Vánoční čas ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU bude opět pestrý

Vánoční čas ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU bude opět pestrý

Tisk

bi 200V předvánočním čase je v krajském kulturně vzdělávacím centru 14|15 BAŤŮV INSTITUT připraven pro malé i velké návštěvníky bohatý program. Těšit se mohou především na různorodé tvořivé dílny, koncerty i vánoční výstavku.Poučení, inspirace i tvoření v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně

Vánočně naladit se mohou návštěvníci již nyní prostřednictvím panelové výstavy Radujme se, veselme se, narodil se Kristus Pán, na které muzeum představuje naší předvánoční a vánoční tradici doplněnou o ukázky slaměných ozdob z tvorby Františka Zusky, držitele titulu Nositel tradic lidových řemesel. Ta bude doplněna v sobotu 26. listopadu celodenním programem Předvánoční čas v muzeu s ukázkami tradičních řemesel, prodejem drobných výrobků, pečením vánočních oplatků a perníčků, tvořivými aktivitami pro rodiny s dětmi a vystoupením Bartošova dětského folklorního souboru.

Dalším zajímavým celodenním programem v muzeu bude v sobotu 10. prosince tvořivá dílna Baťovské Vánoce, na které si děti od 5 let i dospělí budou moci vyrobit vlastní kolekci vánočních ozdob na stromeček. Inspirací jim budou vánoční ozdoby z 30. a 40. let 20. století ve výstavě ZLÍN 700.

Bohatý program pro děti v Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně

Knihovna bude patřit dětem v sobotu 3. prosince dopoledne. Už tradiční Den pro dětskou knihu nabídne čtení, zábavu i tvoření. Malí návštěvníci se mohou těšit na divadelní představení Divadla z Truhlice, vernisáž a vyhlášení výsledků výtvarné soutěže, tvořivé dílničky, swap dětských knih se Zlínskou matkou, vystoupení a dobročinný jarmark Lesní komunitní školy Sýkorka a mnoho dalšího!

bi den

Nové deskové hry si mohou děti i dospělí otestovat s andělem a čertem na Mikulášském deskohraní, které Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně pořádá v pondělí 5. prosince od 16 hodin. Ve středu 7. prosince od 10 hodin se myslelo s vánočním programem i na ty nejmenší děti s hodinkou nad dětskou knihou Tátové a mámy, čtěte s námi plnou tvoření, čtení a hraní pro děti do 5 let.

Tvoření pro děti v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně

Tvořivé dílny s vánoční tématikou pro děti všeho věku nabídnou dílny v galerii. Výtvarný workshop UMčo 6. a 20. prosince od 13.30 hodin je vhodný pro děti ve věku 7 – 10 let. Speciální Sobotní divadelně výtvarná dílna v galerii 10. prosince ve 14 hodin bude dětem vyprávět o Vánocích, jak se kdysi dávno celé rodiny po soumraku setkávaly se sousedy a pocestnými u kamen ve svých světnicích a povídaly si příběhy. Prosincové GALEŘIŠTĚ (každou středu a čtvrtek dopoledne) pro nejmenší od 2 do 5 let v doprovodu rodičů bude inspirované adventním obdobím.

Tvořivé výtvarné dílny pro děti nabízí i knihovna. Ve čtvrtek 15. prosince od 14 hodin si děti budou moci vyrobit 3D vánoční ozdoby a 20. prosince od 14 hodin pak vánoční přání.

bi vytvarna dilna

Hudební program v kavárně

K adventní pohodě přispěje také hudební program. Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně zve na vánočně laděné vystoupení zlínské folkové kapely Stromy. Návštěvníci se mohou těšit jak na vlastní tvorbu kapely, tak na již zlidovělé folkové písně i veskrze vánoční melodie. Akce se koná 12. prosince od 18 hodin.

Ve čtvrtek 15. prosince od 17 hodin se mohou návštěvníci zaposlouchat na Adventmím ladění do klasického populárního repertoáru Tanečního orchestru Brazil ze ZUŠ Morava a poslechnout si např. skladby od Marie Rottrové, ABBY, Eltona Johna, Whitney Houston, Boba Dylana, bratrů Nedvědů apod. Pro milovníky cimbálu zahraje 22. prosince od 16 hodin na Předvánočním posezení u cimbálu muzika Kuráž ze ZUŠ Morava a to jak svůj vlastní folklórní repertoár, tak i vánoční skladby.

