Na zdraví oslavencům! A k jubileu knihu

Na zdraví oslavencům! A k jubileu knihu

Tisk

Jubilanti perexBývá zvykem, že významným badatelům na poli dějin, společnosti i lidského jedince, dále literárním, divadelním, filmovým ( i jiným) historikům a teoretikům – zpravidla v souvislosti s nějakým významným životním jubileem – vycházejí ku jejich poctě různě tlusté svazky. Lze je rozdělit do dvou oblastí: buď shrnují příspěvky oslavencových kolegů a (bývalých) žáků nebo naopak seřazují oslavencovy dosud roztroušené, a tudíž obtížně dostupné stati do jedné knihy.

 


Nakladatelství Lidové noviny nyní vydalo dvě publikace, náležící k oběma eventualitám. K prvně jmenované možnosti řadím Rudolfovo číslo, opatřené naprosto výmluvným podtitulem: Rudolfu Procházkovi k 65. narozeninám kolegové a přátelé. Hned úvodní vzpomínková črta dokládá, jak výjimečnou osobností byl přední brněnský archeolog Rudolf Procházka, ochotný pomoci začínajícímu adeptu kopání a převracení zeminy odbornou radou i nenápadnou přímluvou.

Jak vypadala středověká města a jak se v nich žilo
Knihu otevírá jedna Procházkova studie o středověké urbanizaci v důležitých českých i polských městech (Praha, Brno, Chrudim, Hradec Králové, Štětín, Gdaňsk, Vratislav), provázená řadou názorných mapek. Text objasňuje, co všechno lze vytěžit z archeologického průzkumu, zvláště poznání, jakým způsobem se šířila zástavba, jak se měnily stavební prvky, kde nacházela prvotní tržiště. Cenná je obrazová příloha, ať již nabídne mapky a plány nebo barevné fotografie.

Jubilanti Praha za Lucemburku

Zařazená „čísla“ ve smyslu zhruba dvacetistránkových příspěvků se jednak vyznačují zobecňujícím, často výčtovým nadhledem, jednak zpracovávají konkrétní lokality či předkládají případové studie. Tak se dovíme o možné spolupráci (ale také rivalitě) mezi blízkými obory, jakými jsou archeologie založená na průkaznosti vykopávek a historie těžící z písemných (obrazových, sochařských, architektonických…) zdrojů. Středověké město – kdysi mu věnoval obsáhlou monografii František Hoffmann – tak může být pojato jako výzva k mezioborové komparaci, ale také jako předmět průzkumu, třeba dávných předměstí vysunutých před hradby nebo soužití středověkých měšťanů a venkova, eventuálně vesnic, která mnohdy města vlastnila (jako tomu bylo např. v případě jihočeského Písku).

jubilanti 2

Pak následují črty vztažené ke konkrétním lokalitám – Praze se věnuje hned několik autorů, kteří se zabývají vztahem mezi chudinou a boháči, případně se zajímají o rozvoj metalurgie, zpracovávání železných i neželezných kovů. Stranou nezůstává ani Brno (s nahuštěním řemesel) a Plzeň, jejíž vývoj je sledován v průběhu bezmála pěti staletí. Osobně bych však upřednostnil Šlézarovu čtivou stať o posunech mocenských center od knížecího hradu až k právnímu městu. Na Moravě se to týká nejen Brna a Jihlavy, ale rovněž Olomouce, která se tentokrát ocitá v centru pozornosti.

Co prozrazují dávné kroniky a jiné dobové texty
Druhá kniha se nazývá Amica chronistarum (věřím, že laskavý čtenář si toto latinské sousloví sám přeloží) a je věnována profesorce Marii Bláhové k životnímu jubileu, jak praví podtitul. Profesorka Bláhová je dlouhodobě spojená s Katedrou pomocných věd historických na Filosofické Fakultě University Karlovy. Její odborný přínos za uplynulé půlstoletí spočívá ve zpřístupňování středověkých českých kronik i psaní vysvětlujících komentářů k nim. Také překládala z latiny. Do dějin svého oboru se zapsala zejména knihou Historická chronologie.

