Povídání o Beskydech perem historika Petra Juřáka

Povídání o Beskydech perem historika Petra Juřáka

Beskydy: Údolím řeky Ostravice

Nakladatelství Regia vydalo novou knihu frýdecko-místeckého historika Petra Juřáka o Beskydech. Zatímco první díl nazval Ve stínu Lysé Hory (2017), v další knize se vydal Údolím řeky Ostravice. Knihu ocení zejména milovníci Beskyd a místní rodáci, kteří se dozví spoustu zajímavých historických informací o svém rodném kraji a kouzelných podhorských vesničkách i jejích obyvatelích.

Beskydy: Údolím řeky Ostravice

V našem již druhém povídání o Beskydech povedou naše kroky krajem kolem řeky Ostravice. Její voda byla víc než životadárná, dala totiž vzniknout i množství dílen, provozoven či manufaktur. Podél jejího toku potkáme mnoho větších i menších obcí a s mnohdy pozoruhodnými dějinami a ještě zajímavějšími událostmi. Namátkou jmenujme obec Ostravici nebo Bílou. Hlubokými beskydskými údolími se dostaneme na nejvyšší místa, jež jsou mnohde korunována historickými turistickými chatami, jež k Beskydům neodmyslitelně patří.

Zajímá vás, jak lidé kdysi ve vesnicích žili, co jim poskytovalo obživu? Jak se bavili? Nebo jak a kde se vzdělávaly děti? Ano, ani staré školičky a školy a jejich učitelé v knize nechybí, dokreslují mnohovrstevnatou historii zdejšího kraje, v němž svého času kvetlo také pašeráctví.

Navštívíme nespočet kaplí a kapliček, kostelíků zachovaných i dávno zapomenutých, které mají v historii tohoto regionu své nezastupitelné místo.

Seznámíme se s mnoha rodáky, kteří se nesmazatelným způsobem zapsali do dějin tohoto kraje, ba co víc – už si bez nich mnohá místa ani nedokážeme představit. Víte, že Petr Bezruč byl v útulně U Švarné Hanky domovníkem? Stačí jen se ponořit do časů minulých a pozorně vnímat…

A co třeba Gruň, Bílý Kříž, Frýdlant nad Ostravicí, Staré Hamry a další místa? Jejich výčet by byl příliš dlouhý, ale o všech se dočtete. Pojďte s autorem knihy cestou i necestou, dívejte se, naslouchejte a objevujte, co vám kraj kolem řeky Ostravice důvěrně sděluje. Nebudete zklamáni.

O autorovi

Mgr. et Mgr. Petr Juřák. Vystudoval studijní program historie, archivnictví a pomocné vědy historické na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Byl zaměstnán jako odborný archivář Archivu města Plzně, od roku 2001 pracuje jako historik Muzea Beskyd Frýdek-Místek.

Hodnocení knihy

Beskydy mají svou historii i nezaměnitelný genius loci. Historik Petr Juřák se ve svém barvitém vyprávění zaměřuje na obyčejné lidské životy, zajímavosti a historii konkrétních míst, rozvoj manufaktur a způsob obživy, lesnictví a hospodářství, nechybí ani vtipné perličky a spousta informací, o nichž neměli ponětí ani místní rodáci. Kniha je rozdělena na jednotlivé obce, v nichž si i vy, můžete najít tu svou. Publikace je také proložena množstvím historických fotografií a dalších ilustrací, které skvěle dokumentují beskydskou historii i celkovou atmosféru. Za mě je to vysoce kvalitní čtení, pečlivě zpracované a čtivě napsané a jakožto beskydská rodačka a obyvatelka Čeladné tuto knihu doporučuji k přečtení všem, zejména místním lidem žijícím v této oblasti.

Ukázka z knihy

V roce 1908 byl prý na Smrku zastřelen na dlouhou dobu poslední medvěd v Beskydech. V roce 1976 se pravděpodobně z Malé Fatry do okolí Smrku zatoulala medvědice s mládětem. Medvědi začali do Moravskoslezských Beskyd pronikat přes Kysucké vrchy, Slovenské Beskydy a Javorníky. Určitý podíl na tom měl selektivní odstřel dospělých samců, který na Slovensku probíhal od 60. let 20. století (...)

