Řezbářstvím krok za krokem

Řezbářstvím krok za krokem

Tisk

rezbarske-remeslo200Na Vánoce jsem manželovi dala řezbářský kurz a abychom měli společný zážitek, šla jsem na něj také. Práce s dřevem byla náročná, ale také voňavá a naplňující. Musím přiznat, že mě opravdu chytla a jsem moc ráda, že se mi do ruky dostala kniha Řezbářské řemeslo.

 

 

Jedná se o rozšíření autorovi knihy Řezbářství (Grada, 2005), který je už zcela vyprodána. Autor k této knize v úvodu říká, že na škole jako začínající řezbář předpokládal, že jednoho dne narazí na starou knihu o řezbářství, kde bude všechno. „Kupodivu se neobjevovala, a tak si po čase řekl, že podobnou knihu zkusí napsat. To se před dvaceti lety podařilo, a právě kvůli vyprodání vzniklo nynější druhé vydání – upravené, rozšířené s pozměněným názvem. „Díky novým zkušenostem jsem do knihy přidal postupy a technologie, které jsem dříve neměl vyzkoušené nebo jsem je vůbec neznal. Mohl jsem se tak přiblížit představě, kterou jsem před čtyřiceti lety měl jako student,“ doplnil Marek Minář.

Kniha je rozdělena do čtyř velkých částí: historie, dřevo, truhlářská technologie a nejobsáhlejší řezbářská technologie. V první části se tak čtenáři dozví něco o historii práce se dřevem a seznámí se se základy o této surovině (od stavby a růstu přes druhy až po škůdce). Truhlářství popisuje například řezání, hoblování, soustružení, vrtání, broušení nebo hoblování. Řezbářská část se zaměřuje na pracoviště, měření, nástroje, podrobně představuje řezbářské nože a dláta a poté se zaměřuje na techniky a závěr se věnuje povrchovým úpravám a také opravám. Na konci knihy se nachází slovník a literatura.

V technikách si každý může najít to své. Vycházejí totiž od těch základních, přes hlavní jako je například mísa, vařečka, nebo lžíce na boty a figurální (zde najdete návody na betlémové figurky, ale také na části těla), až po ty zdobné, zvláštní a doplňkové. Je neuvěřitelné, co vše lze ze dřeva vytvořit a tato kniha je skvělým důkazem.

Řezbářské řemeslo má přes 300 stran a je založeno na praktických černobílých nákresech. Na nich jsou jak potřebné nástroje, tak jednotlivé kroky postupů. Vůbec zde nechybí barva ani fotografie, tato varianta je naprosto dostačující a ještě názornější.

Podle mě se jedná o publikaci, kterou každý řezbář musí mít doma a chodit si do ní pro radu nebo inspiraci. Já už jsem zvládla vyřezat mísu a moc se těším na další výzvy. Lákají mě formy na těsto, reliéfy i květiny a až to budu mít vše více v ruce, přijdou na řadu i nějaké figurky.

Marek Minář má Řezbářství Minář, jehož cílem je poskytnout zákazníkům kvalitní dřevořezby, vycházející z tradiční umělecko řemeslné práce, zahrnující též klasické provádění polychromií a pozlacování. Vytváří nová díla, restaurují starožitné řezby a doplňují chybějící součásti větších celků jako jsou ztracené nebo odcizené figurky do betlémů). Marek Minář je autorem knih Řezbářství, Lidové řezbářství a Řezbářský eroticon.

rezbarske-remeslo

Řezbářské řemeslo
Autor: Marek Minář
Žánr: hobby, dřevo
Nakladatelství: Grada
Rok vydání: 2021
Počet stran: 372
Hodnocení: 92 %

https://www.grada.cz/rezbarske-remeslo-8299/


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Konečně zase hrát živě, to je přání Vladana Vavruši, kapelníka skupiny GAIA

Gaia perexDruhá múza je název aktuálního alba otrokovické skupiny GAIA. Sedm původních písniček a jedna instrumentální skladba představují pop rockovou muziku, která imponuje vlastními hudebními i aranžérskými nápady stejně jako chytrými texty - a samozřejmě...

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Čtěte také...

Krylov odkaz aj po dvadsiatich rokoch znie: „Sloboda nie je samozrejmosť, treba si ju vážiť, niesť ju vo svojom srdci a predovšetkým treba si ju vedieť zaslúžiť. “

kryl perexKarel Kryl, ktorý sa narodil 12. apríla 1944 v českom Kroměříži, by o niekoľko dní oslávil svoje nedožité sedemdesiate narodeniny. Je autorom 170 piesní, desiatich básnických zbierok a viacerých výtvarných prác. Ako umelec sa nebál ...

Z archivu...


Literatura

Tina Freennstedt: Odložené případy: Nezvěstná

Odlozene pripady-Nezvestna 200Je to šestnáct let od brutální vraždy, která měla být na věky věků zasypána prachem zapomnění. Jenže někomu se nehodí do života to, co se druhému hodilo do krámu. Severská krimi jako vyšitá: zaujme především ...

Divadlo

Divadelní loď Tajemství

Před dvanácti lety na břehu Vltavy zakotvila nevídaná loď. Loď s oponou, s divadelními prkny a programem pro malé i velké. Na boku s velkým nápisem Tajemství, s podtitulem Bratří Formanů si křižuje dvě největší české řeky, kotví...

Film

Milionář z chatrče Dev Patel jako rytíř kulatého stolu v novém celovečerním filmu Zelený rytíř

Zeleny rytir 200Chrabrý ale svéhlavý rytíř kulatého stolu, synovec krále Artuše, Sir Gawain, se vydává na troufalou cestu, na jejímž konci ho čeká osudový vyzyvatel – obrovský a tajemný Zelený rytíř. Sir Gawain na této pouti, během níž blíž poznává i s...