My Odyssey - mentoringový program pro ženy ve sportu

My Odyssey - mentoringový program pro ženy ve sportu

Tisk

mentoring perexV květnu 2022 odstartoval druhý ročník mentoringového programu pro ženy působící na manažerských či exekutivních pozicích ve sportovních organizacích, a také pro sportovní trenérky. Tento mentoringový program je organizován Komisí rovných příležitostí ve sportu Českého olympijského výboru ve spolupráci s Českou trenérskou akademií a s neziskovou organizací Odyssey. KRP ČOV zde zastupuje Ilona Burgrová, koordinátorkou programu Odyssey je Markéta Čermáková. Právě ji jsem požádala o přiblížení projektu a jeho obsahu.

• Jak celý program probíhá a jaký je jeho účel a cíl?
Odyssey mentoringový program pro ženy existuje již 14 let. Založila jej Muriel Anton (bývalá CEO Vodafonu). Program nejprve fungoval v ČR a střední Evropě, nyní organizujeme globální mentoringový program, programy pro specifické skupiny, EWOB (European Women on Board) a druhým rokem právě mentoringový program pro ženy ve sportu. Z programu máme velkou radost, mentoři jsou z business nebo sportovního prostředí a hezky se to propojilo. Projekt je určen pro 10 žen z oblasti sportu (5 žen z vedoucích, manažerských nebo exekutivních pozic a 5 trenérek). Od všech účastnic se očekává, že mají sen, ambice a vášeň se zmíněným profesím dlouhodobě věnovat a přispět tak k vytváření a kultivaci sportovního prostředí. Samotný program spočívá v pravidelném, osobním setkávání mentor – mentee, kde mentee dosahuje svých cílů dle společně vytvořeného mentoringového plánu. Během roku mají účastnice projektu možnost zapojit se i do webinářů, popřípadě přednášek a schůzek členek Odyssey. Projekt je jedním z kroků, které mohou přispět k navýšení počtu žen ve vedoucích pozicích v českém sportu, jež budou lépe připravené se zapojit do národních sportovních struktur, svazových organizací, ale i do mezinárodních institucí.

mentoring 2

• Jak velký je Odyssey tým a jak široké je pole jeho působnosti?
V Odyssey týmu jsme dvě, Muriel Anton (zakladatelka) a já (zajišťuji chod organizace).

• Rozumím tomu dobře, že konkrétně tento projekt je otevřen speciálně pro ženy na pozici mentorek i mentees?
Ne, mentorem může být jak muž, tak žena. V některých oblastech (převažuje mužský kolektiv) mentee sama vyžaduje mentora, jež poskytne jiný pohled na věc. Mentees jsou ženy.

• Jak probíhal výběr uchazeček (mentees) a jejich mentorek/mentorů? Co bylo hlavním kritériem přiřazování konkrétních mentorek jednotlivým adeptkám projektu? 
Mentees nominovaly sportovní svazy. Sešlo se nám dvakrát více zájemkyň. Následně dle vyplněných přihlášek byl výběr zúžen na 10. Přidělení mentora je velmi zodpovědná práce. Jde o to, aby spolupráce byla co nejefektivnější. Dle cílů mentees jsme volili mentora z oblasti sportu či businessu. Mentory známe a víme, v jakých oblastech soft skills jsou zkušení. Propojením mentora s mentee to ještě nekončí, důležité je osobní setkání mentora s mentee, kde se zjistí, zda funguje „chemie“. Není nic špatného říct hned na začátku, že se ti dva „nesednou“. Pak okamžitě hledáme jiného vhodného mentora.

mentoring 3

• Mentorka tedy provází svou mentee zhruba rok a poskytuje jí konzultace při setkáních, která si již domlouvají jednotlivé dvojice individuálně, je to tak?
Ano, na začátku je důležité domluvit se na mentoringovém plánu a podle něj postupovat směrem k cíli. K tomu jsou nepovinná, ale cenná networkingová setkání všech mentees a mentorů (sportovních či všech) se zajímavýcm hostem a sdílení a podporování zajímavých projektů…

• Mají účastnice projektu k dispozici nějaký manuál či jiné pomůcky nebo podporu?
Mentor i mentee mají k dispozici mentoringovou příručku. Mentory máme zkušené, nejprve prochází „zaškolením“. Mentees na úvod seznámíme s „How to get the most of mentoring“ a samozřejmě jsme kdykoliv k dispozici pro konzultaci. Mentor mentee provází, zadává jí úkoly, vede k zamyšlení.