Ve dvanácteru otištěných studií, jejichž délka kolísá mezi deseti až třiceti stranami, se obírala hlavně středověkými kronikami i jinými písemnostmi, které vnímá jako cenný zdroj informací. Bláhová se tak postupně dotkne předhusitských pramenů, prozkoumá rýmované kroniky jako historický zdroj, přiblíží středověké panovnické katalogy a rodopisy, zabývá se českými knihovnami přemyslovského období, samozřejmě vesměs rukopisnými, protože knihtisk ještě nebyl vynalezen. Ale vedle těchto statí, povětšinou – a použiji slovo dosti ošklivé – školometských, někdy nudně popisných či výčtových, pro běžného čtenáře obtížně stravitelných, nalezneme také čtenářsky přitažlivější články. Mám na mysli třeba zamyšlení, zda ke vzdělání měly přístup i nižší společenské vrstvy, jak v přemyslovských Čechách bylo organizováno vzdělávání, jaké se vyskytovaly školy. A zajímavé je rovněž pojednání o vývoji špitálů v tehdejší Evropě, zvláště pak příběh toho nejstaršího v Praze.

jubilanti

Na zveřejněných textech je zřetelné, že paní profesorka asi nikdy nepomýšlela, že by je někdy měli číst i jiní čtenáři než ti, kteří holdují mluvě odborných historických časopisů nebo úzce specializovaných sborníků, jeden příspěvek je dokonce ponechán v původním německém znění. Od toho se odvíjejí úskalí laického náhledu, který s autorkou stěží může držet krok. Tento postřeh ostatně do značné míry platí i pro Rudolfovo číslo, v názvu si trochu samoúčelně pohrávající s podobně znějícím Ludolfovým číslem neboli matematickou konstantou π, která se - jak si ještě pamatujeme ze školy - rovná číslu 3,14159265359 (atd.). A jak seznají nejen mnozí rodiče předškolních dětí, ale také Japonci, výslovnostní splývání hlásek „r“ a „l“ není až tak výjimečné…

Irena Loskotová (ed.): Rudolfovo číslo. Rudolfu Procházkovi k 65. Narozeninám
Ve spolupráci s Archeologickým ústavem AV ČR, Brno, Masarykovou univerzitou a Archaiou Brno, z.ú. vydalo Nakladatelství Lidové noviny, Praha 2021. 284 strany
Hodnocení: 80 %
Foto: kniha, https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Nuremberg_Chronicle_illustrations_f_221-230#/media/File:Nuremberg_chronicles_-_praha.png
Odkaz na knihu: www.nln.cz/knihy/rudolfovo-cislo/

Josefína Knoblochová, Ivana Ebelová (eds.): Amica chronistarum. Věnováno profesorce Marii Bláhové k životnímu jubileu.
Ve spolupráci s Filozofickou fakultou Univerzity Karlovy vydalo Nakladatelství Lidové noviny, Praha 2021. 243 s.
Hodnocení: 70 %
Foto: kniha
Odkaz na knihu: https://www.nln.cz/knihy/amica-chronistarum-venovano-profesorce-marii-blahove-k-zivotnimu-jubileu/


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Nejen českou premiéru komedie M.A.S.H chystá Vršovické divadlo MANA, říká Věra Mašková

mana 200Rozvolňování po éře covidové pandemie je znát na koncertech, klubech a divadlech. Konečně! Také Vršovické divadlo MANA připravilo program, které nabídne třeba už v červnu na Letní scéně v Heroldových sadech. "Doufám, že našim divákům nabídneme to, co ...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Konference Quo Vadis III. - jak pečujeme o historické interiéry

200histNárodní památkový ústav ve spolupráci s Národním muzeem, Asociací majitelů hradů a zámků a Českým národním komitétem ICOMOS uspořádali 3. ročník mezinárodní konference Mosty mezi hrady a zámky — Quo Vadis, zaměřenou letos na péči o historické interiéry a...

Z archivu...


Literatura

Klukovská léta Zdeňka Svěráka

200litNejnovější knížka Zdeňka Svěráka rozhodně čtenáře nezklame. Zdeněk Svěrák navazuje na tradici velkých vypravěčů malých příběhů, jako byl František Nepil, Miroslav Horníček nebo Karel Poláček. Vytvořil si svůj vlastní, pro něj charakteristický styl. Jeho ...

Divadlo

Muzikál Pomáda

Pomada 200

K celosvětovým oslavám 40. výročí premiéry legendárního amerického muzikálu Pomáda na newyorské Broadwayi se připojila i stověžatá Praha a ta...

Film

Jak probíhaly boje o smýšlení publika

Infoboj 200Každý režim, mocenské seskupení či nejšířeji civilizační okruh sleduje dva základní cíle: jednak hájí a vychvaluje sám sebe, jednak zlehčuje a odsuzuje případné protivníky, ať již je nachází ve svém vlastním prostoru, nebo mimo něj. Platilo to ...