Krkonoše, seznamte se
Banner

Krkonoše, seznamte se

Tisk

Krkonoše, seznamte se

V loňském roce 2022 spisovatelka Danka Šárková vydala svou další knihu o Krkonoších, tentokrát s názvem Krkonoše, seznamte se. Tato nádherná publikace plná fotografií zaujme na první pohled a je opravdu radost jí listovat. Autorka shromáždila a zpracovala informace o našich nejvyšších horách tak trochu jinak. V knize se, společně s fotografem, pokusila ztvárnit život v minulosti ze svého úhlu pohledu a vrátit se zpět v čase. Jak? Prostřednictvím fotografií v dobových kostýmech v původním prostředí exteriérů i interiérů.

Prolistujte knihou, a možná budete překvapeni, jak se dříve žilo bez elektřiny, plynu, aut a hojnosti potravin. První část knihy vás provede po horských cestách, boudách, ale též zavítáte do měst v podhůří. Ve druhé části se dozvíte, co jsou dračky, srp, poudačky, loktuše a mnoho jiného. Vaše rozhodování, kam se vydat a co poznat, bude díky fotografiím, piktogramům a osobním příběhům autorky mnohem jednodušší. Tato kniha je určena pro širokou veřejnost. Autorka vás poutavou formou provede do míst, která jsou běžně dostupná, a fotograf vás na svých fotkách oslní východy i západy slunce natolik, že se do Krkonoš budete muset dříve či později vypravit, pokud už v nich roky nežijete.

Tak přijďte pobejt do Krkonoš!

Hodnocení knihy:

Knížce se nedá nic vytknout. Čekat můžete větší obrázkovou publikaci plnou barevných fotografií, které už samy o sobě probouzejí tu správnou tradiční atmosféru. Kniha má své kouzlo, dýchá z ní velmi příjemná energie a velice oceňuji tento nápad i celý obsah knihy, která seznamuje nejen s Krkonošemi po zeměpisné stránce a láká na výlety, ale také z hlediska historie a tradic, života lidí. Tato kniha ukazuje genius loci Krkonoš a já ji hodnotím velmi pozitivně, moc se mi knížka líbí. Mám z ní takový pocit, že si ji člověk může stále dokola s potěšením prohlížet.

Autorka o sobě píše:

Jsem česká spisovatelka žijící na samotě v Krkonoších. Nejprve jsem pracovala jako redaktorka tištěných a elektronických médií, poté jsem si založila vlastní nakladatelství, kde jsem vydala několik zahraničních titulů, jímž jsem dělala redaktorskou úpravu. Psaní společenských románů se věnuji mnoho let a poslední roky též píšu knihy pro děti. Naše nejvyšší hory mě natolik učarovaly, že jsem napsala několik knih, jejichž děj se odehrává právě v Krkonoších. Nejprve kniha Horal(ka), poté čtyři dětské knihy Alenka a Krakonoš; Alenka, Krakonoš a lev; Alenka, Krakonoš a Vánoce a Alenka a Krakonošova obora a v době covidu satirická kniha Můj přítel deníček a sklenička.

V roce 2021 jsem napsala a vydala velmi úspěšnou knihu plnou tradičních receptů a nádherných fotek, nad nimiž se sbíhají sliny, s názvem Krkonošská kuchařka. Práce s kolegy z fotografické branže mě oslovila natolik, že došlo i na knihu o tradicích a výletech po Krkonoších. Vznikla tak publikace Krkonoše, seznamte se.

Velice ráda cestuji. Se svým partnerem jsem procestovala Afriku a Asii (Kambodža, Thajsko, Malajsie, Laos, Indie, Etiopie, Tanzanie, Jihoafrická republika, SAE a další, čeká mě Mongolsko-možná), odtud čerpám inspiraci. Ráda jezdím mezi čtenáře do knihoven, kde jim čtu ze svých knih a zároveň promítám fotky a videa ze zemí, které jsem navštívila.

Věnuji se ručním pracím, zejména pletení, občas křížkové vyšívání. Ráda relaxuji a nabírám energii při túrách po hřebenech hor. V čínském znamení jsem Opice, a tak mi život ve výšce dělá dobře. Velice dobře se cítím nejen v našich nejvyšších horách, ale také v džungli kousek od rovníku.

Dnes žiji na samotě v Krkonoších se svým přítelem, kočkami a slepičkami. Co víc si přát?

