Tanec je vášeň

Tanec je vášeň

Tanec je vášeňMilujete tanec? Celým tělem i duší? Pak je právě pro vás určena nová publikace tří autorů Jitky Škápíkové, Milana Degena a Zdeňka Chlopčíka s příznačným názvem Tanec je vášeň. Co všechno v knize najdete?

 

O knize Tanec je vášeň:

Větší obrazová publikace je nabitá informacemi i doprovodnými ilustracemi a fotografiemi. Přečíst si můžete takřka o všem zajímavém, co se tance týká. Kniha přibližuje taneční historii, a to od magických rituálů pravěkých lovců až po současné moderní tance. Dozvíte se jaké druhy tanců existovaly, odkud pocházelo jejich pojmenování, nechybí ani portréty významných tanečníků v historii lidstva. Publikace vás tak chronologicky provede celou historií tance od jeho samotného počátku, přes různé taneční styly až po současnost. Představí vám moderní tanec, hudbu a typické taneční písně, osobnosti tanečního světa, sportovní tanec, tanec ve filmu a podobně.

Nechybí ani společenská etiketa, historie prvních plesů a bálů, co se nosilo, co se tančilo, co se hrálo, jaká byla pravidla co se týká oblékání a tak dále. V závěru knihy je i zmínka o populární taneční soutěži Stardance a představení všech tří autorů. Tanečník Zdeněk Chlopčík knihu také prokládá svými postřehy, příběhy a vzpomínkami.

Anotace knihy:

Tanec je fenomén, který provází lidstvo od nepaměti a nezná hranic. Výpravná obrazová publikace zachycuje dějiny tance od dávné historie, zaznamenané na pravěkých jeskynních malbách, přes putování po hradech a zámcích i venkovských slavnostech a hospodách až po společenské tance ve dvacátém století a tradici plesových sezon. Přibližuje taneční specifika jednotlivých kultur, všímá si, které tance zanikly, které přežily a proč, jaké byly nejoblíbenější tance v české kotlině a jak se proměňovala pravidla etikety. Nechybí ani medailonky známých osobností a pohled do zákulisí s řadou barvitých příhod a zajímavostí.

Hodnocení knihy:

Protože i já patřím mezi velké milovníky tance, knihu jsem ocenila jako úžasný skvost, jež mi může zprostředkovat spoustu zajímavých informací z tanečního světa, o kterých jsem dosud nevěděla. Baví mě historický a dokumentární ráz knihy, ráda se dozvídám něco nového. Kniha má i zajímavou grafiku, je plná obrázků, ale text na černém pozadí, který se místy v knize objevuje, se mi špatně četl.

O autorech:

Jitka Škápíková – scenáristka, spisovatelka a režisérka, autorka spousty dokumentů, inscenací a knih
Milan Degen – tanečník, pedagog a publicista, odborník na step a autor mnoha publikací
Zdeněk Chlopčík – tanečník, pedagog, mistr republiky v latinskoamerických tancích, porotce soutěže Stardance

Tanec je vášeň

Název knihy: Tanec je vášeň: Lehkým tanečním krokem od historie až po současnost
Autoři: Jitka Škápíková, Milan Degen, Zdeněk Chlopčík
Počet stran: 208
Nakladatelství: Universum/ Euromedia Group
Rok vydání: 2021
Hodnocení: 95 %

https://www.euromedia.cz/tanec-je-vasen/kniha/12799/


 

PřihlášeníSoutěže

Umělkyně světových parametrů mají kromě talentu vždy něco navíc

Mám rád umělce, ale nejvíc asi ty, kteří něco umějí, a přitom si na nic nehrají. Vypadá to jako protimluv, ale možná mi rozumíte. A pak mám rád umělkyně, které – ačkoliv jsou talentované, inteligentní a krásné – mají ještě něco navíc. Kromě talentu, půvabu a kouzla osobnosti disponují schopností zaujmout ve více směrech.

Herečka Bára Lukešová v rozhovoru o svém otci a pražské výstavě jeho filmové tvorby

Výběr z realizovaných i nerealizovaných návrhů filmového architekta Rudolfa Lukeše (1923 – 1976) přinese výstava v galerii Lucerna. Očekávaná expozice nazvaná „Rudolf Lukeš – Filmové návrhy“ bude otevřena od 5. října a potrvá do 9. listopadu. O připravované výstavě je i rozhovor s dcerou tohoto filmového kumštýře, divadelní, filmovou a televizní herečkou Bárou Lukešovou.

Rozhovor

Kytarista německé skupiny Xandria: „Dostáváme se na level, který od nás lidé opravdu očekávají!“

xandria marco 200Německá skupina Xandria servíruje symfonický metal v čele s novou vokalistkou Manuelou Kraller. Nejen na ni a jejich poslední desku Neverworld´s end jsme se zeptali kytaristy a kláves...

Hledat

Videorecenze knih

Příhody telátka potěší malé poplety i rodiče

Ve vydavatelství Radioservis vyšla audiokniha Příhody telátka poplety určená pro malé děti, ale určitě pobaví a potěší i dospělé.
Radiotéka

Čtěte také...

Jaké mají historikové potíže při výkladu dějin

historikove perexSvatava Raková (*1947), mnohaletá ředitelka Historického ústavu, patří mezi přední znalce novodobých dějin, dlouhodobě se zabývá jak anglickou kolonizací severní Ameriky, tak ranými dějinami USA. A rovněž zkoumá proměny historického bá...

Z archivu...


Literatura

Na Česko se řítí další Rudiš!

narodni trida rudis 200Nakladatelství Labyrint vydá 15. června novou knihu mladého českého prozaika Jaroslava Rudiše s názvem Národní třída.

...

Divadlo

Láska ke třem pomerančům: komedie plná vitamínů

laska ke trem pomerancumDivadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten uvede zcela novou kouzelnou pohádku plnou vitamínů na Malé scéně ABC. Hru podle nového překladu scénáře Carla Gozziho zrežír...

Film

„Když se pořád snažíš udržet na správné cestě, je příjemné si dát pauzu.“

ten koho se bojis200Ani první listopadový čtvrtek se neobešel bez severského filmu, který promítal Skandinávský dům. Zájemci o notnou dávku dramatu nesměli chybět v Komorním kině Evald, aby se podívali na ubíhající dny běžné dánské rodiny. Tedy a...