V pražské Lucerně začne ve čtvrtek 26. října 12. ročník Festivalu argentinského filmu
Banner

V pražské Lucerně začne ve čtvrtek 26. října 12. ročník Festivalu argentinského filmu

Tisk

cine argentino 200Velvyslanectví Argentinské republiky ve spolupráci s pražským kinem Lucerna pořádá letos již 12. ročník Festivalu argentinského filmu Cine Argentino. Uskuteční se ve dnech 26. - 30. října 2023 v Paláci Lucerna.


Festival argentinského filmu patří již k tradičním kulturním akcím pražského podzimu. Letos se koná již po dvanácté a po dobu své existence si vytvořil pevnou diváckou základnu, která pravidelně přináší různé tituly argentinské kinematografie posledních let.

„Ani v letošním ročníku nebude nouze o zajímavé filmy. Diváci budou mít možnost v krásném prostředí kina Lucerna zhlédnout celkem šest celovečerních snímků, dva krátké filmy a jeden dokumentární film,“ řekl dramaturg festivalu Jan Rybář. „Slavnostní zahájení proběhne ve čtvrtek 26. října 2023 v pražském Paláci Lucerna a prvním filmem, který diváci uvidí, je snímek Argentina 1985 v hlavní roli s Ricardem Darínem a Petrem Lanzanim.“

Zahajovací film Argentina, 1985. je inspirovaný skutečným příběhem Julia Strassera, Luise Morena Ocampo a jejich mladým právním týmem. Tito nepravděpodobní hrdinové se ocitnou v bitvě připomínající souboj Davida s Goliášem. Při permanentním ohrožení se totiž odváží vyšetřovat nejkrvavější diktaturu Argentiny. Navzdory všemu a v závodě s časem se pokoušejí dosáhnout spravedlnost pro oběti vojenské junty.

Ve filmu Moje smrt, moje pravidla jsou María (Natalia Oreiro) a Javi (Diego Velázquez) celoživotní přátelé. Již více než rok pociťují ale vzájemné odcizeni. Když María utrpí nehodu, při níž se ocitne na pokraji smrti, oba přátelé se znovu setkají a zjistí, že se vždycky milovali. Javi se nyní musí rozhodnout, zda bude pokračovat v novém životě včetně nové přítelkyně, nebo vsadí na starou lásku, která může ale každou chvíli zemřít.

V dramatickém snímku Almamula utíká mladý Nino před homofobními útoky a přestěhuje se do venkovského domu uprostřed lesa, kde straší Almamula, netvor, který odnáší ty, kdo se dopustili tělesných hříchů. Ve světě šeptandy, nevyřčených tužeb a modliteb vyplouvají na povrch Ninova zvědavost a zakořeněné instinkty.

Hlavní protagonistkou filmu Jeden běžný zločin je Cecilia, učitelka sociologie, která žije sama se svým malým synem. Jedné deštivé noci zaklepe na dveře Kevin, dospívající syn její hospodyně. Cecilie se bojí Kevina pustit dovnitř a druhý den je chlapcovo tělo nalezeno v řece. Okolí obviní z vraždy teenagera policii a nejchudší částí města otřásají sociální nepokoje. Cecilii, kterou trápí špatné svědomí, začne pronásledovat chlapcův duch.

Film Deníky blízkosti je jako vytržený z červené knihovny. Odehrává se v sedmdesátých letech a je to napůl thriller, napůl psychologická studie toxického vztahu dvou žen, lékařky a zoufalé těhotné ženy, která u ní hledá pomoc.

Ve filmu Záskok se univerzitní profesor literatury Lucio angažuje jako učitel ve čtvrti na okraji okrajové oblasti buenosaireské aglomerace. Bude zde muset využít veškerou svou vynalézavost, aby mohl vést výuku, a zároveň překročit nejrůznější morální hranice a společenské předsudky při pokusu zachránit Dylana, svého oblíbeného studenta, kterého pronásleduje skupina narkomanů toužících po pomstě.

Krátký film Příběh z Ohňové země (Twakana Yagan) pojednává o komunitě, potomcích předků, kteří zde žili již více než 8 000 let. Stařičká Catalina Yaga vzpomíná na zpěv svého dědečka Asinawensis. Její synové Victor a Roberto Vargasovi se vydávají na koních na cestu z domorodé rezervace, kterou nyní obývají, přes břehy kanálu Onashaga, aby hledali odkaz svých předků.

