V roce 1977 vyšel první svazek UMĚLECKÝCH PAMÁTEK, ambiciózního uměnovědného cyklu encyklopedických knih, které nejprve přiblížily pamětihodné objekty v Čechách, poté též na Moravě a Slezsku jakož i v Praze. Zatímco první čtyři svazky věnované místům v Čechách byly reaktivně útlé, dohromady dosáhly přibližně 2400 stran, byl tento rozsah později mnohonásobně překročen. Vždyť jen Praze – tedy jedinému, byť největšímu městu – bylo věnováno bezmála pět a půl tisíce stran!
Poslední díly, které popisovaly Velkou Prahu, jsme hodnotili ZDE a ZDE. V roce 1994 si čtenáři mohli prohlédnout první část Uměleckých památek Moravy a Slezska. Druhá následovala o pět let později. A pak nastala více než dvacetiletá průrva; až letos vyšel třetí (dvojsvazkový) díl zahrnující lokality začínající pouhými dvěma písmeny - O a P. Dlužno ovšem dodat, že zachycuje rozlehlá města s mnoha památkami (Olomouc, Ostrava, Prostějov, Přerov…). Texty, poprvé prokládané mnoha barevnými obrázky, pokryly 1239 stran. A není divu, vždyť jen Olomouc si vyžádala zhruba 250 stran popisu. Doufám, že na další knihy budeme čekat kratší dobu než celá desetiletí. A protože pojednání dospěla k mnohem větší podrobnosti, než tomu bylo na počátku zvykem, možná by stálo za úvahu, přepracovat úvodní Umělecké památky Čech, navíc přece jen poplatné normalizačnímu období, kdy byly připravovány.
Obdivuhodný projekt s pochybným přístupem
Jednotlivá hesla popisují celkem 267 sídelních celků – měst, městeček a vesnic – a přibližují nejen architektonický odkaz (kostely, paláce i pozoruhodné domy) včetně drobných užitkových staveb (např. kašny), ale také památky sochařské (počítaje v to trojické i mariánské sloupy, vztyčované v pobělohorském období), výtvarné doklady apod. Postihuje sbírkové fondy archivů, galerií a knihoven. Každé heslo uzavírá soupis směrodatné (zejména poválečné) literatury, která se k danému tématu vztahuje. Také obrazová složka je mimořádná: obsahuje přes 2000 fotografií a přes 350 kreseb, nejčastěji plány staveb, ale i celých osad, přetiskovány jsou i cenné archivní materiály. Za důležité považuji, že autoři (editory výsledné podoby jsou Bohumil Samek a Kateřina Dolejší) se nespoléhali jen na dosavadní poznatky či zjištění, ale znovu je ověřovali vlastní obhlídkou.
Na knize je obdivuhodné množství pečlivosti, která musela být vynaložena, aby získala podobu, v jaké je předkládána. Avšak trochu pozornější čtenář snadno postřehne, že některé „nežádoucí“ přestavby (třeba na přiloženém snímku zobrazený olomoucký orloj, který současnou podobu získal až počátkem 50. let v souladu s tehdy vládnoucím třídním náhledem) postrádají podrobnější výklad i fotodokumentaci. Takové přehlížení považuji za vážný nedostatek, kterého by se publikace tohoto druhu měly vyvarovat. Měly by proporčně popsat veškeré jevy, které se staly součástí odkazu minulosti dávné i nedávné, aniž by se vnášela ideologická předpojatost - jen s převráceným hodnotovým znaménkem, než tomu bylo za komunistického režimu.
Umělecké památky Moravy a Slezska O/P - Bohumil Samek, Kateřina Dolejší (eds.)
Vydalo Nakladatelství Academia, Praha 2021. Dva svazky - 620 + 619 stran.
Hodnocení: 90 %
Foto: kniha, Kudy z nudy - Olomoucký orloj s figurkami proletářů
Umělecké památky Moravy a Slezska 3. O/P 2 svazky — Academia
< Předchozí | Další > |
---|