Belgravia potěší milovníky Panství Downton

Belgravia potěší milovníky Panství Downton

BelgraviaRomán Belgravia, který vydalo nakladatelství Jota je knižní předlohou stejnojmenného britského seriálu od tvůrce Panství Downton, herce Juliana Fellowese. Své dílo poprvé vydal v roce 2016, šestidílný seriál natočil režisér John Alexander v roce 2020. Máte se na co těšit!

O čem kniha je

Vydejte se do světa britské aristokracie 19. století! Poznejte její lesk i odvrácenou stranu, přepych panského života vykreslený do posledního detailu vévodkyniných šatů a účesu stejně jako neurvalost hráčských doupat a přístavních krčem. Historický román, vztahové drama a detektivní thriller, to vše je Belgravia, klenot z pera autora seriálu Panství Downton a filmu Gosford Park.

Sophia a Edmund spolu protančili celý večer. Bál u vévodkyně z Richmondu však přeruší špatná zpráva: Napoleon Bonaparte se blíží a britské vojsko se mu musí postavit. Mladým milencům se v té chvíli obrátí život vzhůru nohama. Co se té noci odehrálo? Ať už to bylo cokoli, i po pětadvaceti letech, kdy začne tajemství vyplouvat na povrch, nedá jistým členům vyšší společnosti spát.

Julian Fellowes, autor Panství Downton a dalších oceňovaných scénářů, nás zve do Londýna 19. století mezi společenskou smetánku. Rodiny z nejvyšší aristokracie, které nemají své bohatství a tituly komu odkázat; rodiny sice urozené, ale bohaté jen potomstvem, které musí ve sňatku hledat zajištění; a rodiny nově zbohatlých podnikatelů, toužící po vzestupu mezi šlechtu, která na ně hledí skrz prsty. Osudy, vztahy a intriky všech se protnou v paláci na Belgravském náměstí, v přepychových salonech panstva i skromných komůrkách služebnictva. Toto vše Fellowes důvěrně zná a vykresluje před čtenáři do nejmenších detailů.

Na své si přijdou ti, které přitahuje líc i rub životního stylu britské aristokracie, především však všichni milovníci dobrých příběhů. Společně budeme držet palce sympatickým hrdinům, aby úspěšně zdolali nástrahy společenských konvencí, překazili zákeřné spiknutí a dočkali se štěstí, které může mít velmi překvapivou podobu.

Napsali o knize

„Příběh plný života se odvíjí s napínavostí thrilleru... Chytrá četba, která vtáhne čtenáře do děje a brilantně evokuje dávno minulou dobu.“
Fanny Blake, Woman & Home

„Belgravia je hravá jízda na Fellowesovo oblíbené téma: společenské vrstvy... Pravděpodobně pobaví mnoho lidí.“
Sunday Times

„Parádní začátek s milostným románkem napříč společenskými vrstvami. Úchvatný čtenářský zážitek jedenadvacátého století, který navazuje na literární tradici románů vydávaných na pokračování... Úžasný nový příběh.“
Mail on Sunday

„Julian Fellowes vrací do života příběhy vydávané na pokračování... Tento historický román odehrávající se v londýnských palácích čtyřicátých let devatenáctého století je plný tajemství.“
Good Housekeeping

„Průlomové dílo.“
Telegraph

„Jednoduše báječné čtení. Fellowes je jako obvykle vtipný a dokáže dokonale zachytit všechny ty starší, kultivované dámy z vyšších vrstev... Moderní klasika, která uspokojí všechny fanoušky Panství Downton.“
Daily Express

Kdo je Julian Fellowes

Když se řekne Julian Fellowes, miliony fanoušků vykřiknou: „Panství Downton!“ a další si vybaví scénáristického Oscara za film Gosford Park. Fellowes, narozený r. 1949 v rodině britského diplomata v Egyptě, ale začínal před kamerou. Jako herec se objevil mimo jiné v bondovce Zítřek nikdy neumírá, především však ve filmech Červený bedrník nebo Jana Eyrová. Seriál Panství Downton, natáčený britskou televizní společností ITV v letech 2010–2015, získal vedle jiných ocenění 16 cen Emmy, tři Zlaté glóby a hlavně nespočetná srdce příznivců po celém světě včetně Česka. Vedle televizních a filmových scénářů vytvořil Fellowes i tři divadelní muzikály.

Romantické příběhy publikoval už v 70. letech, tehdy ovšem používal pseudonym Rebecca Grevilleová. Pod vlastním jménem debutoval r. 2004 románem Snobové (2004) ze světa soudobé britské šlechty. Po knize Past Imperfect (2009) přichází r. 2016 vydání Belgravie na pokračování pro mobilní aplikace; r. 2020 Fellowes tento román adaptoval jako televizní seriál. Ve své tvorbě maximálně dbá na autenticitu a spolupracuje s historiky, aby jeho díla co nejpřesněji vystihovala období, do něhož jsou situována.

V roce 2011 byl povýšen do šlechtického stavu, stal se doživotním baronem ze Západního Staffordu a členem britské Sněmovny lordů. Kromě umělecké a politické dráhy se věnuje práci v mnoha dobročinných organizacích. Se svou ženou Emmou Kitchenerovou má syna Peregrina.