• Doprovodný program tvoří také setkání se zajímavými a inspirativními osobnostmi z nejrůznějších sfér. Koho jste letos dámám představili?
• Nina Araya – Deputy Rector of the Kyiv Municipal Academy of Circus and Performing Arts – podpora Ukrajinským akrobatům, jež přišli do Prahy
• Ženské principy v businesse – Denisa Voleková
• Jak zrealizovat myšlenku v neziskovém sektoru. – Nora Fridrichová, Šatník
• Daniela Nacházelová – profesionální veslařka, úspěšná podnikatelka
• Profesionální policejní vyjednavač - Jaroslav Vymyslický
• Moderní sebeobrana– Jasmína Houdek
• Důležitost sparring partnerů (mentorů) - Ondřej Krátký (Liftago CEO)
• Umělá inteligence: Klíč k efektivitě a kreativitě - Senta Čermáková, Miloš Čermák

• Jaké téma se, podle vašeho názoru, setkalo s největším ohlasem?
Každé téma si našlo posluchače.

• Druhý ročník tohoto mentorinového programu se nachýlil ke konci. Můžete jej již nyní stručně zhodnotit? Co ještě účastnice čeká?
Mám velkou radost, že bude i třetí ročník. To vypovídá o mnohém. Jinak sezóna skončila v červnu a dámy obdržely certifikát o absolvování. Závěrečné hodnocení programu, které jsme od nich získaly, je pro nás velmi důležité a může posunout program kupředu.

• Zůstáváte po skončení konkrétního programu s jeho absolventkami v kontaktu? Požadujete například další zpětnou vazbu nebo dochází k navázání nějaké spolupráce?
Záleží na dámách. Je to individuální. Nadále jsou zvány na společná Odyssey setkání. Jsme si ale vědomi, že dalších aktivit mají spoustu a ne vždy se dostanou do Prahy.

• Připravujete další ročník mentoringového programu pro ženy působící ve sportovním prostředí, případně jiné zajímavé programy?
Ano, myslím, že to není nic tajného, ČOV má zájem o další sezónu a my jsme určitě pro. Koncem dubna jsme spustili novou sezónu českého business mentoringového programu, v červnu pak globální mentoring. Více informací najdete na www.myodyssey.eu

mentoring 1
Markéta Čermáková (1977), Odyssey, Manager of Communications & Operations


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Beata Hlavenková: „Člověk píše, zkouší, skládá, a pak stejně nakonec musí přijít ono políbení múzy, aby to zafungovalo“

BeataHlavenkova 200Beata Hlavenková je velice výraznou osobností nejen české, ale i světové hudební scény. Působí jako skladatelka, zpěvačka, pianistka a producentka. Její tvorba je vždy odvážná, oscilující mezi žánry a vycházející z hluboké znalosti...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Čtěte také...

Jiří Štěpnička miluje suché rohlíky


stepnicka ales cibulka toboganV knize Cibulka v pyžamu se setkáme s tuctem zajímavých respondentů, které si Aleš Cibulka pozval do pořadu Tobogan v pyžamu. Jedním z nich je herec Jiří Štěpnička, který Aleše...


Literatura

Kladivo na čaroděje udeřilo již po osmé a vznikla tak Pekelná šleha

sleha perexNakladatelství Epocha nám přináší další díl knižní seriálu akční městské fantasy s týmem netradičních detektivů, kteří bojují proti nadpřirozeným silám a zvráceným bytostem. Co se odehrává v osmém příběhu a jak to na čtenáře působí, se dočtete v n...

Divadlo

Mirotické setkání loutek a hudby na ostrově u Dolejšího mlýna

miroticke setkani hudby a loutekChcete zpestřit prázdniny dětem i sobě? Přijeďte tedy v srpnu do Mirotic!  Od 9. do 11.srpna se zde totiž koná divadelní a hudební festival pro malé i velké: Mirotické setkání loutek a hudby

Film

Thrillerová Carrie z roku 1976 má co říci i dnes

200filmNovela Carrie má pro kariéru mistra literárního hororu Stephena Kinga zcela zásadní význam. Díky jejímu komerčnímu úspěchu mohl rezignovat na učitelské řemeslo a začít se plně věnovat psaní, což se později ukázalo jako vynikající volba. Vzhledem ke zmiňov...