Belgravia potěší milovníky Panství Downton

Belgravia potěší milovníky Panství Downton

Tisk

BelgraviaRomán Belgravia, který vydalo nakladatelství Jota je knižní předlohou stejnojmenného britského seriálu od tvůrce Panství Downton, herce Juliana Fellowese. Své dílo poprvé vydal v roce 2016, šestidílný seriál natočil režisér John Alexander v roce 2020. Máte se na co těšit!

O čem kniha je

Vydejte se do světa britské aristokracie 19. století! Poznejte její lesk i odvrácenou stranu, přepych panského života vykreslený do posledního detailu vévodkyniných šatů a účesu stejně jako neurvalost hráčských doupat a přístavních krčem. Historický román, vztahové drama a detektivní thriller, to vše je Belgravia, klenot z pera autora seriálu Panství Downton a filmu Gosford Park.

Sophia a Edmund spolu protančili celý večer. Bál u vévodkyně z Richmondu však přeruší špatná zpráva: Napoleon Bonaparte se blíží a britské vojsko se mu musí postavit. Mladým milencům se v té chvíli obrátí život vzhůru nohama. Co se té noci odehrálo? Ať už to bylo cokoli, i po pětadvaceti letech, kdy začne tajemství vyplouvat na povrch, nedá jistým členům vyšší společnosti spát.

Julian Fellowes, autor Panství Downton a dalších oceňovaných scénářů, nás zve do Londýna 19. století mezi společenskou smetánku. Rodiny z nejvyšší aristokracie, které nemají své bohatství a tituly komu odkázat; rodiny sice urozené, ale bohaté jen potomstvem, které musí ve sňatku hledat zajištění; a rodiny nově zbohatlých podnikatelů, toužící po vzestupu mezi šlechtu, která na ně hledí skrz prsty. Osudy, vztahy a intriky všech se protnou v paláci na Belgravském náměstí, v přepychových salonech panstva i skromných komůrkách služebnictva. Toto vše Fellowes důvěrně zná a vykresluje před čtenáři do nejmenších detailů.

Na své si přijdou ti, které přitahuje líc i rub životního stylu britské aristokracie, především však všichni milovníci dobrých příběhů. Společně budeme držet palce sympatickým hrdinům, aby úspěšně zdolali nástrahy společenských konvencí, překazili zákeřné spiknutí a dočkali se štěstí, které může mít velmi překvapivou podobu.

Napsali o knize

„Příběh plný života se odvíjí s napínavostí thrilleru... Chytrá četba, která vtáhne čtenáře do děje a brilantně evokuje dávno minulou dobu.“
Fanny Blake, Woman & Home

„Belgravia je hravá jízda na Fellowesovo oblíbené téma: společenské vrstvy... Pravděpodobně pobaví mnoho lidí.“
Sunday Times

„Parádní začátek s milostným románkem napříč společenskými vrstvami. Úchvatný čtenářský zážitek jedenadvacátého století, který navazuje na literární tradici románů vydávaných na pokračování... Úžasný nový příběh.“
Mail on Sunday

„Julian Fellowes vrací do života příběhy vydávané na pokračování... Tento historický román odehrávající se v londýnských palácích čtyřicátých let devatenáctého století je plný tajemství.“
Good Housekeeping

„Průlomové dílo.“
Telegraph

„Jednoduše báječné čtení. Fellowes je jako obvykle vtipný a dokáže dokonale zachytit všechny ty starší, kultivované dámy z vyšších vrstev... Moderní klasika, která uspokojí všechny fanoušky Panství Downton.“
Daily Express

Kdo je Julian Fellowes

Když se řekne Julian Fellowes, miliony fanoušků vykřiknou: „Panství Downton!“ a další si vybaví scénáristického Oscara za film Gosford Park. Fellowes, narozený r. 1949 v rodině britského diplomata v Egyptě, ale začínal před kamerou. Jako herec se objevil mimo jiné v bondovce Zítřek nikdy neumírá, především však ve filmech Červený bedrník nebo Jana Eyrová. Seriál Panství Downton, natáčený britskou televizní společností ITV v letech 2010–2015, získal vedle jiných ocenění 16 cen Emmy, tři Zlaté glóby a hlavně nespočetná srdce příznivců po celém světě včetně Česka. Vedle televizních a filmových scénářů vytvořil Fellowes i tři divadelní muzikály.

Romantické příběhy publikoval už v 70. letech, tehdy ovšem používal pseudonym Rebecca Grevilleová. Pod vlastním jménem debutoval r. 2004 románem Snobové (2004) ze světa soudobé britské šlechty. Po knize Past Imperfect (2009) přichází r. 2016 vydání Belgravie na pokračování pro mobilní aplikace; r. 2020 Fellowes tento román adaptoval jako televizní seriál. Ve své tvorbě maximálně dbá na autenticitu a spolupracuje s historiky, aby jeho díla co nejpřesněji vystihovala období, do něhož jsou situována.

V roce 2011 byl povýšen do šlechtického stavu, stal se doživotním baronem ze Západního Staffordu a členem britské Sněmovny lordů. Kromě umělecké a politické dráhy se věnuje práci v mnoha dobročinných organizacích. Se svou ženou Emmou Kitchenerovou má syna Peregrina.