Ocenění:

Certifikace
Krkonoše originální produkt
Liberecký kraj sobě
Cena ředitele Správy KRNAP 2022
1. místo - Kniha roku vegetariánské společnosti - Anahita jejíž jsem nakladatelkou

Vše ostatní o knize a tvorbě autorky najdete na jejích stránkách, zde například o krkonošských tradicích a o tom, jak kniha vznikala: https://www.krkonose-knihy.cz/cs/tradice/

Fotograf Dušan Štraus

Je profesionální fotograf, spisovatel a podnikatel, žije a pracuje v Praze. Coby aktivní výtvarník (malba, grafika, instalace, performance) uspořádal pět samostatných a zúčastnil se více než 40 kolektivních výstav v různých galeriích a výstavních síních na Slovensku, v Česku a v Německu. V letech 1983 až 2012 byl členem několika uměleckých sdružení a členem Slovenské výtvarné unie. Jako fotograf na základě svých zkušeností z minulosti dokáže vytvářet poutavé kompozice přírody i městské architektury v propojení s lidmi, jejich charaktery, profesemi, ale také historickými obdobími a kulturami. Toho využil například ve spolupráci se známým pražským instruktorem power jógy Václavem Krejčíkem, když se podílel jako fotograf na vydání jeho knihy Žijte jógu II.

Dušan Štraus již deset let spolupracuje s Dankou Šárkovou, pro niž pořizoval profesionální fotografie. Tato spolupráce vyústila ve společný projekt Krkonoše, seznamte se. Psané slovo mu však není jen inspirací pro fotografickou tvorbu: v roce 2022 mu v bratislavském vydavatelství Ikar vyšel autobiografický román So slonom na pleciach.

krkonose-seznamte-se-9788087740644


Název: Krkonoše, seznamte se
Autor: Danka Šárková
Foto: Dušan Štraus
Nakladatelství: Anahita
Rok vydání: 2022
Počet stran: 176

https://www.krkonose-knihy.cz/cs/produkt/krkonose-seznamte-se/


 
Banner

PřihlášeníRáda bych si zazpívala s Jaroslavem Svěceným

Zpěv ji okouzlil již v dětství. Studium na konzervatoři nevyšlo, touha po zpěvu ale zůstala a nakonec se na základě konkurzu dostala do operetního souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde pak zpívala i v opeře. Po odchodu z angažmá v divadle nadále hostovala. Pak několik let vystupovala v Německu a skandinávských zemích. Po návratu do Čech působila ve finančnictví a nakonec se ke zpěvu Miriam Čížková vrátila. Dnes nejen koncertuje, ale také vede dětský pěvecký kroužek Svět kvítek.

Olomoucká Liška B. je inscenace půvabná a svébytná i díky silné hudební složce

Kdysi jsem viděl v hukvaldském amfiteátru operu Příhody lišky Bystroušky, což na mě natolik zapůsobilo, že jsem se stal milovníkem hudby Leoše Janáčka. Jenomže očekávaná premiéra inscenace nazvaná Liška B., která proběhla v pátek 19. ledna v Moravském divadle Olomouc, je přece jenom jiná písnička. Nicméně i hudební stránka nové inscenace je velmi silná.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Seriál k měsíci čtenářů: Knihovny pro K21, Klučov

brezen-mesic-ctenaru 200Regály plné knih, u počítače dáma či pán, který obřadně přebírá vracené knížky a zapisuje nově vypůjčené. Místnost specificky vonící – tak voní jenom tištěné publikace, stojící jako vojáci v řadách. V sále tichý šum, jak...

Machiavelliho Vladař – cynik nebo realista?

Politika je umění, jak zacházet s mocí, aby se dosáhlo úspěchu. Má se zabývat tím, co je, nikoli tím, co by mělo být. V politice neexistují zcela bezpečné směry, obezřetnost spočívá ve výběru těch nejméně nebezpečných.

Čtěte také...

Architektonické slohy - obrazový průvodce
slohyKniha Owena Hopkinse Architektonické slohy využívá rozsáhlého obrazového materiálu, s jehož pomocí autor popisuje nejen historický vývoj, ale i charakteristické prvky u téměř 300 staveb. Výsledkem je přehledný obrazový průvodce.

Z archivu...


Literatura

Vydejte se s dětmi do mytologických světů

atlas-mytu 200Ve vydavatelství Presco Group vyšla v edici Ella a Max další dětská kniha – tentokrát velkoformátový a úžasný Atlas mýtů, kterým je radost listovat.

...

Divadlo

Studio Marta zažije ROZPAD

rozpadani200Sezonu brněnského Studia Marta uzavře projekt ROZPADÁNÍ. V jeden večer se představí dvě inscenace autorských her, které spojuje téma rozpadu. Aktovky Bublifuk a Je potřeba změna! tak uvidí diváci na jevišti poprvé, a to v podání budoucích absolve...

Film

V hlavní roli Tomáš Holý a jeho nesnadný život i tragický konec

Tomáš holý

Český spisovatel, básník a držitel Magnesie Litera – Kosmas Ceny čtenářů za rok 2018 Ota Kars přichází s již druhou knihou o jednom z nejslavnějších českých dětských herců. V hlavní roli Tomáš Holý, tentokrát prostřednictvím krásně zp...