O památné hoře Blaníku a jejím kraji: Příběhy posvátných hor

O památné hoře Blaníku a jejím kraji: Příběhy posvátných hor

big o-pamatne-hore-blaniku-a-jejim-kraj-I2N-503855 (2)Zajímá vás, jak je to vlastně s těmi Blanickými rytíři? Chcete poznat krásy českých a moravských hor? Úžasnou obrazovou publikaci O památné hoře Blaníku a jejím kraji od kolektivu autorů v čele se známým geologem Václavem Cílkem vydalo letos nakladatelství Dokořán. Kniha je věnovaná památce tří místních historiků a výrazným způsobem podporuje české vlastenectví.

Snad každý Čech, který prošel zdejším školským systémem, zná alespoň v náznacích pověst o hoře Blaníku, v níž spí rytíři, kteří přijdou české zemi na pomoc až bude nejhůře. Příběh o vojsku ukrytém v hoře, jež v určený čas přinese záchranu před hrozným nepřítelem, patří k základním topoi evropské tradice, která byla dále rozvíjena v rámci křesťanského Západu, jehož součástí jsou i české země. Nejde o motiv exkluzivně český, nýbrž o vyprávění, které je společné většině evropských, ba dokonce i indoevropských národů. (ukázka z knihy)

Kniha O památné hoře Blaníku a jejím kraji pojednává o přírodě a památkách regionu, který leží pod Blaníkem. Ten je víc než jen jedním z mnoha českých kopců, protože kolem něj se vytvářel kus identity českého národa. Psaly se o něm knihy, romantické příběhy i politické projevy a skládaly se básně, opery a hudební díla. Zhruba polovina knihy je proto věnována archeologii a mytologii nejenom Blaníku, ale celé rodiny našich posvátných hor. V mnohých z nich sídlily ochranitelské síly země a významní předkové. Poutě na hory, kde se dal prožít kontakt s něčím zázračným či alespoň nadosobním, dosáhly svého nejslavnějšího vrcholu v počátcích husitství. Jejich stopy ale můžeme vysledovat v setkávání náboženských sekt a později evangelíků od poloviny třináctého až do konce století osmnáctého a brzy na ně navázaly národní a politické tábory století devatenáctého až jednadvacátého. Kult hor začal před mnoha tisíci lety, proměňoval se a přeléval, ale dodnes neskončil.

Na co se v knížce můžete těšit? Uznávaný geolog Václav Cílek přibližuje, nejen z pohledu svého oboru, krásy české země. Soustředí se na oblast Blaníku a okolí řeky Blanice. Věnuje se chráněným přírodním rezervacím a posvátným územím. První část knihy je věnována přírodě a geologii, v druhé části se už autoři zaměřují na historii, genius loci, památky, archeologii, Blaník z pohledu národní kultury, literatury a umění. Nechybí ani pověst o Blanických rytířích, na kterou jsem byla obzvláště zvědavá. Poslední část knihy tvoří Příběhy posvátných hor a mýtické krajiny, v nichž se autoři věnují také dalším zajímavým místům naší vlasti. Kniha je plná barevných ilustrací, fotografií a map, které najdeme i na předsádce.

O autorovi:

Václav Cílek (* 11. května 1955) geolog, klimatolog, spisovatel a popularizátor vědy. Vystudoval Přírodovědeckou fakultu Karlovy univerzity, obor geologie ložisek. Přestože se ve své práci zabývá především změnami klimatu a prostředí, vývojem české krajiny a interakcemi mezi přírodou a civilizací, najdeme v jeho knihách přesahy směrem k literatuře,religionistice, filozofii, teologii, výtvarnému umění nebo hudbě všech žánrů. Za Krajiny vnitřní a vnější a Makom. Kniha míst byl vyznamenán cenou Toma Stopparda za rok 2004. V roce 2007 získal Cenu ministra životního prostředí "za výrazný přínos k popularizaci české vědy, zejména geologie a klimatologie". V roce 2009 mu byla udělena cena VIZE 97 Nadace Dagmar a Václava Havlových za to, že "svým dílem významně rozšířil lidský obzor, poukázal na méně známé jevy a souvislosti, napomohl včlenit výsledky vědy do obecné kultury a prohloubil alternativy lidského pohledu na svět, kosmos a základní otázky bytí". Václav Cílek spolupracuje s Českým rozhlasem a s Českou televizí, jako autor či spoluautor vydal přes třicet knižních titulů.

big o-pamatne-hore-blaniku-a-jejim-kraj-I2N-503855

Název: O památné hoře Blaníku a jejím kraji: Příběhy posvátných hor
Autoři: Václav Cílek, Lubomír Hanel, Václav Zemek a kol.
Nakladatelství: Dokořán
Počet stran: 264
Počet barevných ilustrací a fotografií: 250
Rok vydání: 2022
Hodnocení: 95 %

https://www.dokoran.cz/index.php?&;p=book&id=1297


 

PřihlášeníSoutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

„Češi jsou masožravci, kterým ale není jedno, co konzumují,“ říká Petra Plánková z pražské školy vaření Chefparade

skola vareni perexUmíte vařit? Pokud patříte mezi ty ne šťastlivce, kteří (stejně jako já) dokážou připálit i čaj, určitě si přečtěte následující rozhovor s Petrou Plánkovou, marketingovou ředitelkou školy vaření Chefparade. Dozvíte se ...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Čtěte také...

Atlas indiánů Jižní Ameriky – jak amazonských, tak andských

atlas indianu perexMNISLAV ZELENÝ (*1943), jenž od jihoamerického indiánského kmene Yawalapitiů získal jméno ATAPANA (neboli List zelené palmy), pracuje celý život jako kulturní antropolog. V Praze vystudoval etnografii a rovněž pobýval na un...

Z archivu...


Literatura

Račte vstoupit do muzea dinosaurů

Dinosaurium 200Dinosaurium je nejnovějším přírůstkem do řady Račte vstoupit do muzea a za mě jde o skvělou nástavbu knihy Příběh života: Evoluce.

 

...

Divadlo

Komorní opera Hudební fakulty JAMU uvede komediální operu Albert Herring

herring 200V tuzemsku nejuváděnější operu britského skladatele Benjamina Brittena nastudovali studenti Hudební fakulty JAMU. Komorní opera brněnské umělecké akademie nabídne novou inscenaci díla Albert Herring ve dvou premiérách 20. a 21. listopadu v 19 ...

Film

Cizinec ve vlaku

Cizinec1Představte si, že jedete do práce. Stejně jako včera. Stejně jako před měsícem. Stejně jako loni. Stále stejnou cestou. Už celých deset let. Se stejnými tvářemi kolem vás. Každodenní rutina, která se opakuje beze změny. Až jednoho dn...