Cílem výstavního projektu je představit v co největší šíři duchovní a materiální kulturu raně a vrcholně středověkých benediktinských klášterů ve střední Evropě a současně vyzdvihnout roli, kterou sehrál tento řád v christianizaci zdejších národů. V rámci výstavy jsou přiblíženy klíčové osobnosti benediktinského řádu a představena jeho jednotlivá důležitá centra v jejich roli prostředníků kulturní výměny mezi západní a jižní Evropou a nově christianizovaným slovanským a maďarským územím. Jedná se o jeden z nejvýznamnějších výstavních projektů Národní galerie Praha. Nad výstavou převzali čestnou záštitu Dominik kardinál Duka OP, arcibiskup pražský a primas český, Józef Kowalczyk, arcibiskup metropolita hnězdenský a primas polský, Daniel Herman, ministr kultury České republiky, Grażyna Bernatowicz, velvyslankyně Polské republiky, Arndt Freytag Freiherr von Loringhoven, velvyslanec Spolkové republiky Německo a Ferdinand Trauttmansdorff, velvyslanec Rakouské republiky.
Prosba „Otevři zahradu rajskou“ je převzata z modlitby slavného Sugera, opata kláštera Saint Denis u Paříže. Benediktini se totiž již v raném středověku stali významným společenským činitelem, organizovali misie, stáli u počátků státní organizace společnosti a také pomáhali vzniku kultury, kterou chápeme jako společnou vazbu států tvořících minulost i současnost Evropy. V rámci výstavy je vystaveno 250 děl ze sedmi zemí, přičemž mnohé exponáty jsou k vidění poprvé. Exponáty na výstavu zapůjčilo 65 subjektů. Výstavu uspořádala Národní galerie v Praze ve spolupráci s Akademií věd České republiky a Univerzitou Karlovou v Praze za podpory Metropolitní kapituly u sv. Víta v Praze, Národního muzea a Správy Pražského hradu.
Dosud nikdy se u nás nepodařilo shromáždit vybraná díla dané epochy v takovém počtu a v takové kvalitě. Na dvě stě padesát exponátů dokumentuje materiální a duchovní kulturu střední Evropy počínaje epochou vlády Karla Velikého přes období otonské a románské až na práh vrcholné gotiky. Mezi vystavenými předměty lze nalézt vzácná uměleckořemeslná díla i bohatě iluminované rukopisy, kamenné a dřevěné sochy, mince, listiny, ale i předměty denní potřeby. S ohledem na konzervárenské požadavky budou moci být některé exponáty vystaveny v originálech pouze po omezenou dobu.
K výstavě vychází pětisetstránkový katalog v české verzi s anglickým překladem, do nějž svými texty přispělo více než padesát českých a zahraničních odborníků.
Hlavní kurátor: Vít Vlnas, kurátor: Jan Klípa
Termín konání: od 7. 11. 2014 do 15. 3. 2015 (denně kromě pondělí)
Místo: Valdštejnská jízdárna, Valdštejnská 3, Praha 1
Vstupné na výstavu:
Základní: 180 Kč
Snížené: 90 Kč
Rodinné: 350 Kč
Školní skupina: 20 Kč / žák
Národní galerie připravila v rámci výstavy pro návštěvníky také speciální kombinovanou vstupenku v hodnotě 230 Kč, která opravňuje ke vstupu i do stálé expozice středověkého umění v Čechách a ve střední Evropě v klášteře sv. Anežky České.
ilustrační foto autor, podle podkladů Národní galerie Praha, www.ngprague.cz
< Předchozí | Další > |
---|