Nová knihovna v brněnské vile Stiassni

Nová knihovna v brněnské vile Stiassni

Tisk

Vila 200Knihovna v brněnské vile Stiassni, zaměřená na architekturu moderny, poskytuje služby odborníkům. Ve vile Stiassni v Brně se pro odbornou veřejnost otevřela specializovaná knihovna s tématem obnovy památek moderní architektury. Jejím základem je několik darovaných nebo zapůjčených fondů, které postupně doplňuje vlastní akviziční činnost.

Metodické centrum moderní architektury v Brně (MCMA) začalo postupně poskytovat služby pro odbornou i laickou veřejnost. V areálu vily se konají odborné semináře, konference a tvůrčí dílny, probíhá zde edukace pro různé cílové skupiny návštěvníků,  od mateřských škol až po oblast celoživotního vzdělávání. Od pátku do neděle jsou prostory vily přístupné veřejnosti, ve výstavním sále se pravidelně obměňují výstavy s tématem moderní architektury a její obnovy.

Nyní začala návštěvníkům sloužit také odborná knihovna. Postupně by se měla stát srdcem metodického centra, jež budou vyhledávat profesionální badatelé, studenti i další zájemci o oblast architektury druhé poloviny 19. a 20. století.

Vila1

Základem knihovny jsou nyní tři soukromé fondy významných brněnských architektů, odborníků na moderní architekturu a urbanismus. Ve fondu architekta Dušana Riedla se nachází monografie a archivní dokumenty zaměřené na šlechtické zahrady a brunensia z konce 19. a první poloviny 20. století. O něco větší je fond zapůjčený prof. Vladimírem Šlapetou, který je zaměřen na českou i světovou moderní architekturu. Dvě velké knihovny doplňuje fond architekta Vladimíra Matouška obsahující publikace o moderním urbanismu a plánování měst.

Na cestě do centra je rovněž 260 knih ze soukromé knihovny Adolfa Kurta Placzeka, potomka slavné rodiny brněnských Placzeků.

Knihovní fond je nyní postupně rozšiřován prostřednictvím darů a nákupů. Knihovna se bude specializovat především na zahraniční literaturu s úzce vymezeným tématem památkové obnovy staveb moderní architektury. Ambicí knihovny do budoucna je shromažďovat informace o studentských pracích z oblasti výzkumu a obnovy památkově chráněných staveb 20. století. Knihovna je otevřena od pondělí do čtvrtka a umožňuje výhradně prezenční studium.

Vila2

Zajímavosti z knihovny

Vzácným a zajímavým celkem jsou brunensia z konce 19. století. K dispozici jsou publikace o jednotlivých stavbách, staré mapy a atlasy Brna a také publikace o dějinách Brna. Do brunensií patří také meziválečné knihy, které se orientují na historii města, ale i na tehdejší moderní architekturu. Knihovna tak disponuje např. prvním vydáním publikací o výstavišti, V knihovně jsou rovněž soubory fotografií brněnské meziválečné architektury.

Většina publikací je české provenience, nicméně nechybí množství zahraničních knih. Zajímavosti je kniha fotografií z roku 1905 vydaná v Paříži. S rozměry 47 krát 34 cm váží bezmála pět kilogramů.

www.npu.cz


 
Banner

PřihlášeníDokázali uniknout rozpojení. To ale neznamená, že mají vyhráno

Connor, Risa a Lev jsou teenageři, kterým se podařilo uniknout rozpojení, děsivé proceduře, která z nich měla udělat zdroje náhradních orgánů pro vyvolené. To, že díky náhodám dokázali přežít, ale neznamená, že je čeká šťastná a poklidná budoucnost, právě naopak. To nejtěžší mají teprve před sebou.


YOLI

Rozhovory, které jsou dveřmi k pochopení jinakosti

Kniha z pera Filipa Titlbacha, českého novináře, přibližuje skrze osobní rozhovory životy queer lidí žijících v českém prostoru. Filip Titlbach představil světu nejen soubor třinácti příběhů, ale hlavně soubor sedmnácti důležitých osobností, včetně jeho samotného. Skrze jejich odpovědi předkládá téma čtenářům hned z několika pohledů. O tématech queer komunity mluví zástupci z řad aktivistů, akademické obce a dokonce církve.


N media
Banner

Rozhovor

„Vytvářet uměle kauzy - to není nic pro mě,“ říká romantický tenor Hynek Tomm.

ht200Přesto, že se v médiích ukazuje spíše sporadicky, stále koncertuje, má své fanoušky, a v poslední době je o něj čím dál větší zájem u publika, což koneckonců dokazují i různé žebříčky našich TOP zpěváků, kde se umísťuje od května letošního roku v první pětici ...

Hledat

Nalaďte se na jaro plánováním vyvýšených záhonů nejen na balkoně

Vyvýšené záhony na balkoně je název poslední novinky, která vyšla v nakladatelství Kazda. Dozvíte se v ní jak na bohatou úrodu nejen na malém prostoru.


Čtěte také...

Do Jablonce nad Nisou za Křehkou krásou

jablonec 200Pátý ročník výstavy skla a bižuterie Křehká krása 2016 se koná ve dnech 11. - 14. srpna 2016. V areálu jabloneckého Eurocentra bude vystavovat 45 výrobců skla a bižuterie, kteří  představí svoje poslední kolekce.

...

Literatura

Recenze knihy Strach

strach200Nová kniha slovenského spisovatele Jozefa Kariky slibuje mrazivý thriller plný napětí. Sám autor uvádí, že chtěl do příběhu vložit pořádnou dávku strachu, o čemž svědčí i tvrzení, že pokud po dopsání kapitoly nemusel sám usínat s rozsvíceným světlem, ...

Divadlo

Tři mušketýři pod brněnskou oblohou

musketyrivbrne-perexDevátým rokem se v objektu Moravského zemského muzea, na Biskupském dvoře na Zelném trhu konala premiéra inscenace, která byla (jako vždy v minulosti) připravena právě pro tento nádherný prostor pod širým neb...

Film

Favoritka - exhibice intrik, toxinů a naturalismu

Favoritka perexRežisér Yorgos Lanthimos proslulý úspěšnými podivnostmi jako byly filmy Humr (2015) a Zabití posvátného jelena (2017) představuje historické drama z doby vlády královny Anny Stuartovny s názvem Favoritka (2018). Dokonalé scény, šokující na...