Nová knihovna v brněnské vile Stiassni

Nová knihovna v brněnské vile Stiassni

Tisk

Vila 200Knihovna v brněnské vile Stiassni, zaměřená na architekturu moderny, poskytuje služby odborníkům. Ve vile Stiassni v Brně se pro odbornou veřejnost otevřela specializovaná knihovna s tématem obnovy památek moderní architektury. Jejím základem je několik darovaných nebo zapůjčených fondů, které postupně doplňuje vlastní akviziční činnost.

Metodické centrum moderní architektury v Brně (MCMA) začalo postupně poskytovat služby pro odbornou i laickou veřejnost. V areálu vily se konají odborné semináře, konference a tvůrčí dílny, probíhá zde edukace pro různé cílové skupiny návštěvníků,  od mateřských škol až po oblast celoživotního vzdělávání. Od pátku do neděle jsou prostory vily přístupné veřejnosti, ve výstavním sále se pravidelně obměňují výstavy s tématem moderní architektury a její obnovy.

Nyní začala návštěvníkům sloužit také odborná knihovna. Postupně by se měla stát srdcem metodického centra, jež budou vyhledávat profesionální badatelé, studenti i další zájemci o oblast architektury druhé poloviny 19. a 20. století.

Vila1

Základem knihovny jsou nyní tři soukromé fondy významných brněnských architektů, odborníků na moderní architekturu a urbanismus. Ve fondu architekta Dušana Riedla se nachází monografie a archivní dokumenty zaměřené na šlechtické zahrady a brunensia z konce 19. a první poloviny 20. století. O něco větší je fond zapůjčený prof. Vladimírem Šlapetou, který je zaměřen na českou i světovou moderní architekturu. Dvě velké knihovny doplňuje fond architekta Vladimíra Matouška obsahující publikace o moderním urbanismu a plánování měst.

Na cestě do centra je rovněž 260 knih ze soukromé knihovny Adolfa Kurta Placzeka, potomka slavné rodiny brněnských Placzeků.

Knihovní fond je nyní postupně rozšiřován prostřednictvím darů a nákupů. Knihovna se bude specializovat především na zahraniční literaturu s úzce vymezeným tématem památkové obnovy staveb moderní architektury. Ambicí knihovny do budoucna je shromažďovat informace o studentských pracích z oblasti výzkumu a obnovy památkově chráněných staveb 20. století. Knihovna je otevřena od pondělí do čtvrtka a umožňuje výhradně prezenční studium.

Vila2

Zajímavosti z knihovny

Vzácným a zajímavým celkem jsou brunensia z konce 19. století. K dispozici jsou publikace o jednotlivých stavbách, staré mapy a atlasy Brna a také publikace o dějinách Brna. Do brunensií patří také meziválečné knihy, které se orientují na historii města, ale i na tehdejší moderní architekturu. Knihovna tak disponuje např. prvním vydáním publikací o výstavišti, V knihovně jsou rovněž soubory fotografií brněnské meziválečné architektury.

Většina publikací je české provenience, nicméně nechybí množství zahraničních knih. Zajímavosti je kniha fotografií z roku 1905 vydaná v Paříži. S rozměry 47 krát 34 cm váží bezmála pět kilogramů.

www.npu.cz


 
Banner

PřihlášeníObčanská válka, draci a dvě dívky. Jak nás ovlivňuje původ naší rodiny?

Aurora a Eva. Dvě odlišné dívky. Aurora je sirota, o kterou se stará její babička. Eva má milující rodiče. Jejich cesty se protnou během války, která obě poznamená.

Knihy s úsměvem

Dagmar Pecková nežije z podstaty, neusíná na vavřínech a je kreativní, což dokládají i její alba

Mezzosopranistky Dagmar Peckové si vážím nejen pro její umění, ale je mi sympatická i tím, že je taková, jaká je. Přímá, bezprostřední a neskutečně agilní co se týče nejrůznějších uměleckých projektů – ať už je to hudební festival Zlatá Pecka nebo činoherní inscenace Mistrovská lekce, kde má hlavní roli. Jako jako jediná z pěvkyň své generace neustrnula, nežije z podstaty a neusíná na vavřínech. Jde o umělkyni hodně širokého záběru, o čemž svědčí i její tři „různobarevná“ alba…

www.dagmarpeckova.com

Banner

Hledat

Rozhovor

Dvě tvořilky, díky nimž se v jihočeské Soběslavi kreativně vyřádí děti i dospělí

kreativ sobeslav rozhovor200První březnové dny přinesou jistě nejen závan jara, ale i pořádný průvan kreativity, který mají na svědomí Michaela Oubramová Radová a Martina Šimonová. A odkud vane vítr, to vám t...

Videorecenze knih

Kdo jsem a co tady dělám?

Novinkou nakladatelství Portál je knížka supervizora, lektora a poradce obětí trestných činů Rostislava Honuse s názvem Kdo jsem a co tady dělám? Tato publikace vycházející z existenciální filozofie nabízí praktickou sebezkušenost pro každého, kdo by jen na okamžik zapochyboval o tom, že je právě tam, kde má být a že jeho život má svůj smysl.

Portál

Čtěte také...

Kolem světa za 80 tahů

svet 200Nakladatelství Edika ve společnosti Albatros Media přináší zvídavým čtenářům, lačnícím po cestování, zeměpisné omalovánky  Kolem světa za 80 tahů se spoustou úkolů a hádanek, jejichž autorem je Alexandr Golubev.

...

Z archivu...


Literatura

Jak vychovávat děti – zásady úspěšné vladařky

MACHIAVELLI 200Každý, kdo někdy vychovával děti, ví, co je to za dřinu a kolik emočně náročných situací a případně žaludečních vředů může taková adrenalinová aktivita otevřít. Suzanne Evansová, matka čtyř dětí, o tom ví své. Získala dokt...

Divadlo

Líza Ďulínková se vrací na jeviště MdB – a opět to bude betálný!

my fair lady 200„Lady ze Zelňáku bude hitem“, „Mošův tah s My Fair Lady se zdařil na výbornou“ nebo „Stanislav Moša se už zařadil mezi naše přední muzikálové režiséry a v Lady to opět stvrzuje přesnou mírou nadhledu i dokonalým vedením herců k bezešvému p...

Film

Dvě televizní zastavení s GODARDEM
ImageRozbořil veškeré konvence, které filmová vyprávění ovládala až do konce 50. let. Původem švýcarský režisér JEAN-LUC GODARD (narozen 1930), nejprve pracující jako filmový kritik, se zapsal do dějin ...