Pozvánka do soukromého muzea Staré krásnosti
Banner

Pozvánka do soukromého muzea Staré krásnosti

Tisk

krasnosti1ZPVážení čtenáři, jsem velmi ráda, že zde mohu představit naše rodinné muzeum Staré krásnosti. Jak už název napovídá, shromažďujeme a opatrujeme věci – tedy především hračky, panenky, kočárky, loutky a loutková divadélka z dob minulých, aby návštěvníkům předaly informace o tom, jak si dříve děti hrávaly, jaké hračky, nebo kočárek, měla jejich maminka, babička či prababička. Děláme to rádi.

Pokud si však někdo myslí, že provozovat soukromé muzeum je výdělečná činnost, tak ho hned vyvedu z omylu. Není, tedy ovšem pokud nemáte dotace. A to my nemáme a hrdě můžeme říci, že nemusíme nikomu děkovat, leda sami sobě. Je to pocit osvobozující, ale zároveň ta hrdost něco stojí.

Rozdíl mezi státním a soukromým muzeem je převeliký. Jako státní muzeum dosáhnete celkem v pohodě na dotace, zaměstnáváte paní v pokladně, průvodkyně, badatele, uklízečky, fotografa – toho pokud nemáte, můžete si ho objednat, určitě na to nějaké peníze z dotací budou stačit. Nemusíte se spoléhat na to, kolik přijde návštěvníků, čímž neříkám, že se státní muzea nesnaží návštěvníky přilákat na zajímavé výstavy a že to nedělají dobře.

U nás ve Starých krásnostech, čili v soukromém muzeu, je ředitel zároveň průvodcem, badatelem, fotografem, spisovatelem a uklízečkou. Musíme se snažit potencionálního návštěvníka nějak zaujmout, takže neúnavně dáváme příspěvky na facebook, který samozřejmě není všespásný, jak si mnozí myslí. Tam funguje teď a tady. Ale říkáme si, že třeba někoho na sociálních sítích zaujmeme, dá si nás do hlavy, a když přijede na Kokořínsko, navštíví nás.

krasnosti1Z

Dále k nám chceme přilákat i nejmenší návštěvníky, hrajeme loutková divadélka, buď u nás v muzeu, nebo ve školkách, pod širým nebem, na hradech a zámcích, na dětských oslavách, jarmarcích, zkrátka všude tam, kam nás pozvou. Náš loutkový soubor se jmenuje „Loutky starý Kotoučový“. Tedy loutky hrají skoro samy, my jsme tam jen do počtu, jejich tvůrci manželé Krčálovi jsou totiž loutkoví profesionálové a jejich 40–45 cm velké dřevěné marionety jsou prostě skvostné, mrštné a ohebné. Tylo loutky samozřejmě i vystavujeme a návštěvníci můžou shlédnout celou naši sbírku skoro čtyřiceti dřevěných marionet dělaných přímo pro nás.

K našemu muzeu patří ještě muzejní kavárna a Ateliér kšandy, vidle, špek.

Po prohlídce muzea mají návštěvníci možnost jít rovnou na druhý prohlídkový okruh nebo si dát na chvíli přestávku a v klidu si vypít kávu a sníst si i něco dobrého. To "dobré sladké" je vhodné i pro diabetiky prvního stupně, protože sami máme syna s cukrovkou a víme, jak je těžké mu dát nějakou dobrotu, když se neví, kolik sacharidů obsahuje.

Druhý prohlídkový okruh se jmenuje „Krásné pohádkovosti“. Děti si mohou v pohádkové stodole najít svoji oblíbenou pohádku, a pokud se nebojí, mohou jít i do strašidelného sklepa. Ateliér kšandy, vidle, špek, který můžete najít i na Fleru, je dalším doplňkem příjmu do muzea. Jedná se o trička, obrazy a jiné zajímavé věci, které si návštěvník může u nás koupit, a tím nás podpořit. V poslední době jsme vydali i pěknou sérii muzejních hrnečků (taktéž se dají zakoupit).

Staré krásnosti

Nesmím zapomenout ani na muzejní knihy, které si vydáváme samonákladem. V krátkosti představím alespoň tituly: Svatba v muzeu aneb pan správce vypravuje, básnické sbírky Lidství a Člověčina. Zanedlouho vyjdou i muzejní pohádky nejen pro děti s názvem Voda plyne a pohádky se vypravují.

Takže jak vidíte, na jedno muzeum je poměrně dost okolních aktivit, které nám pomáhají získávat finance.

