Městské muzeum v Chrasti vzpomíná na oběti holocaustu
Banner

Městské muzeum v Chrasti vzpomíná na oběti holocaustu

Tisk

chrastecti zide 200Městské muzeum a galerie v Chrasti, které sídlí barokním zámku, bývalém letním sídle královéhradeckých biskupů, představuje v zámecké galerii výstavu nazvanou Chrastečtí Židé – transporty roku 1942, připomínající 70.výročí transportů místních obyvatel do terezínského ghetta - přestupní stanice do vyhlazovacích táborů na východě. Jednalo se o transporty Cf a Cg, které byly vypraveny 5. a 9. prosince 1942 z Pardubic.

 

V první výstavní místnosti je vylíčena historie židovského osídlení na Chrastecku, která započala až v 18.století po josefínských reformách, kdy se v Chrasti usadily první židovské rodiny. Zajímavá je i mapa Chrasti, do níž jsou vyznačeny domy, v nichž před 2.světovou válkou žili Židé. Nechybí zde ani úryvky z městské kroniky, které popisují život v protektorátě a protižidovská opatření, jež Židé museli snášet, a osudy jednotlivých židovských rodin. Informační panely návštěvníkům výstavy vysvětlují nacistickou politiku konečného řešení židovské otázky, historii a funkci terezínského ghetta a vyhlazovacích táborů na východě.

chrastecti zide 1m

Zbývající dvě místnosti jsou věnovány nejvýznamnějším chrasteckým židovským rodinám, které de facto v Chrasti vybudovaly první průmyslové závody a továrny, v nichž našlo stálé zaměstnání několik set lidí z místa i okolí, a díky nimž se Chrast v 19. století proměnila z provinčního agrárního městečka v město s rozvinutým lehkým průmyslem. Největší zásluhy na rozvoji města měla rozvětvená rodina Heislerů, kteří zde vybudovali hned několik výrobních závodů, jejichž historii připomínají informační panely, výrobky a dobové reklamy.

chrastecti zide 2m

Heislerovi v Chrasti založili továrnu na vyšívané dámské prádlo, továrnu na zpracování lidských vlasů (výroba paruk a vlásenek), továrnu na výrobu papírových špiček k cigaretám a doutníkům, jejíž výrobky se rozesílaly téměř do celého světa, a lučební (chemickou) továrnu na výrobu léčiv a opiátů (např. během 1.světové války zásobovala vojenské nemocnice a lazarety v celém Rakousko- Uhersku velkými padesátilitrovými barely kyslíčníku). Jednotlivé větve rodiny Heislerů zachycují i podrobné rodokmeny, jež jsou součástí expozice. Z chrastecké rodiny Heislerů pocházel i známý surrealistický básník a výtvarník Jindřich Heisler, který se během války skrýval v bytě malířky Toyen, s níž v roce 1947 emigroval do Francie.

chrastecti zide 4m

Návštěvu výstavy doporučuji nejen všem zájemcům o historii Chrasti a jejího průmyslu, ale všem, kteří si chtějí připomenout památku 32 spoluobčanů, kteří se stali obětí nacistické vyhlazovací politiky.

chrastecti zide 3m

Chrastečtí Židé – transporty roku 1942
Datum a místo konání: 6.12.- 20.12. 2012 Městské muzeum Chrast
Pořadatel: Městské muzeum Chrast, Náměstí 1, Chrast u Chrudimi

Zdroj foto: autorka článku


 

Přihlášení



Tomáš Šebek při vědomí, orientovaný, komunikace jasná a srozumitelná. Autentický, naléhavý a hluboce lidský Objektivní nález

Tomáš Šebek je mezi českými čtenáři znám především jako autor reportážních knih z humanitárních misí. V nové knize Objektivní nález: Moje nejtěžší mise však nepředstavuje dramatické příběhy ze vzdálených koutů světa, ale obrací pohled do svého nitra. Vytahuje na světlo nejhlubší zákoutí svého dětství stráveného v nefunkční rodině, osobní selhání, partnerské krize i touhu porozumět sám sobě.

Tajemství lady Antonie. Zakázaná vášeň na dvoře Tudorovců

Edice Klokan nakladatelství Alpress nabízí román pro ženy z historického prostředí Anglie 16. století, kdy vládli Tudorovci. Autorkou je Rebecca Michele, které se povedlo sepsat romantický příběh se zajímavou zápletkou. Tajemství lady Antonie, jak se kniha jmenuje, bude však brzy odhaleno. Knížka je primárně spíše červenou knihovnou než historickým románem, ale to nic nemění na tom, že je napínavá, čtivá a romantická, což potěší každou ženu.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Je skvělé, že si školy uvědomují práci svých studentů, kteří se podílejí na kulturním rozvoji města. Rozhovor s Markem Barošem, dramaturgem M-klubu o festivalu Majáles 2016.

baros200Začátkem května, přesně v sobotu 7., se v areálu zámku Žerotínů ve Valašském Meziříčí uskuteční pátý ročník studentského festivalu Majáles 2016. Po zkušební vnitřní verzi z loňského roku se tentokrát opět dostane ven. Přibudou nové scény a poprvé se na...

Když odejde od rodiny muž, vzbudí to rozruch a snad trochu pohoršení. Ale co se stane, když se rodinu rozhodne opustit žena?

Krajčířka Eva (Anežka Šťastná) miluje Mánka (Mark Kristián Hochman), avšak navzdory lásce nemohou být tito dva spolu kvůli jejich nerovnému původu. Proto se Eva z trucu rozhodne, že se provdá za kožešníka Samka (Jakub Tvrdík). Jen ať všichni vidí, že ona se nikoho doprošovat nebude!

Čtěte také...

Jak se žilo za nacistické okupace?

Zivot za nacisticke okupace perexKdyž nacisté vtrhli do cizí země, neměli v úmyslu nastolit spravedlivou vládu. Šlo jim o něco jiného. Chtěli prosadit Hitlerův režim a německou nadvládu, drancovali přírodní zdroje i průmysl ...

Z archivu...


Divadlo

Mimefest 2023

mimeVe dnech 20. až 23. září 2023 se uskuteční 12. ročník tradičního festivalu pantomimy, tentokrát s podtitulem Mime & Smile. Zároveň, sté jubileum jednoho z nejvýznamnějších mimů Marcela Marceaua je příležitostí jak ke vzpomínkám na klasiky bílého umění, tak k setkán...

Film

Herci Oskar Hes a Jan Nedbal představují film BRATŘI

Bratri1Film BRATŘI, který natočil režisér Tomáš Mašín podle scénáře Marka Epsteina, vypráví jeden z největších příběhů studené války o odbojové skupině bratří Josefa a Ctirada Mašínových. Hlavní role bratrů Mašínů v něm ztvárnili Oskar Hes a Jan Nedbal, kteří posk...