Češi se nebáli

Češi se nebáli

Tisk

videl jsem ukrizovani perexVe svém 4. vydání vyšla v roce 2020 reportážní kniha Sydneyho Morrella Viděl jsem ukřižování. Tento britský novinář živě, poutavě a velmi objektivně popisuje události roku 1938 - od květnového Henleinova vystoupení v Liberci až po dny těsně po okupaci Sudet Hitlerem.


Fascinující na této reportáži je, že přes veškerou novinářskou nezávislost a pouhý popis událostí vyznívá celá kniha jako svědectví toho, jak byl československý národ obětí jednak Hitlerovy mocenské snahy a také přesvědčení ministerského předsedy Chamberlaina, že dokud Hitler přímo neohrožuje britské impérium, je možné mu ustupovat.

V dnešní době, kdy je v Senátu ruská hrozba Ukrajině přirovnávána (právem?) k hitlerovskému zabrání Sudet, je zajímavé číst o událostech z roku 1938 a srovnávat je s dneškem, především s rozdílnými reakcemi a motivacemi zemí Evropské unie a s jednáními „o nás bez nás“ mezi Spojenými státy (NATO) a Ruskou federací, kterých se neúčastní zástupci evropských států, natož Ukrajiny. Ukrajinci jsou ovšem, stejně jako tehdy Češi, odhodlaní bojovat a bránit svoji vlast.

A právě to vlastenecké odhodlání Čechoslováků, dnes tolik podobné ukrajinskému, Morell velmi obdivuje. Díky této nátuře byli Čechoslováci schopni během osmačtyřiceti hodin mobilizovat dva miliony vojáků v duchu pravého vlastenectví, a v tom stejném duchu pak důvěřovat prezidentovi a generálnímu štábu, který je o pár dní později poprosil, aby zachovali klid a co nejpokojněji předali Sudety Německu. Češi, na rozdíl od velké části sudetských Němců, nebyli ve vyjadřování svých názorů agresivní. Místo násilných hesel a vojenských pochodů mezi sebou debatovali na ulicích a řešili problémy, které jim vláda velmi logicky a bez přebytku emocí předložila:

videl jsem ukrizovani

„Slyšel jsem mluvit Beneše. Je příliš logický, než aby mohl být význačným řečníkem. Aby upoutal své posluchače, nepoužívá slova, ale fakta. Asi proto, že zná své Čechy, kteří chtějí mít svoji politiku na puntík vypočítanou...Tomu Češi rozumějí, zatímco řečnění o „krvi a železe“ je nikdy nenadchne, ať už to znamená cokoliv“*

Kniha je také jedinečná tím, že o událostech týkajících se Mnichovské dohody, referuje zahraniční novinář, navíc britský, a tedy kritizující tím svou vlast. Morrell popisuje i sám sebe jako jednoho z mála novinářů, kteří Čechoslováky nepohrdali, naopak v některých pasážích knihy je vidět, že si nás a naši zemi velmi zamiloval. Popisuje český národ jako velmi pracovitý a vyspělý. Když v závěru knihy přibližuje své zážitky z podkarpatského Užhorodu, žasne nad tím, jak se tato bývalá maďarská oblast plná pralesů a negramotných obyvatel během dvaceti let pod československou správou změnila k nepoznání.

Ačkoliv, dle slov Sydneyho Morrella „skvělí a hrdí“ Češi tehdy ztratili podporu všech významných spojenců, ať už Sovětského svazu na východě nebo Francie na západě, přesto dál odhodlaně budovali svá mohutná opevnění, protože se nebáli a byli ochotni za svoji všemi na pospas ponechanou vlast bojovat.

*Morell, Viděl jsem ukřižování (2020), str. 66, upraveno

www.touzimskyamoravec.cz/kniha/videl-jsem-ukrizovani/ 


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

„Cíl veškerých mých psavých snah je jediný – dělat dětem radost,“ říká s úsměvem spisovatelka Daniela Krolupperová


altDaniela Krolupperová je velmi pilná spisovatelka. V loňském roce vydala šest knížek ve čtyřech nakladatelstvích, letos k nim přidala další – dobrodružný příběh Společenstvo klíčníků. Protože její nová knížka m...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Čtěte také...

STŘEDOVĚKÉ MĚSTO ÚSTÍ NAD LABEM

Usti perex
Z původní osady, která existovala již před rokem 993 a jejímž úkolem bylo vybírat clo za dovážené zboží po řece Labi, se později stává nejmenší královské město. To bylo v dobách, když se stává významnou křižovatkou obchodních cest a vyrůstá z...

Z archivu...


Literatura

Má být jediným údělem ženy rodit děti? Román Eva zasahuje ženské emoce

Eva

Nová kniha z nakladatelství Prostor nazvaná příznačně Eva otevřeným způsobem řeší otázku mateřství na rozehraných příbězích několika žen. Autorkou je německá spisovatelka Verena Kessler, jejíž je to první kniha přeložená do češtiny. Toto ve...

Divadlo

Novým rektorem JAMU bude MgA. Petr Michálek

jamu michalek 200Novým rektorem Janáčkovy akademie múzických umění byl při dnešním zasedání zdejšího akademického senátu zvolený Mg.A. Petr Michálek, který se této vrcholné akademické funkce ujme počátkem února 2022.

...

Film

Stále spolu

Stale spolu 200Stále spolu je název nového dokumentárního filmu z koprodukce České televize, který 21. května vstupuje do kin. Diváci se mohou těšit na zajímavý pohled na život jedné rodiny zaznamenaný režisérkou Evou Tomanovou, která citlivým přístupem...