Bezhlavý čas se může týkat i nás

Bezhlavý čas se může týkat i nás

Tisk

 files e 5387 bezhlavy-cas (2)Další excelentní román slovenského prozaika Antona Hykische se tentokrát zaměřuje na období Francouzské revoluce a změny, které v Evropě probíhají. Bezhlavý čas autor dokončil v době pandemie covidu-19 ve svých 89 letech. Loni kniha vyšla na Slovensku, letos ji vydalo nakladatelství Host Brno. A ani v tomto případě nešetřím chválou po velmi úspěšných autorových románech Milujte královnu a Věřte císaři.

Opět pořádná bichle nabitá excelentním vypravěčským stylem, přesnými historickými událostmi, psychologicky propracovanými postavami a osudy mnoha skutečných historických postav na pozadí událostí v období Francouzské revoluce. Opět se setkáváme s představiteli tehdejší vzdělanosti a kultury, osvícenstvím, zednáři, počátky národního obrození, reformami a sociálním rozdíly mezi lidmi. U nás v této době vládne Leopold II., jemuž pod gilotinou zemřela sestra a který má, narozdíl od svého bratra Josefa II., 16 dětí. Po jeho náhlé smrti, která možná byla i vraždou, na trůn nastupuje jeden z jeho synů – František. Ten se snaží o to, aby nenastal “bezhlavý čas” v tomto těžkém období plném změn, které si můžeme představit i v dnešní době. Kniha poukazuje na lidskost, morální hodnoty, zdravý rozum, lásku k bližnímu a je jakýmsi obrazem lidské společnosti i bez příslušnosti ke konkrétnímu prostoru a času.

Kniha je pozoruhodným dílem a svědčí o velkém talentu autora, který zvládl toto rozsáhlé dílo precizně zpracovat navzdory svému věku, Anton Hykisch má můj neskutečný obdiv a jsem jeho velká fanynka. Kromě knihy Bezhlavý čas si můžete také z nakladatelství Host přečíst knihy Milujte královnu a Věřte císaři, které pojednávají o Marii Terezii a jejím synovi Josefu II.

Franz se brání téměř každý večer, téměř každý týden, ty anekdoty či smýšlené věty. Faktem je, že ji popravil kat Henri Sanson, syn Charlese-Henriho Sansona, který sťal jejího manžela. Ty proslavené věty, skutečné či smýšlené (“otřete gilotinu, abyste mi neušpinil límeček”), ustřižená kadeř, spálená, aby se nestala relikvií, leze po žebříku na popraviště, ztratí jednu botu, na prknech špatně stoupne obutou nohou, vrazí do Sansona. “Promiňte pane, neudělala jsem to schválně.” Sama si lehne na prkno, poslední lůžko, kolik měla milenců, ví jen Pán Bůh.
(...)
Vévoda Orleánský má k dispozici 274 lidí, královy sestry 210, hraběnka z Artois 239, hraběnka z Provence 256, “dům” královny, ano, krásné tety, 500 zaměstnanců. Když se narodila královská dcera a měla jen měsíc, hrabě Mercy napsal, že královna chce zamezit škodlivému rozmazlování a nadbytečnému služebnictvu. Takže po krácení výdajů bude dům mladé princezny obstarávat jen 80 osob.

(ukázky z knihy Bezhlavý čas)

 files e 5387 bezhlavy-cas

Název: Bezhlavý čas
Autor: Anton Hykisch
Nakladatelství: Host Brno
Rok vydání: 2023
Počet stran: 504
Hodnocení: 100 %

https://www.hostbrno.cz/bezhlavy-cas/


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Můj luxusní koníček

r„Kdyby mi někdo před pár lety vylíčil, kam všude se s fotoaparátem podívám, že budu kvůli focení vstávat před svítáním a dobrovolně vláčet batoh plný objektivů, vysměju se mu. Proč podstupovat takové nepohodlí, když je tolik jiných, kteří mi krásy světa zpros...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Čtěte také...

Jan Hus Život a smrt kazatele – 600 let

hus200Mistr Jan Hus, nepřehlédnutelná osobnost českých dějin, se na počátku 15. století, byl vůdčím myslitelem a představitelem reformního hnutí v Čechách. Působil jako vysokoškolský učitel, ale také jako kazatel v Betlémské kapli. Hájení myšlenek na opravu věcí...

Z archivu...


Literatura

Tři detektivní divadelní hry Agathy Christie vyšly knižně

Christie detektivni hry200Agatha Christie napsala pěknou řádku detektivních románů a povídek, přivedla na svět celou řadu skvělých detektivů, z nichž nejznámější jsou Hercule Poirot a Jane Marplová. Jejich nesmrtelné případy by...

Divadlo

Městské divadlo Brno představuje tituly pro sezónu 2022/2023

mdb 200Stanislav Moša, ředitel MdB říká, že si pro diváky v sezóně 2022/2023 připravili 9 nových inscenací a myšlenky na jejich konečnou podobu je už nyní naplňují krásným očekáváním. Čtyři z nich se odehrají na Hudební scéně a pět pak na Činoherní. Dvě z nich se ...

Film

Diagnózy času nabídnou projížďku dějinami českého filmu

diagnoza casu obalka 200Dějiny národních kinematografií mají zpracovány snad v celé Evropě, jen v České republice na ně čekáme marně. Přitom Československý filmový ústav (předchůdce dnešního Národního filmového archivu) práce na nich započal př...