Jak vypadala strastiplná cesta za svobodou?

Jak vypadala strastiplná cesta za svobodou?

Tisk

Na cestě za svobodou perexSvoboda není samozřejmost. To poznali i naši předkové po roce 1948. Mnozí z nich se rozhodli zkusit štěstí a emigrovat, protože tušili, že nový režim jim nebude přátelsky nakloněný. Jak taková cesta za svobodou probíhala?


Rozhodně nebyla snadná. Svět nebyl na takové množství emigrantů připravený, a tak museli uprchlíci strávit nějaký čas v uprchlických lágrech. Tam organizovali školní výuku i divadlo a vydávali si vlastní noviny a časopisy. K tomuto specifickému stylu života je dohnaly nelehké podmínky.

Seznamte se s téměř zapomenutou kapitolou našich dějin
Knihu Na cestě za svobodou: Češi v uprchlických táborech po únoru 1948 napsal český autor Martin Nekola, který se věnuje psaní literatury faktu zaměřené především na československý exil po únoru 1948 a krajany ve světě. Kromě toho pravidelně přednáší na amerických univerzitách.

Ve své novince se rozhodl zpracovat téměř zapomenutou kapitolu našich dějin a stručně a srozumitelně s ní čtenáře seznámit. Aby pochopil jednotlivé souvislosti, osobně se sešel s pamětníky či jejich potomky a nasbíral cenné reálie, jako jsou například dopisy, letáky a osobní doklady.

Silné osobní výpovědi pamětníků a jejich potomků
I když se jedná o literaturu faktu, je text čtivě napsaný, takže je kniha vhodná i pro lidi, kteří o tomhle tématu nic nevědí. Autor s lehkostí vysvětluje vzniklou situaci a prokládá fakty i osobními výpověďmi pamětníků nebo jejich potomků. A právě tyhle části jsou těmi nejsilnějšími momenty z celé knihy. Jsou autentické, upřímné, mrazivé a vypovídají o něčem, co si dnes už nedokážeme ani představit.

Text vhodně doplňuje spousta černobílých fotografií, které zobrazují místa i lidi, o nichž kniha pojednává. Nechybí ani ukázky různých dokumentů, listin, pohlednic a map, díky nimž je tato kniha komplexním a uceleným svědectvím o nelehké době.

Na cestě za svobodou 1

Na cestě za svobodou: Češi v uprchlických táborech po únoru 1948
Autor: Martin Nekola
Žánr: historie, literatura faktu
Vydáno: Universum, 2020
Počet stran: 192

Hodnocení: 90%

Knižní klub_Na cestě za svobodou


 

Přihlášení



Anketa

Která je vaše nejoblíbenější česká vánoční pohádka?
 

Příběh muže, který přežil tři koncentrační tábory a na konci války unikl z hořícího pekla lodě Cap Arcona

Wim prožil dětství v chudé amsterodamské rodině. Když Nizozemsko obsadili nacisté, musel odjet na nucené práce do Německa. Poté, co se situace v jeho práci zhoršila, uprchl zpátky do Nizozemska a nějakou dobu se ukrýval.

Ignis Fatuus je kniha prosycena mytologií a hororovou atmosférou. Na Šumavu už nejspíše chtít jet nebudete

Na Šumavu asi v životě nepojedu. Autorce Petře Klabouchové se vydařil mistrný mysteriózní thriller, místy až horor, který umně vtáhne čtenáře do děje a už ho nepustí. Paní spisovatelka si šikovně pohrává se čtenářem do poslední chvíle jako kočka s myší, takže čtenář do poslední chvíle neví na čem je, vše však má promyšleno do posledního detailu, každá myšlenka má svou perfektně dotaženou pointu.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Myslím, že je určeno pro většinu hudbymilovného publika, říká o svém novém albu RED Tomáš Kympl

tomas kympl200Je dobré si pustit tohle album v klidu, třeba se zavřenýma očima, protože díky tomu oceníte nejen jeho zvukovou bohatost i světové parametry stejně jako tvůrčí potenciál Tomáše Kympla. Barevně rockové jiskření, rámus ve světě ticha, promě...

Dvojalbum Evergreeny Heleny Vondráčkové přináší žánrové vlny a hudební skvosty

V letošním roce, kdy slaví Helena Vondráčková šedesát let pěvecké kariéry a kdy zaznamenala několik nemalých úspěchů, vychází i dvojalbum Evegreeny, jehož podtitul zní 60 let na scéně. Člověk by řekl, že jde o „bestovku“, ale ono je to trošku jinak. I když jde o 160 minut hudby, tentokrát nezní velké Heleniny hity, nýbrž písně, které jste už možná někdy někde slyšeli, ale na nosičích nikdy nevyšly.

Čtěte také...

Jak se daří rukavičkářům v Čechách?

vyroba rukavicVýroba kožených rukavic má v České republice dlouhou tradici, kterou dnes udržuje již jen několik firem převážně rodinného typu. Za Mekku českého rukavičkářského průmyslu můžeme směle považovat Dobříš. I když tamní

Z archivu...


Divadlo

„Herec by měl mít intuici a potřebu něco sdělit“ říká Klára Cibulková

švandovo divadlo cibulkova (3)Krysy jsou všude! Tak by se dalo ve zkratce shrnout ústřední téma hry Krysař, v jehož ukázce, v rámci dne otevřených dveří ve Švandově divadle, ztvárnila roli krysího vymí...

Film

Babycall (Chůvička) aneb když už realitu od představ nerozeznáme

Babycall22 200V těchto lednových dnech jde do českých kin film „Babycall“, který v norsko-německo-švédské koprodukci natočil režisér Pål Sletaune. Získal za něj řadu ocenění a nominací – ceny Amanda Award, Gérardmer Award...