Návštěvnost našeho muzea Staré krásnosti se řídí podle počasí. Máme zkušenost, že pokud je velký pařák, lidé jdou spíše na plovárnu a návštěvu muzea si nechají na chladnější dny. Já ale věřím, že po přečtení tohoto článku k nám v sezóně budou proudit davy (smích). Ostatně na to máme velký prostor i stolky na zahradě, aby si každý návštěvník mohl v klidu vypít kávu a jeho dítka si pohrát na písku. Z terasy nabízíme i možnost pozorovat živá zvířátka jakými je muzejní mini kůň Bugouš, kamerunské ovce a mlsná koza Alžběta.

Ještě bych chtěla zmínit naši půjčovnu retrokočárků. Je vhodná pro milovníky retra a historie, kteří si nemohou nebo nechtějí kupovat starý kočárek, přesto v něm alespoň na chvíli chtějí svoje dítko povozit a užít si tak chvíle minulosti.

Staré krásnosti

Vstupné do muzea na oba okruhy je pro dospělého 150,-, pro dítě 100,- a rodinné vstupné je 300,-.

Otevřeno máme každou sobotu od července do srpna od 10–16 hodin. Ostatní dny po soukromé domluvě na tel. čísle 773638165.

Adresa je Velký Újezd 95, 27735, okres Mělník - Kokořínsko

Za Staré krásnosti, Jitka Hrdličková, ředitelka, průvodkyně, badatelka, fotografka, spisovatelka a uklízečka.

www.starekrasnosti.cz

Zdroj foto: archiv


 
Banner

PřihlášeníRáda bych si zazpívala s Jaroslavem Svěceným

Zpěv ji okouzlil již v dětství. Studium na konzervatoři nevyšlo, touha po zpěvu ale zůstala a nakonec se na základě konkurzu dostala do operetního souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde pak zpívala i v opeře. Po odchodu z angažmá v divadle nadále hostovala. Pak několik let vystupovala v Německu a skandinávských zemích. Po návratu do Čech působila ve finančnictví a nakonec se ke zpěvu Miriam Čížková vrátila. Dnes nejen koncertuje, ale také vede dětský pěvecký kroužek Svět kvítek.

Olomoucká Liška B. je inscenace půvabná a svébytná i díky silné hudební složce

Kdysi jsem viděl v hukvaldském amfiteátru operu Příhody lišky Bystroušky, což na mě natolik zapůsobilo, že jsem se stal milovníkem hudby Leoše Janáčka. Jenomže očekávaná premiéra inscenace nazvaná Liška B., která proběhla v pátek 19. ledna v Moravském divadle Olomouc, je přece jenom jiná písnička. Nicméně i hudební stránka nové inscenace je velmi silná.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Fotograf Jiří Šubrt: „I modelky a modelové jsou lidé a chovají se jako lidé“

200rozMísto celebrit jsme tentokrát vyzpovídali jiného umělce, a totiž fotografa Jiřího Šubrta. Zaměřuje se na různé typy fotografií a na vše má jasný názor. Přečtěte si o modelkách, křivkách a lásce k fotografování…

...

Machiavelliho Vladař – cynik nebo realista?

Politika je umění, jak zacházet s mocí, aby se dosáhlo úspěchu. Má se zabývat tím, co je, nikoli tím, co by mělo být. V politice neexistují zcela bezpečné směry, obezřetnost spočívá ve výběru těch nejméně nebezpečných.

Čtěte také...

Jak se v průběhu dějin knihy vydávaly, nabízely a kupovaly

Knihy 200Knihy bývaly nejen psány, ale musel být řešen i problém jak je dopravit k případnému čtenáři. Před vynálezem knihtisku se jednalo výhradně o rukopisy často přepychově zdobené, rozmnožované specializovanými písařskými dílnami (nebo je autor mohl diktova...

Z archivu...


Literatura

Není uspávací peřinka jako uspávací peřinka – jedna z nich je Kanafásek!

o kanafaskovi miklinova galinaKdyž se to vezme kolem a kolem, málokteré dítě chce večer do postýlky. To je prošení a smlouvání, aby se ještě nemuselo spát. Co se tím rodiče natrápí, co všechno večer co večer naslibují, aby své ratolesti udrželi pod ...

Divadlo

Slova místo kordů. Švandovo divadlo uvede českou premiéru nové adaptace Cyrana z Bergeracu

cyrano 200Diváky pražského Švandova divadla čeká v úvodu sezóny mimořádná divadelní lahůdka. Pouhých deset měsíců od světové premiéry v Londýně se dočkají nové inscenace přepisu slavného Cyrana z Bergeracu Martina Crimpa v režii Martina Františáka. Českého př...

Film

Blíží se velká přehlídka francouzských filmů

FFF perexV poslední listopadové dekádě se koná již 26. ROČNÍK FESTIVALU FRANCOUZSKÝCH FILMŮ – přesně ve dnech 23. – 29. 11. 2023. Kromě Prahy tato akce zavítá do dalších velkých měst: do Brna, Českých Budějovic, Hradce Králové a Ostravy. Tak všude opět v něko...