Ukázka z knihy

Ten výdaj byl nepříjemný, ale když později odpoledne ležel nahý a uspokojený na posteli, byl nucen připustit, že Susan za to stojí. Zřídka narazil na tak vášnivou milenku. Většina žen, se kterými spal, ho otravovala neustálými obavami o možné početí a nevyhnutelný skandál, který by to s sebou neslo, ale zdálo se, že Susan Trenchardovou takové starosti netrápí. Byla poddajná a ke všemu ochotná, a to se Johnovi velmi líbilo.

(...)

Susan tušila, že nadešel čas nějaké žádosti, možná o laskavost, možná nějaký rozkaz. Už ho znala. Znala jeho sobectví. Znala jeho nenasytnost. A přesto, když byla na cestě sem, cítila, jak jí srdce buší v hrudi. Nebyla si jistá, jestli je to láska anebo chtíč, ale bylo to mnohem víc, než kdy cítila s Oliverem. A tak čekala na rozkazy. Vyhoví mu, když to bude v její moci.

Pozoroval ji. „Musím si dát pozor. Začínám tě mít rád.”

Hodnocení knihy

Kniha je obsáhlá, ale pokud si najdete čas a ponoříte se do té správné aristokratické atmosféry, bude vás bavit. Pokud patříte mezi milovníky Panství Downton jako já, určitě vás ani tento příběh nezklame.

Belgravia

Název: Belgravia
Autor: Julian Fellowes
Překlad: Simoneta Dembická
Žánr: román
Počet stran: 446
Nakladatelství: Jota
Rok vydání: 2021
Hodnocení: 90 %

https://www.jota.cz/belgravia


 
Banner

PřihlášeníSlavná herečka a její studentka. Která z nich si zahraje v nově otevřeném Národním divadle?

Eliška Pešková (Miroslava Pleštilová) je divadelní hvězda, úspěšná učitelka herectví a žena divadelního podnikatele Pavla Švandy ze Semčic. Otýlie Malá (Iveta Hlubučková) je zas mladá dívka, která ze všeho nejvíc touží stát se herečkou.

Začala jsem svým snům rozumět a vykládat je i druhým

Nejdříve psala básničky, které, jak sama přiznává, byly spíše jakési přetlaky emocí a jejího silného vnímání. Pak přišly novelky ze života, v nichž mohla uplatnit svoji fantazii, která pracovala na plné obrátky. Později si jen tak vydala básnickou sbírku Proudy, novelku Mimo prostor a čas a v roce 2021 již pod nakladatelstvím Albatros Media knihu Tajemství snů a jak ho rozluštit, na jejímž pokračování pracuje. Také má rozepsaných několik románů a jako šéfredaktorka vede internetový magazín Kultura21.cz.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Extrémní a tápající postavy v chytrém divadle, které občas bolí

200 tvarPřinášíme vám rozhovory se třemi členy souboru OLDstars, složeného ze studentů pražských uměleckých škol, kteří ztvárňují hlavní role v představení TVÁŘ V OHNI (Feuergesicht) Maria von Mayenburga – Annou Peřinovou (Olga), Jeníkem Tylem (Pavel) a Ma...

Tvrdý jak voda - varování před totalitou "kulturních revolucí"

Tvrdý jak voda je tvrdá politická satira, román, kde se mísí humor a emoce. Univerzální lidské drama o povaze moci, nebezpečí pýchy a síly touhy, jež se valí navzdory všemu a všem, jen směr nikdo z nás nezná. Román Tvrdý jak voda se odehrává v místech, kde se autor narodil, na Oradelské vrchovině uprostřed Číny. Je jaro roku 1968, zuří kulturní revoluce a hlavní hrdina, Kao Radboj odchází z armády, aby "přenesl plamen nového myšlení na rodnou hroudu".

Čtěte také...

Jak se tiskne a informuje v Písku

pisek historie perexV  kdysi královském městě Písku už záhy po zrušení roboty (1848) začaly rozkvétat kulturní i vzdělávací aktivity – nikoli náhodně se záhy vyskytne přezdívka jihočeské Atény. Ještě za mocnářství tu byla založen...

Z archivu...


Literatura

Konečně mám koně

Konecne mam kone perexNajít svůj sen nebo se k němu vrátit v pozdějším období života vám může přinést úplně jiný druh užitku, než jaký vám připadal důležitý v mládí. Torresová mluví o tom, že plavání ji naučilo, jak „ovládnout své myšlenky, vráti...

Divadlo

Slovácké divadlo uvede v premiéře Deník Anne Frankové

denik perexSlovácké divadlo je od předminulého týdne, kdy byly vyhlášeny Ceny divadelní kritiky, v první desítce nejlepších českých divadel. Do elitní sestavy se ale neprobojovalo jen uváděním ztřeštěných komedií a výpravný...

Film

Nejoblíbenější ruská pohádka Mrazík baví už několik generací

altRuská filmová pohádka Mrazík (1964) je asi jediná klasika z bývalého Sovětského svazu, na kterou se dá dívat. Možná dnešní doba poněkud svádí ke zjednodušování, ale na rozdíl od ostatních filmů nebo knih se tohle neopírá jen o chudobu a tragédii, al...