Další krátký film Viva Česko nám představí českou komunitu ze spolku Český dům v Lanúsu. Vypráví příběh lásky dvou teenagerů v českém folklorním baletním souboru. Byl natočen za spolupráce členů komunity, ukazuje typické prvky české kultury a jejich přenesení do Argentiny, včetně tradičního „pálení čarodějnic“.

Dokumentární film Camino eterno bude uveden ve španělštině s pouze anglickými titulky. Je to dokument o astronomických pozorovacích místech v Argentině a je produkován planetáriem Ciudad de La Plata.

cine argentino

„Na zahájení festivalu nebude chybět oblíbené taneční vystoupení argentinského tanga v pasáži Paláce Lucerna, od 17:30 se zde představí taneční škola Studio 12,“ řekla Eva Chmelíková z Velvyslanectví Argentinské republiky.

Filmovou přehlídku pořádá Palác Lucerna spolu s Velvyslanectvím Argentinské republiky.

Generálním partnerem je Hlavní město Praha.

Partneři festivalu: csfd.cz, expats.cz, Týdeník ECHO, Hedvábna Stezka.cz, Gran Fierro, Pampas Market, Pražský Patriot.

Podrobný program, ceny vstupenek a další informace o festivalu najdete na stránkách:


 
Banner

PřihlášeníRáda bych si zazpívala s Jaroslavem Svěceným

Zpěv ji okouzlil již v dětství. Studium na konzervatoři nevyšlo, touha po zpěvu ale zůstala a nakonec se na základě konkurzu dostala do operetního souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde pak zpívala i v opeře. Po odchodu z angažmá v divadle nadále hostovala. Pak několik let vystupovala v Německu a skandinávských zemích. Po návratu do Čech působila ve finančnictví a nakonec se ke zpěvu Miriam Čížková vrátila. Dnes nejen koncertuje, ale také vede dětský pěvecký kroužek Svět kvítek.

Olomoucká Liška B. je inscenace půvabná a svébytná i díky silné hudební složce

Kdysi jsem viděl v hukvaldském amfiteátru operu Příhody lišky Bystroušky, což na mě natolik zapůsobilo, že jsem se stal milovníkem hudby Leoše Janáčka. Jenomže očekávaná premiéra inscenace nazvaná Liška B., která proběhla v pátek 19. ledna v Moravském divadle Olomouc, je přece jenom jiná písnička. Nicméně i hudební stránka nové inscenace je velmi silná.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

„Jsem v podstatě od přírody neuvěřitelně líný tvor a jen okolnosti mě neustále nutí vyvíjet další a další aktivity,“ tvrdí dabér a moderátor Michal Jagelka

jagelka michal 200Michal Jagelka – herec, moderátor a princ českého dabingu. Jeho hlas známe všichni, díky němu k nám česky hovoří takové hvězdy, jako jsou Leonardo DiCaprio, Matt Damon, Orlando Bloom… Denně slýcháme j...

Machiavelliho Vladař – cynik nebo realista?

Politika je umění, jak zacházet s mocí, aby se dosáhlo úspěchu. Má se zabývat tím, co je, nikoli tím, co by mělo být. V politice neexistují zcela bezpečné směry, obezřetnost spočívá ve výběru těch nejméně nebezpečných.

Z archivu...

Čtěte také...

V Praze a Brně začíná 7. ročník festivalu německy mluvených filmů Das Filmfest

neviditelna christian schwochowOd středy do neděle se v pražských kinech Lucerna a Atlas a v brněnském komorním kinu Art uskuteční sedmý ročník festivalu německy mluvených filmů


Literatura

Libový postapo Underground od Kotlety

underground 200V březnu nás fanoušky krvavých střetů a futuristických vizí oblažilo nakladatelství Epocha novým příběhem z pera samotného Františka Kotlety. Undeground přináší nové hrdiny, ale známe přísady – šílený svět, násilí, technologie a boj jak o...

Divadlo

Dvě roviny Mistra a Markétky v Moravském divadle

MaM 1Představení Moravského divadla Olomouc na motivy Bulgakovova slavného románu Mistr a Markétka se odehrálo v sobotu 20. 5. v 16:00 v rámci 21. ročníku festivalu Divadelní Flora.

 

...

Film

Vzhůru za Piráty!

altDruhý díl filmu Piráti z Karibiku s názvem Truhla mrtvého muže je možná nejzajímavějším pokračováním z celé filmové série.

...