V nebi je pusto

V nebi je pusto

Tisk

V nebi je pustoKnih o holocaustu není zrovna málo. A rozhodně je to dobře. O tom by se mělo vědět, mluvit, psát. Jednou z pozoruhodných knih s židovskou tématikou je V nebi je pusto Avroma Bendavida-Vala. Tento dokumentární román přibližuje osudy obyvatel židovského městečka a je to opravdu čtení, které vzbuzuje emoce. Publikaci vydalo nakladatelství Prostor, finančně ji podpořilo i ministerstvo kultury ČR a byla vydána za finanční podpory Nadace židovské obce v Praze.

„V nebi je pusto představuje dokonalou historii dokonalého místa. Zdá-li se vám mnohem vybájenější než můj román nebo než jakýkoliv román, který jste kdy četli, pak snad pro duchaplnost Trochenbrodu, krutost holokaustu a neochvějné pátrání Bendavida-Vala po osudech, jež dokáže věrně podat. Jeho přísně reportážní publikace občas připomíná sci-fi, občas magický realismus, občas thriller a neustále tragédii. Možná i vás budou nejvíce dojímat pasáže, které nejsou nijak smutné.“

úryvek z předmluvy Jonathana Safrana Foera, autora románu o Trochenbrodu s názvem Naprosto osvětleno

Anotace knihy:

Městečko Trochenbrod, v polštině Zof­jówka, se od většiny podobných míst ve východní Evropě lišilo pouze tím, že jeho obyvatelé byli až na výjimky Židé a mluvili jidiš. Tehdy jediné samostatné židovské městečko rostlo a vzkvétalo uprostřed lesa volyňského vojvodství. V září 1939, po sovětské invazi do Polska, byla Zofjówka začleněna do Ukrajinské sovětské socialistické republiky a přejmenována na Sofijovku. O dva roky později ji nacistické Německo anektovalo pod novým germanizovaným názvem Trochenbrod. Její obyvatelé byli povražděni, domy srovnány se zemí a všechny zbylé stopy odstraněny po návratu sovětské moci. Tam, kde kdysi stály ulice, tržiště, synagogy, parky a hřbitovy, zůstala jen tráva.

Nacisti ani komunisti však nedokázali zničit ducha místa, jež nadále žilo v příbězích a legendách o malém kousku nebe, ukrytém hluboko v lese. K jeho nesmrtelnosti přispěla dokumentární próza Avroma Bendavida-Vala V nebi je pusto (2010).

Americký ekonom Bendavid-Val, syn jednoho z přeživších obyvatel Trochenbrodu, řadu let pátral v historii zmizelého města a shromažďoval informace o životě svého lidu, o jeho zvycích a kultuře. Výsledkem je podmanivý obraz štetlu od založení na začátku 19. století přes jeho zkázu až do dnešních dnů, kdy existuje už jen jako vzpomínka.

Kniha vychází s dojemnou a krásně napsanou předmluvou Jonathana Safrana Foera, jenž k nevelkému a rozmanitému souboru knih věnovaných Trochenbrodu přispěl románem Naprosto osvětleno (2002).

O autorovi:

Avrom Bendavid-Val (*1942), washingtonský rodák, pracoval více než čtyřicet let jako odborník na hospodářský rozvoj a ochranu životního prostředí v Americe a v chudých zemích. Během své kariéry cestoval a pracoval v mnoha oblastech Afriky, Asie, východní a střední Evropy a Blízkého východu a vydal ve svém oboru několik knih. Když v roce 1997 pracoval v Polsku, navštívil místo vyhlazeného města Trochenbrod, odkud pocházel jeho otec i další židovští předkové. Na základě této zkušenosti se stal vášnivým badatelem ve stotřicetileté historii města, aby posléze napsal dokumentární prózu V nebi je pusto. Objevování ztraceného města Trochenbrodu.

