Běžící muž nechce umřít

Běžící muž nechce umřít

Tisk

200 muzFilm Běžící muž (1987) je odrazem možné budoucnosti, která by nás jistojistě čekala, kdyby byli ti u moci jen o trošku sehranější a chytřejší. Arnold Schwarzenegger byl tenkrát mladík ve své nejlepší kondici. Skvěle se proto hodil na chlapa, který má utíkat před lovci s terčem na zádech.

 

 

 

Knihu o dobrodružství Běžícího muže našel jeden slavný spisovatel na půdě Richarda Bachmana. Protože je příběh o spiknutí mediálního světa, není se co divit, že knihu Bachman sice napsal, ale nikam už s ní nešel. Vydali ji až po jeho smrti. Přesto příběh v psané i filmové podobě nepostrádá nadhled, a tak se stal ve své době doslova akčním trhákem.

2

Nacházíme se v budoucnosti v roce 2017. Richards pracuje v pořádkové službě diktátorské země, která manipuluje s lidmi prostřednictvím médií. Lidé zde umírají a dělají jen, co se jim řekne, ovšem Richards z ničeho nic odmítá splnit rozkaz. Nechce začít střílet do stávkujících lidí, a tak jde do vězení. Trochu jako by mu hráblo. Na rozdíl od většiny lidí se má jako prase v žitě, ale jeho hrdost mu už dál nedovoluje vykonávat svou práci.

„Nic nestojí za to kvůli tomu umřít.“ Říká mu starý odbojář.
Richardsovi se totiž podařilo utéct na svobodu. Je vidět, že se vládní režim opravdu snaží a vymýšlí se různé technické serepetičky, jako třeba vybuchující obojek pro vězně. Nicméně nejlepším nástrojem je stará dobrá veřejná poprava. Ta se skrývá za soutěžním pořadem, který je vysílán v hlavním vysílacím čase do celého světa. Jmenuje se Běžící muž.

 3

Jde vidět, že měl Bachman vše promyšlené do posledního detailu. Ono v takovém světě totiž nejde jen o jakési bezpráví. Nikdo nepracuje, když nemusí, a ve filmu je každý moc rád, že může něco dělat. Kolegové si vyměňují oplzlé a arogantní hlášky a makají jako jedna velká šťastná rodina.
Pompézní show Běžící muž může tedy začít. Producent a moderátor soutěže Dan Kilian vybuchuje před publikem upřímným nadšením. Získat horu svalů do soutěže se nepodaří každý týden. Ještě k tomu, když jej celá země za jeho zločiny do krve nenávidí. A tak je Richards spuštěn i se svými přáteli do rozsáhlého komplexu, kde je začíná nahánět první zabiják.
Ani muž s motorovou pilou, naostřenou kovovou hokejkou nebo elektrickým paralyzérem však nemá šanci. Poprvé v historii soutěže se účastníkům daří likvidovat jednoho lovce za druhým, a to vše má být teprve začátek místní revoluce.

Příběh Bena Richardse je trošku schizofrenní a jeho jednání sem tam nedává smysl.Rozhodně mu však nechybí zdravý rozum. Každý si dokáže uvědomit, že zlý úmysl má své důsledky. Jakmile se nám přestane líbit několik konkrétních věcí, mívá to za následek opatrnost ke všemu, co s nimi souvisí. Jenže za každým systémovým krokem stojí zas a jenom konkrétní lidé a otázka tedy zní, jak se jich zbavit.

Běžící muž
Running Man, The
Sci-Fi / Akční / Thrillel/ USA, 1987, 101 min
Režie: Paul Michael Glaser
Předloha: Stephen King (kniha)
Scénář: Steven E. deSouza
Hudba: Vassal Benford, Harold Faltermeyer
Hrají: Arnold Schwarzenegger, Maria Conchita Alonso, Yaphet Kotto, Jim Brown, Jesse Ventura, Marvin J. McIntyre, Gus Rethwisch, Professor Toru Tanaka, Mick Fleetwood, Sven-Ole Thorsen, Edward Bunker, Kurt Fuller, Dey Young, Rodger Bumpass, Lin Shaye, Jeff Jensen, Franco Columbu, Richard Dawson, Boyd Kestner, Thomas Rosales Jr.
Hodnocení: 100 %


 

Přihlášení



Anketa

Která je vaše nejoblíbenější česká vánoční pohádka?
 

Příběh muže, který přežil tři koncentrační tábory a na konci války unikl z hořícího pekla lodě Cap Arcona

Wim prožil dětství v chudé amsterodamské rodině. Když Nizozemsko obsadili nacisté, musel odjet na nucené práce do Německa. Poté, co se situace v jeho práci zhoršila, uprchl zpátky do Nizozemska a nějakou dobu se ukrýval.

Ignis Fatuus je kniha prosycena mytologií a hororovou atmosférou. Na Šumavu už nejspíše chtít jet nebudete

Na Šumavu asi v životě nepojedu. Autorce Petře Klabouchové se vydařil mistrný mysteriózní thriller, místy až horor, který umně vtáhne čtenáře do děje a už ho nepustí. Paní spisovatelka si šikovně pohrává se čtenářem do poslední chvíle jako kočka s myší, takže čtenář do poslední chvíle neví na čem je, vše však má promyšleno do posledního detailu, každá myšlenka má svou perfektně dotaženou pointu.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Dasha & Epoque Quartet a jejich album Ellaboration, to je jako diamant vybroušený do dokonalosti

dasha200Ellaboration je název nového alba zpěvačky Dashy a smyčcového Epoque Quartetu, který vydali u Supraphonu před koncem minulého roku. Jeho základ tvoří písně z repertoáru americké jazzové zpěvačky Elly Fitzgerald, které protagonisté rozvedli, tedy elaborova...

Dvojalbum Evergreeny Heleny Vondráčkové přináší žánrové vlny a hudební skvosty

V letošním roce, kdy slaví Helena Vondráčková šedesát let pěvecké kariéry a kdy zaznamenala několik nemalých úspěchů, vychází i dvojalbum Evegreeny, jehož podtitul zní 60 let na scéně. Člověk by řekl, že jde o „bestovku“, ale ono je to trošku jinak. I když jde o 160 minut hudby, tentokrát nezní velké Heleniny hity, nýbrž písně, které jste už možná někdy někde slyšeli, ale na nosičích nikdy nevyšly.

Čtěte také...

Tohtoročné Vianoce sú iné. ČT pripravila štyri nové rozprávky

ine vianoce perexTohtoročné Vianoce sú aj napriek tým ostatným  Vianociam iné. nechýba im len sneh, ale sú poznačené rôznymi  udalosťami. Pandémia Covid 19 nám znemožnila viaceré stretnutia,  návštevy blízkych, cesty do zahraničia. Obmedzili nás ...


Divadlo

Poprask na laguně jako pouliční muzikál

Poprask 200Vášně, atmosféra přímořského italského předměstí, živá kapela na jevišti a silná herecká komediální sestava, to jsou hlavní lákadla inscenace Poprask na laguně, která bude mít v sobotu 5. září odloženou premiéru ve Velkém sále Městského divadla Zl...

Film

Kniha o pozapomenutém proklatci nové vlny

nemec perexJan Bernard patří k význačným filmovým badatelům, spojeným zejména s pražskou FAMU, kde byl během 90. let děkanem. Zabývá se jak teoretickými otázkami, tak zkoumáním tvorby významných režisérů (Pier Paolo Pasolin...