do Čech působila ve finančnictví a nakonec se ke zpěvu Miriam Čížková vrátila. Dnes nejen koncertuje, ale také vede dětský pěvecký kroužek Svět kvítek.

Olomoucká Liška B. je inscenace půvabná a svébytná i díky silné hudební složce

Kdysi jsem viděl v hukvaldském amfiteátru operu Příhody lišky Bystroušky, což na mě natolik zapůsobilo, že jsem se stal milovníkem hudby Leoše Janáčka. Jenomže očekávaná premiéra inscenace nazvaná Liška B., která proběhla v pátek 19. ledna v Moravském divadle Olomouc, je přece jenom jiná písnička. Nicméně i hudební stránka nové inscenace je velmi silná.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Fotografii vnímám jako jediný druh umění, který dokáže zastavit čas, říká Libor Jarmar

libor jarmar perexKdyž proběhla nedávno v Domě kultury v Kroměříži výstava fotografií Miroslava Pláňavy, nemohl na její vernisáži chybět ani vedoucí kroměřížského Azylového domu pro ženy a matky s dětmi Mgr. Libor Jarmar. Byl to ostatně on, kdo ce...

Machiavelliho Vladař – cynik nebo realista?

Politika je umění, jak zacházet s mocí, aby se dosáhlo úspěchu. Má se zabývat tím, co je, nikoli tím, co by mělo být. V politice neexistují zcela bezpečné směry, obezřetnost spočívá ve výběru těch nejméně nebezpečných.

Z archivu...

Čtěte také...

Nový muzikál Mýdlový princ na prknech Divadla Broadway

MP perexUž od začátku ledna probíhají v pražském Divadle Broadway zkoušky na nový muzikál Mýdlový princ, jehož premiéra je ohlášena na 12. března 2015. Zatímco režisérem inscenace, která je avizována rovněž jako hudební komedie, je...


Literatura

Kniha, která se bude líbit nejen maminkám

mamince-se-budes-libit 200Jaroslav Konvička v nakladatelství MaHa vydal humorný román pro ženy nazvaný Mamince se budeš líbit.

 

...

Divadlo

Blackbird

200divNárodné divadlo uviedlo 18. októbra v divadle Kolowrat v Prahe hru Blackbird podľa námetu Davida Harrowera. Hlavné postavy si zahrali Jiří Štěpnička ako Raymond a Jana Pidrmanová ako Una a vedľajšiu postavu dievčaťa stvárnila Matylda Blattná.

...

Film

Co znamená mít dobrý sex se dozvíte v novém snímku Hodně štěstí, pane Veliký

hodne stesti 200V polovině července, konkrétně 14.7., vtrhne do českých kin komediální drama s názvem Hodně štěstí, pane Veliký. Snímek plný sexuálního napětí, lehkých postelových scén a humoru je také o touze po opravdovém a nepředstíraném orgasmu. V hl...