Ukázka z knihy

Ten výdaj byl nepříjemný, ale když později odpoledne ležel nahý a uspokojený na posteli, byl nucen připustit, že Susan za to stojí. Zřídka narazil na tak vášnivou milenku. Většina žen, se kterými spal, ho otravovala neustálými obavami o možné početí a nevyhnutelný skandál, který by to s sebou neslo, ale zdálo se, že Susan Trenchardovou takové starosti netrápí. Byla poddajná a ke všemu ochotná, a to se Johnovi velmi líbilo.

(...)

Susan tušila, že nadešel čas nějaké žádosti, možná o laskavost, možná nějaký rozkaz. Už ho znala. Znala jeho sobectví. Znala jeho nenasytnost. A přesto, když byla na cestě sem, cítila, jak jí srdce buší v hrudi. Nebyla si jistá, jestli je to láska anebo chtíč, ale bylo to mnohem víc, než kdy cítila s Oliverem. A tak čekala na rozkazy. Vyhoví mu, když to bude v její moci.

Pozoroval ji. „Musím si dát pozor. Začínám tě mít rád.”

Hodnocení knihy

Kniha je obsáhlá, ale pokud si najdete čas a ponoříte se do té správné aristokratické atmosféry, bude vás bavit. Pokud patříte mezi milovníky Panství Downton jako já, určitě vás ani tento příběh nezklame.

Belgravia

Název: Belgravia
Autor: Julian Fellowes
Překlad: Simoneta Dembická
Žánr: román
Počet stran: 446
Nakladatelství: Jota
Rok vydání: 2021
Hodnocení: 90 %

https://www.jota.cz/belgravia


 

PřihlášeníSoutěže

Hana Zagorová dokázala oživovat písničky, byla v nich krása, oduševnělost a poetika

I kdyby nazpívala třeba jen třetinu toho, co ve své kariéře Hana Zagorová skutečně natočila, tak by byla pořád tou milovanou zpěvačkou. I když nevyzpívala tři oktávy, uměla chytit za srdce, zaujmout. Už od svých uměleckých začátků dokázala oživovat písničky. Textem, výrazem, atmosférou a pak ještě čímsi, co v sobě nemá každý zpěvák.

Bouřlivé ticho po pobřežní cestě

Po tisícikilometrové Jihozápadní pobřežní cestě se manželé Raynor a Moth snaží vrátit k normálnímu životu a zase žít mezi čtyřmi zdmi. Jenže to pro ně není vůbec jednoduché. Raynor bojuje se strachem z lidí i z budoucnosti a Moth vzdoruje postupující nemoci. Ale postačí neuvěřitelné gesto někoho, kdo si přečetl o jejich putování a ztrátě domova, a znovu se v nich probudí síla a odhodlání.
Kazda
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

Jitka Ludvíková: „Nejsem sériový vrah, jsem jen spisovatelka. Asi si to budu muset nechat napsat na schránku.“

jitka ludvikova 200Jitka Ludvíková se narodila v roce 1981 v Jindřichově Hradci. Vystudovala Právnickou fakultu Západočeské univerzity v Plzni. Šeď právnického života si zpestřuje psaním knížek, které jsou plné laskavého humoru, jenž přináší čten...

Hledat

Odvážná rebelka, která jako jediná může zachránit království

Malá Mia je sirotek žijící ve středověkém městě, v němž zná každý kout. Je samostatná a velmi vynalézavá, a tak se jí a jejím třem lasičkám daří přežít na ulici, a to zejména díky krádežím jídla. Jednoho dne Mia prchá před strážemi a narychlo se převlékne do princeznovských šatů.
Kazda

Čtěte také...

8. června snad už pršet nebude: Odkud se bere Medardův déšť?

pranostiky 200Lidé odedávna pozorovali dění v přírodě během celého roku, a protože si všimli, že se některé věci opakují nebo mezi nimi existují souvislosti, začali svá pozorování předávat ústně v podobě nejrůznějších pranostik. Díky tomu byli schopni př...

Z archivu...


Literatura

Ladislav Tunys: Hvězdy, které nezhasnou aneb Jak jsem je poznal.

hvezdy  ktere nehasnou ladislav tunys Nejsem a nikdy jsem nebyla příznivcem vyhledávání senzací týkajících se osobností společenského a kulturního života. Přesto, nebo možná právě proto, občas sáhnu po knížce, u které mám pocit, že nehledá jen s...

Divadlo

Zdenek Merta u klavíru v Brně

Merta perexNa činoherní scéně Městského divadla v Brně bylo ve středu 22. ledna zase plno. Jak jsem se rozhlížel po hledišti, nenašel jsem jediné sedadlo prázdné. Když jsem se o přestávce zase rozhlédl, tak jsem konstatoval, že naprostá většina diváků byla v...

Film

Tohle je válka! Romantika v akčním hávu
ImageJak to vypadá, když se dva nejlepší kamarádi, oba špičkoví agenti CIA, zamilují do jedné dívky? Není to sice přímo příběh ze života, se kterým bychom se mohli ztotožnit, ale své diváky si určitě najde. Jedná o snímek, který sice neurazí, ale a...