Český král a římský císař Karel IV. s družinou poctí svou návštěvou Břevnovský klášter. Na jeho počest se připravuje velkolepá slavnost plná šermířů, tanečnic, kejklířů a dobové hudby. Na návštěvníky čekají i středověké hry pro děti, ukázky katova řemesla, ukázky středověkého vaření piva, prohlídky kláštera a místního pivovaru, nebo dobové středověké tržiště.
Jedno z nejvýznamnějších duchovních středisek země České ve středověku, nejstarší mužský klášter v Čechách, byl založený roku 993 knížetem Boleslavem II. a biskupem Vojtěchem. Jde o první mužský benediktinský klášter v Čechách, ležící na polovině cesty mezi Pražským hradem a Bílou horou. Podle legendy se název kláštera odvozuje podle břevna, které leželo ve studánce, u níž se Boleslav s Vojtěchem setkal. Podle legendy sv. Vojtěch břevno vytáhl a na památku právě toho setkání založili klášter. V klášteře žila řada vynikajících mnichů. Za husitských válek utrpěl klášter velké škody; roku 1420 klášter zničili táborité.
Obnovený klášter byl do současné podoby přestavěn v letech 1708 - 1745 podle projektu Kryštofa Dienzenhofera a jeho syna Kiliána Ignáce Dienzenhofera. Práce na obnově se účastnili i malíř Petr Brandl. Klášter se vyhnul i josefínským reformám. V roce 1950 byl klášter zabrán komunistickou vládou. V letech letech 1991–1993 byl klášter i kostel opraven; v roce 1997 jej navštívil papež Jan Pavel II.
Pro návštěvníky kláštera je zpřístupněna barokní bazilika sv. Markéty, románská krypta z 11. století a barokní prelatura s Tereziánským sálem.
Středověké slavnosti, místo a datum konání: areál Břevnovského kláštera, 28. května. www.brevnov.cz
(Foto: autor)
< Předchozí | Další > |
---|