„Ráda bych všechny pozvala na bohatý program ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU, děti i dospělí se u nás mohou naladit na vánoční notu, v adventním čase si připomenout vánoční tradice a strávit hezké chvíle s rodinou či přáteli,“ uvedla Petra Kubíková, ředitelka 14|15 Baťova institutu, příspěvkové organizace.

Za jarmarkem na hrad

V sobotu 3. prosince ožije i hrad Malenovice. Již tradičně se zde uskuteční vánoční jarmark.

V hradu i v předhradí bude od 10 do 16 hodin velké množství prodejců s malými a milými drobnostmi či občerstvením.

Více informací na webu muzea, galerie, knihovny a www.14-15.cz.


 
Banner

PřihlášeníSlavná herečka a její studentka. Která z nich si zahraje v nově otevřeném Národním divadle?

Eliška Pešková (Miroslava Pleštilová) je divadelní hvězda, úspěšná učitelka herectví a žena divadelního podnikatele Pavla Švandy ze Semčic. Otýlie Malá (Iveta Hlubučková) je zas mladá dívka, která ze všeho nejvíc touží stát se herečkou.

Začala jsem svým snům rozumět a vykládat je i druhým

Nejdříve psala básničky, které, jak sama přiznává, byly spíše jakési přetlaky emocí a jejího silného vnímání. Pak přišly novelky ze života, v nichž mohla uplatnit svoji fantazii, která pracovala na plné obrátky. Později si jen tak vydala básnickou sbírku Proudy, novelku Mimo prostor a čas a v roce 2021 již pod nakladatelstvím Albatros Media knihu Tajemství snů a jak ho rozluštit, na jejímž pokračování pracuje. Také má rozepsaných několik románů a jako šéfredaktorka vede internetový magazín Kultura21.cz.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Rozhovor inspirovaný knihou: Naším cílem je obnovit ideologický spor. To je demokracie!

Petr Drulak 200Podle profesora Petra Druláka, jednoho ze čtyř editorů knihy Budoucnost levice bez liberalismu, kterou letos vydala Masarykova demokratická akademie, sice jdete k volbám, ale je celkem jedno, koho budete volit. „Rozhodnou nějací soukromí...

Tvrdý jak voda - varování před totalitou "kulturních revolucí"

Tvrdý jak voda je tvrdá politická satira, román, kde se mísí humor a emoce. Univerzální lidské drama o povaze moci, nebezpečí pýchy a síly touhy, jež se valí navzdory všemu a všem, jen směr nikdo z nás nezná. Román Tvrdý jak voda se odehrává v místech, kde se autor narodil, na Oradelské vrchovině uprostřed Číny. Je jaro roku 1968, zuří kulturní revoluce a hlavní hrdina, Kao Radboj odchází z armády, aby "přenesl plamen nového myšlení na rodnou hroudu".

Čtěte také...

Jak vyhlížela naše města i vesnice v minulosti

mestovesnice perexManželé Alena a Vlastimil Vondruškovi rozpracovali sedmidílný cyklus popularizačních knížek nazvaný Průvodce českou historií, které přibližují nejrůznějších aspekty na...

Z archivu...


Literatura

Oběť: islandská krimi s vůní tandoori

Novinku z pera stálice islandské krimi Arnaldura Indridasona s prostým a příznačným názvem Oběť přineslo letos na pulty českých knihkupců nakladatelství Bastei Moba. Indridason opět uvádí tým komisaře Erlendura, kt...

Divadlo

Santiniho jazyk, hlubší smysl k hledání a nalezení textového univerza?

santiniMěstské divadlo v Brně uvedlo jako svou třetí inscenaci sezóny a padesátousedmou inscenaci vůbec zajímavou a ojedinělou hru, která je inspirovaná literární předlohou Miloše Urbana, Santiniho jazyk. Autory jevištního převyprávění jsou režisér a herec, Stanisl...

Film

Královna soulu opět vystoupí před diváky, nyní však na filmovém plátně

Respect 200Její hlas je nezapomenutelný, stala se první ženou uvedenou do Rokenrolové síňe slávy (Rock and Roll Hall of Fame), je držitelkou 18 cen Grammy a nyní do kin míří film o jejím životním příběhu. Film Respect mapuje cestu hudební ikony, zpěvačky...