Eggenberkové. Historie jednoho šlechtického rodu

Eggenberkové. Historie jednoho šlechtického rodu

Tisk

eggenberkove 200Nakladatelství Lidové noviny vydalo v ediční řadě Šlechtické rody Čech, Moravy a Slezska knihu Anny Kubíkové Eggenberkové - Z bankéřské lavice na knížecí stolec.

 

 

Knížecí rod Eggenberků zanechal v českých dějinách sice jen krátkou, ale ne bezvýznamnou stopu. Eggenberkové vládli nejen nad Českým Krumlovem a celým jeho obrovským panstvím, ale také jako jeden z mála aristokratických rodů  na území českého království se mohli pyšnit knížecím titulem. Nicméně činili tak toliko ve třech generacích; záhy vyhasli na nedostatek mužských následovníků, a jejich roli i majetek převzali Schwarzenberkové.

eggenberkove1

Eggenberkové patřili mezi nejvýznamnější šlechtické rody v rakouských i českých zemích. Do Čech přišli během třicetileté války v 17. století. Českokrumlovský zámek získal Jan Oldřich z Eggenberku v roce 1622 od císaře Ferdinanda II. za prokázané služby a finanční výpomoc. Jeho syn Jan Antonín I. z Eggenberku se účastnil roku 1638 diplomatické cesty do Vatikánu, při které papeže Urbana VIII. informoval o volbě nového římského císaře. K této cestě si dal zhotovit tzv. zlatý kočár, který je dnes součástí expozice zámku Český Krumlov. S českým prostředím se sžil až Antonínův syn Jan Kristián I. z Eggenberku, který si zvolil českokrumlovský zámek za své rezidenční sídlo. Proto se rozhodl, že nechá zámek barokně přestavět. Na jeho dvoře se dařilo umění, hudbě, divadlu, malířství i architektuře. Jelikož se ze svého sňatku s Marií Arnoštkou ze Schwarzenberku nedočkal žádného potomka a protože štýrská větev rodu rovněž vymřela na počátku 18. století, přešel veškerý rozsáhlý eggenberský majetek na jejich nejbližší příbuzné - na Schwarzenberky.

eggenberkove2

V jižních Čechách vlastnili řadu dalších panství jako Prachatice, Netolice, Vimperk, Chýnov, Orlík či Zvíkov. Od roku 1625 razili vlastní eggenberské mince. Eggenberkové, kteří pocházeli ze Štýrska, nosili ve stříbrném poli tři černé zlatě korunované havrany, držící v zobácích zlatou korunu. V roce 1598 byli povýšeni do říšského panského stavu a roku 1623 do knížecího stavu. Ani ne stoletou českou historií Eggenberků a jejich významným kulturním přínosem v epoše nastupujícího vrcholného baroka se zabývá kniha, jež kromě počátků a historie rodu obsahuje také kapitoly o eggenberských sídlech, kultuře a umění na jejich vévodském dvoře, eggenberských mincích a pečetích atd. Z obsahu knihy: Původ eggenberského rodu; Eggenberská sídla; Kultura a umění na eggenberských dvorech.

eggenberkove3

Anna Kubíková  je česká historička a archivářka. Vystudovala archivnictví na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Brně. Po absolutoriu nastoupila  jako archivářka do Státního oblastního archivu v Třeboni. Od roku 1973 pracuje ve státním okresním archivu v Českém Krumlově. Knižně vydala několik biografií. Zaměřuje se především na dějiny Jižních Čech.

Eggenberkové - Z bankéřské lavice na knížecí stolec. autor Anna Kubíková. Vydalo Nakladatelství Lidové noviny 2016, vázaná, 344 stran, bohatě ilustrováno (barevná příloha, mapy, rodokmeny).

www.nln.cz

( 0 hlasů )


 

Přihlášení



Aneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Mít svůj „dream team“ je opravdu „dream“, říká zpěvačka Tereza Černochová

Cernochova perexŠiroké publikum ji prvně zaznamenalo, když se ještě vlnila v dívčím triu Black Milk. Později na sebe Tereza Černochová upozornila prvním sólovým albem Small Monstrosities, kde zpívala hlavně cover verze písniček z přelomu sedmdesátých a...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Čtěte také...

Videorecenze: Alžběta a Nina

Alžběta a NinaSpisovatelka Jana Poncarová vydala v nakladatelství Motto svůj třetí román, tentokrát je to kniha Alžběta a Nina:Tajemství mojí babičky. Čtenářky se opět mají na co těšit a navíc se blíží Vánoce, takže pokud nevíte čím obdarovat svou...

Z archivu...


Literatura

Kruh – francouzská krimi s příchutí severu

kruh200Vedle mnoha severských či amerických autorů zaujal v letošním roce českou literární komunitu i jeden francouzský tvůrce kriminálek. Jeho jméno je Bernard Minier a nedávno mu vyšla novinka Kruh.

...

Divadlo

Konečně je tady živé divadlo!

majitele klicu 200V Mahenově divadle v Brně se otevřelo hlediště po předlouhé době koronavirové pandemie. Na scéně divadla byla připravena docela vzácná inscenace Milana Kundery, Majitelé klíčů. Tímto spektáklem také začíná akce: Divadelní svět Brno...

Film

7 dní v Havaně aneb jak její obyvatelé žít umějí

7 dni v havane„Film 7 dní v Havaně“ je velmi netradičním filmem, který se bude promítat v našich kinech. Zaujme nás zejména svým poutavým pohledem na Havanu  roku 2011.  Pokud jste ještě v Havaně nebyli, anebo jste mě...