Pytláci považovali lesmistry za své nepřátele. Pokud se navíc cítili z jejich strany domněle či skutečně ohroženi, neváhali proti nic použít zbraň. Jedna pytlácká historka připomíná událost, kdy hajnému hrozila smrt, zachránila jej ale pytlákova lovecká vášeň. „Raz sem ti, synku, vypil kerysik židlik – samohonky. A v noci sem němuh usnuť. Eště ku temu, že byl měsíc v uplňku. Převracal sem se v posteli zprava doleva a zleva doprava, ež mi napadlo: Či něviš, Vincku, jak chodi za uplňka srněc vodu piť. Tuž tej noci sem zebral pažbu pod kabot, lauf strčil do gati a vojó za srňcem,” popisoval Vincek Literák (...)

Ne vždy to skončilo takto dobře. Pomníček pod Kněhyní připomíná jednu zbytečnou a tragickou smrt. Na tomto místě byl zastřelen arcibiskupský lesmistr Edmund Böhm z Čeladné. Okolnosti jeho smrti poté začaly žít vlastním životem. Ve vyprávění lidí se měnily postavy vrahů i vražedné nástroje (...)

Petr Juřák


Název: Beskydy - Údolím řeky Ostravice
Autor: Petr Juřák
Počet stran: 224
Nakladatelství: Regia
Rok vydání: 2021
Hodnocení: 100 %

https://www.nregia.cz/petr-jurak--tajemne-stezky-beskydy-udolim-reky-ostravice/


 

PřihlášeníSoutěže

Hana Zagorová dokázala oživovat písničky, byla v nich krása, oduševnělost a poetika

I kdyby nazpívala třeba jen třetinu toho, co ve své kariéře Hana Zagorová skutečně natočila, tak by byla pořád tou milovanou zpěvačkou. I když nevyzpívala tři oktávy, uměla chytit za srdce, zaujmout. Už od svých uměleckých začátků dokázala oživovat písničky. Textem, výrazem, atmosférou a pak ještě čímsi, co v sobě nemá každý zpěvák.

Bouřlivé ticho po pobřežní cestě

Po tisícikilometrové Jihozápadní pobřežní cestě se manželé Raynor a Moth snaží vrátit k normálnímu životu a zase žít mezi čtyřmi zdmi. Jenže to pro ně není vůbec jednoduché. Raynor bojuje se strachem z lidí i z budoucnosti a Moth vzdoruje postupující nemoci. Ale postačí neuvěřitelné gesto někoho, kdo si přečetl o jejich putování a ztrátě domova, a znovu se v nich probudí síla a odhodlání.
Kazda
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej NeffOndřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou kni...

Hledat

Odvážná rebelka, která jako jediná může zachránit království

Malá Mia je sirotek žijící ve středověkém městě, v němž zná každý kout. Je samostatná a velmi vynalézavá, a tak se jí a jejím třem lasičkám daří přežít na ulici, a to zejména díky krádežím jídla. Jednoho dne Mia prchá před strážemi a narychlo se převlékne do princeznovských šatů.
Kazda

Čtěte také...

Tvoříte rádi z papíru? Pak zkuste quilling!

quilling 200Další novou knihou pro tvořivé jedince od nakladatelství Metafora je kniha Quilling, šperky z papíru. Najdete v ní techniky a postupy na výrobu náušnic a přívěsků, do kterých se můžete hned pustit.

 

Z archivu...


Literatura

Přečtěte si o Zlatých časech Václava Kopty

Zlate casy200Zlaté časy je název pořadu Václava Kopty, u kterého se mohou bavit posluchači Českého rouhlasu Dvojka. Ve spolupráci s redaktorem Milan Pokorným a Radioservisem pak vznikla kniha s výběrem celkem 26 vstupů.

...

Divadlo

Homo eroticus - zajímavý projekt brněnského divadla Buran Teatr

Homo eroticus 2Koncem září uvedlo profesionální divadlo plné mladých lidí erotickou baladu Homo eroticus, aneb láska v době těla. Režisérka Gabriela Ženatá spolu s týmem realizátorů vytvořili férii, složenou z několika obrazů, ve kterých se bez obalu ...

Film

VŠEMI SMĚRY – cestou necestou za publicistikou

altNašim pravidelným čtenářům nemohla uniknout pozvánka na festival nezávislé publicistiky Všemi směry, který roztočil kolotoč otázek, diskuzí a workshopů na téma reportérství. Že jde o výjimečnou událost, sliboval i rozhovor s manažerkou projek...