Jak vypadala strastiplná cesta za svobodou?
Banner

Jak vypadala strastiplná cesta za svobodou?

Na cestě za svobodou perexSvoboda není samozřejmost. To poznali i naši předkové po roce 1948. Mnozí z nich se rozhodli zkusit štěstí a emigrovat, protože tušili, že nový režim jim nebude přátelsky nakloněný. Jak taková cesta za svobodou probíhala?


Rozhodně nebyla snadná. Svět nebyl na takové množství emigrantů připravený, a tak museli uprchlíci strávit nějaký čas v uprchlických lágrech. Tam organizovali školní výuku i divadlo a vydávali si vlastní noviny a časopisy. K tomuto specifickému stylu života je dohnaly nelehké podmínky.

Seznamte se s téměř zapomenutou kapitolou našich dějin
Knihu Na cestě za svobodou: Češi v uprchlických táborech po únoru 1948 napsal český autor Martin Nekola, který se věnuje psaní literatury faktu zaměřené především na československý exil po únoru 1948 a krajany ve světě. Kromě toho pravidelně přednáší na amerických univerzitách.

Ve své novince se rozhodl zpracovat téměř zapomenutou kapitolu našich dějin a stručně a srozumitelně s ní čtenáře seznámit. Aby pochopil jednotlivé souvislosti, osobně se sešel s pamětníky či jejich potomky a nasbíral cenné reálie, jako jsou například dopisy, letáky a osobní doklady.

Silné osobní výpovědi pamětníků a jejich potomků
I když se jedná o literaturu faktu, je text čtivě napsaný, takže je kniha vhodná i pro lidi, kteří o tomhle tématu nic nevědí. Autor s lehkostí vysvětluje vzniklou situaci a prokládá fakty i osobními výpověďmi pamětníků nebo jejich potomků. A právě tyhle části jsou těmi nejsilnějšími momenty z celé knihy. Jsou autentické, upřímné, mrazivé a vypovídají o něčem, co si dnes už nedokážeme ani představit.

Text vhodně doplňuje spousta černobílých fotografií, které zobrazují místa i lidi, o nichž kniha pojednává. Nechybí ani ukázky různých dokumentů, listin, pohlednic a map, díky nimž je tato kniha komplexním a uceleným svědectvím o nelehké době.

Na cestě za svobodou 1

Na cestě za svobodou: Češi v uprchlických táborech po únoru 1948
Autor: Martin Nekola
Žánr: historie, literatura faktu
Vydáno: Universum, 2020
Počet stran: 192

Hodnocení: 90%

Knižní klub_Na cestě za svobodou


 

PřihlášeníSoutěže

Má cesta za štěstím - autobiografie Mistra

gottPrávě vychází unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech.
SUPRAPHON

V hlavní roli Tomáš Holý a jeho nesnadný život i tragický konec

Český spisovatel, básník a držitel Magnesie Litera – Kosmas Ceny čtenářů za rok 2018 Ota Kars přichází s již druhou knihou o jednom z nejslavnějších českých dětských herců. V hlavní roli Tomáš Holý, tentokrát prostřednictvím krásně zpracovaného grafického románu.
Nakladatelství Argo

Rozhovor

VinCafe: „Zákazníci často odcházejí příjemně překvapení - nejlépe pak s lahvinkou v ruce“

VinCafe 200V dubnu tohoto roku se ve Zlíně otevřelo VinCafe – vinotéka s kavárnou. Dobré víno, výborná káva, lahodně vypadající dezerty, to vše v útulném prostředí ve stylu Provence. VinCafe vede matka s dcerou a my oslovili tu mladší z nich, Patricii Hluští...

Hledat

Videorecenze knih

Vymazlené dítě harfistky Jany Bouškové – sólové album Má vlast

Dokážete si představit harfu jako plnohodnotný sólový nástroj, který dokáže znít jako celý symfonický orchestr? Harfistka Jana Boušková pojala tuto otázku jako výzvu a v průběhu čtyř let upravila vybrané skladby českých velikánů, jakými jsou Smetana, Dvořák a Suk, do zcela unikátní podoby.
Supraphon

Čtěte také...

Otevři zahradu rajskou - Benediktini v srdci Evropy 800 – 1300


Benediktini 200Cílem výstavního projektu je představit v co největší šíři duchovní a materiální kulturu raně a vrcholně středověkých benediktinských klášterů ve střední Evropě a současně vyzdvihnout roli, kterou sehrál tento řád v christianizac...

Z archivu...


Literatura

Nenechte si ujít Dobrovolnici

dobrovolnice perexSpisovatelka Hana Hindráková krátce po vydání její poslední knihy s názvem Karibu Keňa vydává další knihu z afrického prostředí – Dobrovolnice. V tomto článku najdete o čem bude pojednávat, ukázku i po...

Divadlo

Vojtěch Kotek a Václav Kopta si zahrají Jana Wericha

werich perexTvůrci úspěšné inscenace Meda chystají novou premiéru s potenciálem události kulturního léta. Producentka a autorka Daniela Sodomová tentokrát divákům zprostředkuje nekonvenční a v mnohém objevný pohled na život Jana Wericha. Herec, komik, k...

Film

Průvodce nekonečným seriálem

ulice pruvodce serialem 200Na televizních obrazovkách se s ním setkáváme večer co večer po dobu 8 let. A o čem že je řeč? Přeci o seriálu Ulice, který odstartoval své vysílání 5. září 2005 a nadále se těší divácké přízni.