Kreslím jako každý, od té doby, co mi dali do ruky tužku

Kreslím jako každý, od té doby, co mi dali do ruky tužku

Tisk

vaclav-moravecCo nám na sebe prozradil ilustrátor Petr Vyoral, patron naší výtvarné soutěže? Přečtěte si náš krátký rozhovor a třeba se i nechte inspirovat. Povídat si totiž budeme hlavně o tom, jak se stát ilustrátorem knih.Jak ses dostal ke kreslení a proč sis vybral ke studiu obor 3D animace?

Kreslím jako každý, od té doby, co mi dali do ruky tužku, akorát jsem u toho vydržel o trochu déle. Líbily se mi komiksy, kreslené vtipy v Dikobrazu, karikatury, ale nikdy jsem neuvažoval o tom, že by kreslení mohlo být něco, co by mě uživilo, takže jsem studoval stavební fakultu. Po jejím ukončení jsem ale zkusil studovat 3 roky animaci, kde jsem se možná navzdory učebnímu plánu zaměřil na 3D animaci, storyboarding aj.

Co tě nejvíce baví kreslit, tvořit?

Pro mě je nevyčerpatelným zdrojem člověk, postavy, gesta, tváře. Neustále ale „dostudovávám“ anatomii zvířat. Mým přirozeným cílem je osvojit si základní struktury a tvary, abych si mohl dle námětu skicovat, co mám v hlavě, a nebyl tak omezován jen referenčními fotografiemi.

karikatura

Jak se může takový ilustrátor proslavit a stát se třeba ilustrátorem dětských knížek?

O slávě si myslím že to určitě není. Dneska nejsou malíři žádnými celebritami, tedy ti živí. Pro mě je cílem zvládnout řemeslo, a pak profesionálně odvést práci. Na základě zadání převádím něčí představu „na papír“. Druhou stránkou je volná tvorba. Stát se ilustrátorem knížek opravdu není lehké, a já se za něj ani nepovažuji, jde o občasnou záležitost. Knižní obálky u překládaných knih se nedělají a ty autorské jsou pak dílem náhody, kdy vás kdo osloví a které nakladatelství či který autor vám dá šanci.

Petr Vyoral

Zpočátku je důležitou věcí mít kvalitní portfolio, oslovovat nakladatele a trpělivě čekat na šanci předvést, že to zvládnete. Hlavní věcí je ale dívat se kolem a studovat a inspirovat se ostatními autory. Mít sen o vlastní ilustrované knize může mít každý, ale každý si jej musí splnit sám.

Na čem všem jsi pracoval a jaká spolupráce byla pro tebe nejlepší?

Pro mě jsou nejdůležitější komiksy. Je to časově náročné, ale jde o větší projekty, kde spolupracujete s více lidmi, kteří koordinují korekce a společně pak čekáte, co z té tiskárny vlastně po roce, dvou vyjde… Kreslil jsem například komiksovou adaptaci Švejka, autorský komiks Poslední Čech, Legendy – Slavné sportovní okamžiky, a pak desítky obálek většinou fantasy, sci-fi knížek.

komiks

Co chystáš do budoucna, co je tvým snem?

V současnosti se nejvíce věnuju karikaturám. Je to velká výzva, protože se to nikdy neopakuje a použití i díky digitální formě je stále více.

Jakou technikou kreslíš, digitálně, nebo klasicky?

Klasická tužka je nenahraditelná, ale tablet má své přednosti. Nejde ale skenovat své práce donekonečna, takže pracovně kreslím výhradně digitálně. Rychlé skici pošlete klientovi, můžete dělat náhledové animace, a následně posílat tisková data pro velkoformátový tisk. Každý si musí najít to své – každý ví, nebo by měl zjistit, co jej baví a co chce kreslit, a pak je na něm, který nástroj k tomu použije.

Psychonaut

Děkuji za rozhovor a přeji hodně pracovních úspěchů!

www.petrvyoral.cz


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Umělecké dílo by mělo svého tvůrce přesahovat, říká Martin Němec

martin nemec200I když jsem věděl, že je Martin Němec scenárista, spisovatel a malíř, jehož obrazy jsou obdivuhodné, na začátku mě upoutal svou hudbou a texty, které vytvořil pro skupinu Precedens. V té době tam zpívala i začínající Bára Basiková, která v ...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Čtěte také...

Lucie Roubínová: „Na každém koncertě při rozloučení a poděkování přeji lidem, ať jsou zdrávi. A vše ostatní přijde samo.“

lakoma barka 200Českokrumlovská dívčí folková kapela Lakomá Barka v září oslavila 15. narozeniny. Velký to důvod k oslavě a třeba i zamyšlení, čím si děvčata za ta společně strávená léta prošla a jak to bude dál. To se sice nikdy ned...


Literatura

Zlatý poklad – pohádková kniha za všechny prachy!

zlaty poklad perex1Příběhy plné čertů s veselýma očima, vodníků, čarodějů, králů, princezen, hloupých Honzů a zvířátek, jejichž pohádkový svět se prolíná se světem nás, obyčejných smrtelníků, napsali známí ekonomové...

Divadlo

Asanace neví, co chce svým divákům říct
ImageAsanace v pražském Divadle Na zábradlí je prvním jevištním ztvárněním jedné z her Václava Havla, kterého se autor nedožil. S inscenačním týmem ale i přes svůj vážný zdravotní stav spoluprac...

Film

Vrabčáka Ríšu čeká další dobrodružství – Letíme 2 je právě v kinech

Letime 2 200Zábavný animák pro celou rodinu v podobě velkolepého ptačího dobrodružství je zpět! Malý vrabčák Richard stále žije se svou rodinkou čápů, která ho vychovala. Tak jako každý rok se chystají přezimovat u Velkého jezera v severní Africe, a Richard...