Hodnocení knihy:

Knížka má duši. Upoutá už velice pěkná obálka přibližující starobylou atmosféru. Nechybí množství dobových fotografií, dokumentů a map. Předmluva Jonathana Safrana Foera je nádherná a dojemná. Publikace je velmi propracovaná, bohatá na informace a obrazový materiál, přehledná. Vzadu najdeme slovníček jidiš, historii Trochenbrodu chronologicky v datech, zdroje, poděkování a obrazovou přílohu. V úvodu zase báseň, věnování, úvod a jak vznikla kniha, předmluvu. Z knihy se dozvíte spoustu cenných informací z historie, jak lidé žili, zážitky, příběhy, vzpomínky rodiny autora. Přečíst si můžete životní osudy, i s daty, mnoha konkrétních lidí, kteří nebyli beze jména… Kniha je hezky dokumentárně zpracovaná a je to velmi cenné historické svědectví. Dozvíte se spoustu zajímavého, ale je jasné, že to opravdu není veselé čtení…

Ukázka z knihy:

Dokud bylo teplo, trávili jsme čas venku. V jednu chvíli se tatínek s ostatními rozhodli, že se přesuneme do mokřadů s hustým porostem, kde podle nich bylo nejbezpečnější místo. Postavili nad vodou plošinu z kmenů, kde jsme trávili všechen čas. Jenom v noci jsme vycházeli sehnat něco k jídlu - většinou já, protože u kluků by podle obřízky poznali, o koho se jedná, kdyby je chytili a sundali jim kalhoty. Já měla malou panenku a s tou jsem chodila hledat něco k snědku po dvorcích a sadech okolních vesnic. Abych trefila zpátky, tleskala jsem - to zní podobně jako noční zvuky lesních zvířat. Když jsem zatleskala, zatleskali i naši, a tak mě navedli k plošině i s tím málem, co jsem schrastila - pár jablek, kousek chleba, co jsem kde našla nebo dostala. Tak jsme žili, tím jsme se živili. Na pití jsme sbírali dešťovou vodu do rendlíku a někdy jsme dokonce pili i z močálů, když nebylo zbytí - měli jsme takovou žízeň, že jsme neměli na vybranou. A jen jsme tam seděli a neměli jsme co dělat.

Název: V nebi je pusto
Autor: Avrom Bendavid-Val
Překlad: Kateřina Klabanová
Počet stran: 256
Nakladatelství: Prostor
Rok vydání: 2021
Hodnocení: 100 %

V nebi je pusto

http://www.eprostor.com/cz/katalog-titulu/v-nebi-je-pusto.aspx?referrerID=42


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Nejen českou premiéru komedie M.A.S.H chystá Vršovické divadlo MANA, říká Věra Mašková

mana 200Rozvolňování po éře covidové pandemie je znát na koncertech, klubech a divadlech. Konečně! Také Vršovické divadlo MANA připravilo program, které nabídne třeba už v červnu na Letní scéně v Heroldových sadech. "Doufám, že našim divákům nabídneme to, co ...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Čtěte také...

Tradiční Dny lidové architektury na severu Čech

architektura 200V sobotu 16. července začnou v Lipové na Děčínsku letošní Dny Lidové architektury Čech, Moravy a Slezska. Oslavy jsou letos zaměřené především na tzv. podstávkové domy českého Švýcarska a Šluknovska.

...

Z archivu...


Literatura

Zásadní rozhodnutí: Budu koníkatel, nebo podnikatel?

handmade-byznys perexPřed dilematem, zda jen provozovat svého koníčka, nebo skutečně podnikat, se v jistém čase octla i Hana Konečná, autorka knížky Handmade byznys, stejně jako všechny další nynější podnikatelky, které ručně vyrábějí, jež do ní se...

Divadlo

Inscenace Leviatan a Everyman uvede Ensemble Opera Diversa v brněnské Staré radnici

barton perex divadloRenomované hudební těleso Ensemble Opera Diversa uvede v pondělí 17. prosince v 19. 30 hodin ve freskovém sále brněnské Staré radnice inscenace Leviatan a Everyman. V obou vytvořil hlavní role dnes už pražs...

Film

TITANIC ve 3D. Překvapí nás?
ImageŽelezný obr: Už jenom ze samého jména Titanic by nás všechny mělo zamrazit. Vždyť loď nesoucí toto vystihující jméno patřila mezi nejluxusnější a největší parníky své doby. Její neuvěřitelná ...